پرده برداری رئیس سابق موساد از جزئیات سرقت ۳۲ گاو صندوق حاوی اسناد هسته ای ایران و انفجار نطنز

 یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان جاسوسی اسرائیل، موسادرادیو فردا :یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، با تشریح جزئیات عملیات سرقت آرشیو هسته‌ای ایران گفت که ۲۰ مامور موساد در این عملیات مشارکت داشتند که همه زنده هستند و برخی از آنها از ایران خارج شده‌اند.

به گفته این مقام عالی‌رتبه، هیچ یک از این ۲۰ نفر اسرائیلی و یهودی نبودند.

او در مصاحبه‌ای که شامگاه پنج‌شنبه از کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل پخش شد، توضیح داد که در جریان این عملیات ۳۲ گاو صندوق حاوی اسناد آرشیو برنامه اتمی در طول ۷ ساعت باز شدند و ماموران شرکت‌کننده در این عملیات، تمام مدت با فرماندهی عملیات در تل‌آویو در تماس مستقیم بودند.

آقای کوهن تاکید کرد که سازمان موساد برای انجام این عملیات دو سال برنامه‌ریزی کرده بود و برای موفقیت بیشتر پیش از عملیات، این انبار را شبیه‌سازی کرده بود.

رئیس پیشین سازمان موساد در تیرماه ۹۸ خبر داده بود که دولت اسرائیل قصد دارد به شش نفر که مامور اجرای پروژه ربودن اسناد هسته‌ای ایران بودند، جایزه بدهد.

خبر سرقت آرشیو هسته‌ای ایران را بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل، در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ اعلام کرد و گفت در جریان یک عملیات مخفی، «بیش از نیم تُن مدرک» را شامل ۵۵ هزار سند روی ۱۸۳ سی‌دی، از تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران در پروژه موسوم به «عماد» از یک انبار در نزدیکی تهران ربوده شدند.

مقام‌های حکومت ایران ابتدا نخست وزیر اسرائیل را «چوپان دروغگو» توصیف کردند و خبر این عملیات را «بچگانه، مسخره و ادعایی نخ‌نما» خواندند ولی سرانجام محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز ۲۵ فروردین امسال برای نخستین‌ بار سرقت اسناد هسته‌ای توسط اسرائیل را تایید کرد و گفت که کشور دچار «آلودگی امنیتی» شده است.

به گفته مقام‌های اسرائیل، هدف از طرح مخفی «عماد»، ساخت کلاهک‌های هسته‌ای، هر یک با توانی معادل پنج بمب هسته‌ای با ده کیلو تن تی‌ان‌تی است که بر سر هیروشیما فرود آمد، و این کلاهک‌ها قرار بود روی موشک‌های بالستیک شهاب- ۳ نصب شود تا «به سوی تل‌آویو شلیک شود».

با این حال آقای کوهن تاکید کرده است که اسرائیل «اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای» را نمی‌دهد و با «نفوذ اطلاعاتی» که در ایران دارد، برنامه‌های حکومت ایران در این زمینه را زیر نظر دارد.
دفاع از ترور فخری‌زاده
رئیس پیشین سازمان موساد در بخش دیگری از این مصاحبه با دفاع از ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران، گفته است کسی که پتانسیل به خطر انداختن اسرائیل را دارد، «باید حذف شود».

محسن فخری‌زاده مهابادی، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، روز هفتم آذر سال گذشته در آبسرد دماوند مورد سوء‌ قصد قرار گرفت و کشته شد.

مقام‌های حکومت ایران بارها از نقش اسرائیل در این ترور خبر داده بودند و سفیر ایران در سازمان ملل نیز در نامه‌ای به دبیرکل و شورای امنیت این سازمان گفت «نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل» در ترور محسن فخری‌زاده وجود دارد.

آقای کوهن گفته است که موساد «سال‌ها» آقای فخری‌زاده را زیر نظر داشت و قبل از عملیات ترور نیز «از نظر فیزیکی» به او نزدیک بود.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران، آذرماه سال گذشته از وجود یک برنامه ۲۰ ساله برای ترور این دانشمند هسته‌ای خبر داد و گفت در آخرین عملیات، «دشمن از سبک و شیوه کاملا جدید، حرفه‌ای و تخصصی استفاده» کرد و در «یک عملیات پیچیده و با استفاده از تجهیزات الکترونیکی و بدون حضور فردی در صحنه» محسن فخری‌زاده کشته شد.
جزئیات انفجار در نطنز
یوسی کوهن در این مصاحبه همچنین به انفجار در مرکز سانتریفیوژهای نطنز هم اشاره کرده و گفته است در جریان طراحی و ساخت ساختمان، ماموری که مسئول انفجار بود، ستون‌های مرمری را به سازندگان ساختمان پیشنهاد کرده بود که حاوی مواد منفجره بودند ولی دیگران اطلاعی از این موضوع نداشتند.

روز ۱۲ تیرماه سال ۹۹ در تأسیسات نطنز وقوع یک انفجار به تخریب گسترده «مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران» منجر شد.

انفجار تیرماه سال گذشته موجب کند شدن روند تولید این نوع سانتریفیوژ در ایران شد و بر اساس گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، این رخداد برنامه هسته‌ای ایران را تا دو سال با تأخیر مواجه می‌کند.

حکومت ایران شورای عالی امنیت ملی را مسئول انتشار گزارش مربوط به انفجار در این مرکز معرفی کرده است، ولی این شورا به دلیل آن‌چه «ملاحظات امنیتی» اعلام شد، تاکنون گزارش دقیقی از علت بروز انفجار در این مرکز منتشر نکرده است.

