ناگفته‌های رئیس سابق موساد از «پیشنهاد» به دانشمندان هسته‌ای ایران

 یوسی کوهن، رئیس پیشین موسادیورونیوز :یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان موساد به طور تلویحی نقش اسرائیل در حمله به تاسیسات هسته ای ایران را پذیرفت.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تبعات احتمالی برای دانشمندان ایرانی در صورت ادامه همکاری با برنامه هسته ای تهران گفت: «آنها شاهد [سرنوشت] دوستانشان هستند.»

یوسی کوهن که چند روز پیش از ریاست سازمان اطلاعاتی اسرائیل کنار رفت این سخنان را در جریان گفتگو با شبکه ۱۲ تلویزیون این کشور بیان کرد. این شبکه پنجشنبه شب مصاحبه با یوسی کوهن را در جریان یک برنامه تحقیقی پخش کرد. این سخنان رئیس پیشین موساد را می توان مهمترین اظهارنظری دانست که تاکنون از سوی یک مقام فعلی یا پیشین اسرائیل درباره نقش این کشور در حمله به تاسیسات هسته ای ایران و ترور دانشمندان ایرانی صورت گرفته است.

از سوی دیگر سخنان یوسی کوهن در این برنامه تحقیقی را می توان هشداری به دانشمندان هسته ای ایران قلمداد کرد. او در بخشی از سخنانش در مورد احتمال کمک اسرائیل به دانشمندان هسته ای ایران در صورت همکاری آنها با موساد گفت: «بله ما گاهی اگر دانشمندی مایل به تغییر زندگی حرفه ای خود باشد و دیگر به ما آسیبی نزند به او پیشنهاد می دهیم.»
ارائه جزئیاتی از انفجار در زیرزمین تاسیسات هسته‌ای نطنز
رئیس پیشین موساد در بخشی از این برنامه در پاسخ به این پرسش که اگر امکان سفر به تاسیسات هسته ای نطنز وجود داشت او کدام بخش این مرکز را به بینندگان برنامه نشان می داد گفت: «زیرزمین! [جایی که] سانتریفیوژها قرار بود فعال باشند [اما اکنون] دیگر به آن شکلی نیست که قرار بود باشد.»

این اظهارات رئیس پیشین سازمان اطلاعاتی اسرائیل در حالی بیان می شود که طی یک سال گذشته دو انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز روی داده است. مقامات ایران از اسرائیل به عنوان مسئول این دو حادثه یاد کرده اند.

هرچند یوسی کوهن در جریان گفتگو با شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل به طور مستقیم مسئولیت حمله به تاسیسات هسته ای نطنز را برعهده نگرفت اما برنامه تحقیقی این شبکه تلویزیونی از نظر حجم اطلاع رسانی درباره نقش اسرائیل در این حملات بی سابقه محسوب می شود. خبرنگار شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل در این برنامه جزئیاتی را از نحوه استقرار مواد منفجره در زیرزمین تاسیسات هسته ای نطنز بیان کرد. به گفته وی مردی که مسئول انفجار در زیرزمین این مرکز هسته ای بود پایه هایی را که سانتریفیوژها بر روی آنها قرار می گرفت در اختیار مقامات ایران گذاشته بود.

به گفته خبرنگار شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل هنگامی که ایرانی ها این پایه ها را در تاسیسات نطنز کار می گذاشتند «هیچ فکر نمی کردند که حجم زیادی از موارد منفجره را وارد این مرکز کرده اند.»
«یوسی کوهن شخصا با کل عملیات حذف فخری‌زاده موافقت کرده بود»
یوسی کوهن به طور مستقیم در برابر دوریبن شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل مسئولیت ترور محسن فخری زاده، معاون وزیر دفاع ایران را برعهده نگرفت. با این حال در برنامه تحقیقی این شبکه تلویزیونی از رئیس پیشین موساد به عنوان فردی یاد شد که شخصا با «کل عملیات» حذف محسن فخری زاده موافقت کرده بود.

در بخشی از این برنامه جزئیاتی از نحوه استقرار تیربار بر روی یک خودروی وانت در جریان عملیات ترور محسن فخری زاده ارائه شد.