رئیس پیشین سازمان موساد در مصاحبه اخیر با کنایه درباره این مرکز گفته است که در این مرکز قبلا سانتریفیوژها می‌چرخیدند ولی «ظاهرا دیگر نمی‌چرخند».

علاوه بر مواردی که در مصاحبه آقای کوهن مطرح شده است، در سال‌های اخیر پرونده‌های دیگری مانند خرابکاری در شبکه برق‌رسانی تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، ربودن اسناد سازمان فضایی ایران، پرواز ریز پرنده‌ها در آسمان ایران، انفجار در فشارسنج‌های سانتریفیوژها، انفجار پایه دکل برق در تاسیسات نطنز و کشته‌شدن افرادی چون اردشیر حسین‌پور، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری، مصطفی احمدی‌روشن، داریوش رضایی‌نژاد و رضا قشقایی فرد که «دانشمندان هسته‌ای» معرفی شده‌اند، مطرح بوده‌اند که اغلب به اسرائیل نسبت داده شده‌ است.

مقام‌های حکومت ایران به طور عمده درباره دلیل یا عوامل اغلب این موارد سکوت کرده‌اند و در برخی موارد مانند ترور محسن فخری‌زاده و انفجار در شبکه برق نطنز گفته‌اند که افراد عامل عملیات از کشور خارج شده‌اند.

در یکی از مشهورترین پرونده‌های رسیدگی‌شده توسط حکومت ایران، مجید جمالی فشی، ورزشکار ایرانی، سال ۸۹ به اتهام ترور «دانشمندن هسته‌ای» بازداشت و پس از مدتی اعدام شد.

پس از آن همچنین ۵۳ نفر از شهروندان ایران در ارتباط با پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای بازداشت شدند که پس از آزادی برخی از آنها و افشاگری مازیار ابراهیمی، مشخص شد که این بازداشت‌ها اشتباهی بوده است.

به گفته آقای ابراهیمی او پس از بازداشت، تحت فشار و شکنجه وادار به اعتراف شد، ولی دو سال پس از پخش اعترافاتش از تلویزیون، از زندان آزاد شد و به آلمان رفت.

محمود صادقی، نماینده مجلس دهم، که پیگیر این پرونده بود، در مصاحبه‌های متعدد تاکید کرد که این افراد بی‌گناه بودند و پس از «احراز بی‌گناهی» آنها، وزارت اطلاعات چهار میلیارد تومان بابت جبران خسارت به برخی از این افراد پرداخت کرده است.
+90
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  نابود باد آخوند و دین کثیف خشنش که جز ظلم و تبعیض و زن ستیزی و زیرشکم چیزی توش نیست که ایران را واقعا تحقیر کردند.
  17
  145
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۲
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  کارت خیلی عالی بود
  27
  124
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
  ۳۶
  tehran ziba - آمستردام، هلند

  اگه اینقدر نفوذی دارن لطفا ریشه خامنه ای و اطرافیانشون هم از ایران بکنن مردم یه نفسی بکشن
  13
  73
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران

  اون 20 مامور موساد اگه یهودی بودند کارشون عالی ، تهورآمیز و شایسته تبریک می بود اما متاسفانه غیر یهود بودند ، خائنان وطن فروش و بزدل که کاری کرده اند بایست تا آخر عمر شرمسار باشند.
  75
  31
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۲
  ۴۴
  Iryana2014 - بوستن، ایالات متحده امریکا

  خخخخخخ این همه هزینه و برنامه ریزی میکنید آنوقت پدر موشکیتون با یک کوکتل مولوتوف یعنی ۱ دلار به درک واصل میشه یک کم شرم کنید حقیقت با هالیوود خیلی فرق داره
  9
  46
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۱
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. یهودی و یهودی فرقش چیه آیکیو؟ مهم اینه تا زمانی ایران دست آخوند و حکومت اسلامیه مهم رو کم این حکومت و طرفداراشه
  3
  14
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۷
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در حکومتی که همه حتی خودی ها از آن نفرت دارند نتیجه اش همین میشود
  1
  16
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
  ۳۰
  colombo - پاریس، فرانسه
  برای‌ باز‌ نمودن‌ ۳۲‌ صندوق، ۲۰‌ نفر‌ در‌ ۷‌ ساعت‌ ؛‌ برای‌ قدرت‌ نمائی‌ در‌ مقابل‌ موساد،‌ سپاه‌ اعلام‌ نماید‌ برای‌ بازنمودن‌ صندوقهای‌ رأی‌ سال‌ ۸۸‌، چند‌ نفر‌ در‌ چند‌ ساعت‌؟
  1
  14
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۶
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::tehran ziba - آمستردام، هلند::]. خیر سرتون خارج از ایران هستید ولی کوچکترین چیز رو هم نمیدونید. آخه مرد حسابی فکر کردی آمریکا یا اسرائیل دلش واسه مردم ایران میسوزه؟ چقدر شماها ساده هستید. اینها فقط دنبال این هستن که ایران قدرت اتمی و نظامی تو خاورمیانه نشه و برای مردم ایران هم هیچ ارزشی قائل نیستن. دلیلش هم این هست همیشه از نیروگاه اتمی یا تکنولوژی اتمی ایران حرف میزنن. مگه شما نمیگید آخوند بد هست پس چرا یه آخوند ترور نمیکنن ولی همیشه دانشمند ها رو ترور میکنن؟ مگه نمیگید جمهوری اسلامی بد هست پس چرا فرزندان مقامات دولتی اینقدر راحت در آمریکا و اروپا رفت آمد دارن. نتیجه اخلاقی اینها هیچ کسی از مردم ایران براشون ارزشی نداره. خداوکیلی این حرف منو باید طلا گرفت، اگر اشتباه میگم بگید اشتباه میگی؟
  6
  20
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۷
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. چی شد؟ مواجب نرسید و تغییر جهت دادی؟
  4
  8
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.