رئیس پیشین موساد در قسمتی از سخنانش گفت که تعدادی از دانشمندان هسته ای ایران کار خود را رها کرده اند. به گفته یوسی کوهن آنها پس از هشدارهای اسرائیل که گاه حتی به صورت غیرمستقیم نیز ارسال شده بود تصمیم به کناره گیری از برنامه هسته ای ایران گرفتند.

برنامه تحقیقی شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل در حالی پخش شد که رسانه های این کشور برای پخش گزارش های مرتبط با امور امنیتی باید موافقت مقامات امنیتی این کشور را جلب کنند. به این ترتیب به نظر می رسد که پخش این گزارش همزمان با مذاکرات وین می تواند به منزله ارسال پیامی از سوی اسرائیل به تهران باشد.
+88
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  (کار گذاشتن مواد منفجره در پایه های فلزی از قبل) بنظرم صحیح نمی اید ، شاید می خواهند موشک های نقطه زن نافذ در بتون را مخفی کنند!؟! هیچ کس راست نمیگوید ، ما باید از لا بلای اخبار از دو طرف خودمان به نتیجه ای برسیم
  8
  51
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۴
  ۳۰
  colombo - پاریس، فرانسه

  زمانی‌ اسکندر‌ برای‌ بقاء‌ خود‌ کتب‌ دانشمندان‌ ایران‌ را‌ نابود‌ کرد‌ و‌ حال‌ اسرائیل‌ برای‌ بقاء‌ خود‌ مستقیما‌ دانشمندان‌ ایران‌ را‌ نابود‌ میکند؛‌ صهیونیسم =‌ چهره‌ بی‌نقاب‌ دموکراسی؛
  75
  39
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۷
  ۴۷
  Kumasi - هرتسلیا، اسرائیل
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. نیروهای موساد برخلاف نظرشما عملیات هایی رو طراحی و اجرا میکنند که بعضا در واقعیت به عقل یک آدم عادی مثل من وشما نمیرسه ...ناراحت نشی دوست عزیز اما اگرقراربود افرادی با ظریب هوشی حتی متوسط درموساد مشغول باشند که آقایان فخری زاده ، مصطفی احمدی روشن، مسعود علیمحمدی و.....زنده بودند . توصیه اینکه سعی کنید همواره درحد گنجایش ذهن خودتون ارائه نظر کنید تا به حماقت متهم نشوید
  12
  24
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::colombo - پاریس، فرانسه::]. منظورت از دانشمندان ایرانی همونایی هستن که با ساخت بمب اتم میخان عمر رژیم جعلی جمهوری اسلامی رو تداوم ببخشن و باعث فلاکت و بدبختی بیشتر مردم ایران بشن؟! اینا دانشمند نیستن، اینا جنایتکار هستن که علمشون تو خون و جان مردم هستش!
  8
  22
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۵
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  اسکندر هرگز این کار را نکرد.اسکندر فرهنگ ایرانی‌ را ستایش می‌‌کرد. در همین ایذه امروز. به ۵۰۰۰ از سرداران خود. دستور داد. با ایرانی‌‌ها ازدواج کنند. همیشه به ارتباط فرهنگ ها معتقد بود. زبون بسته پاستانی پاریزی بخوان. همه این امام زاده‌ها شما. همان مقبره امریان اسکندر بودند. که سال‌ها بعد. یواش یواش شدند امامزاده.در حقیقت زمانی‌ که دخیل می‌‌بندی. به تخم ترکه امام رضا نیست. بلکه الکس سیس یونانی سردار اسکندر است. ولی یکی‌ می‌‌شناسم .خیلی‌ کتاب سوز بود. حمله اعراب مسلمان .و نیشابور. حمام‌های نیشابور یک هفته با آتش زدن کتاب‌ها گرم می‌‌شد.حالا نگو عمر بود. سنی. تا آنجا که ما می‌‌دانیم. سالار شما اجودان او بود. این سالار در گرگان هم کم کتاب آتش نزد. بعد هم نگو. دانشمندان ایرانی‌.بگو. مریدان ریش مقدس. دانشمندان ایرانی‌. از خیام گرفته. تا رازی‌. سینا . از نصیر الدین طوسی. تا هاتف . همه یا نصف یهودی بودند. یا دعوا با کسی‌ نداشتند. مریدان هر موقع کم می‌‌اورند. ایران دوست می‌‌شوند. از زبان کسی‌ .که با بلدزر به مزار فردوسی حمله می‌‌کند.
  9
  16
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۴
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  اگرچه‌ آخوندها دوست مردم ایران‌ نیستند اما‌ این بیشرف در عمل ثابت کرد که‌ اینها هم دوست مردم ایران نیستند! . تهدید دانشمندان ایرانی و نه حکومت در عمل شمشیر را از رو بستن است و نه چیز دیگر. خنده تلخ ماجرا اینجاست که بعضی ها علنا و با افتخار وطن فروشی می‌کنند!
  18
  10
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۶
  ۴۱
  Diamondave - واشینگتن دی سی، ایالات متحده امریکا
  [::Kumasi - هرتسلیا، اسرائیل::]. ول سد مای فرند
  3
  7
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  خودتان را گول نزنید! گور پدر خمینی‌ و مقام معظما با هم ! حساب ایران و ایرانی جداست. همین دانشمندان امروز فردا هم بهشان نیاز خواهد بود. حالا‌ هر که امروز در ایران باشد مرید و ریش نیست! . اگر آخوند دشمن ایران است، ترور و تهدید دانشمندان ایرانی هم دشمنیست! . مرزهای میهن پرستی کاملا مشخص است!
  6
  9
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  علنا و با افتخار کسی‌ وطن فروشی می‌‌کند.که کوشش این دانشمندان مزدور را زوری زوری بچسباند .به ملت ایران. دانشمندی. که تمام دانش خود را صرف این می‌‌کند.که یک پیر خرفت اون بالا.دوست دارد امپراطور شیعه شود. ۴۲ سال است ما را درگیر یک دعوا کرده. که هیچ ربطی‌ به ما ندارد. علنا و با افتخار کسی‌ وطن فروشی می‌‌کند .که کوشش با فلسطینی .عراقی لبنانی.به بستر رود. کسانی‌ که اگر زورشان می‌‌رسید. همین امروز هم .هر چه ایرانی است. به قتل می‌‌رساند،چون ما را نجس و مرتد می‌‌داند. ولی‌ دلار ما خیلی‌ خوب است. علنا و با افتخار کسی‌ وطن فروشی می‌‌کند .که با انگشت به طرف اسراهیل نشان می‌‌دهد. ولی‌ نمی‌‌تواند پاسخ دهد. از زمان تشگیل دولت یهود. در ۴۰۰۰ سال پیش تا زمان.پهلوی .یک بار نشان دهد. که اسراهیل ۴ تا ایرانی‌ کشت. یا به مرز ما حمله کرد.یزف منگله هم دانشمند بود.بچه ۷ ساله یهودی را می‌‌گرفت. و اسید سولفوریک به چشم آن‌ها می‌‌ریخت.تا نتیجه تولید مواد شیمی‌ را برای جنگ کشف کند.ما ایرانی‌‌ها .۴۲ سال است. در تاریکی‌ زندگی‌ و راه می‌‌رویم. دانشمند اینجوری نمی‌‌خواهیم. که لامپ دست ما دهد.اون لامپ کذاب است
  6
  14
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::الفارد - وردینگ، انگلستان::]. بله حساب ایرانی‌ با آخوند جداا است. بر منکرش لعنت. ولی‌ کسی‌ که در سپاه. بوده با پول سپاه درس خوانده.با پول سپاه کشتار کرده، با پول سپاه بمب اتم می‌‌سازد. تا مثل کره شمالی اقاش بشود امپراطور اسلام. دانشمندی که دانش خود را‌فقط و فقط باری حفظ این دولت به کار برده. اون ربطی‌ به ایران ندارد. همانگونه.که سلیمانی ربطی‌ به ایران ندارد. بلکه پادو پوتین بود. و حافظ منافعه روسیه در ایران. همانگونه هم. این دانشمندان ربطی به ایران ندارند، دانشمند ایرانی‌ با آلوده‌ترین کاست جامعه ایران همکاری نمی‌‌کند. دانشمند ایران دوست زیاد داریم. همه یا اعدام یا زندان یا بیکار. سفسطه نکن. گفتم نچسبان به ایران. سخن شما که می‌‌بینم. و طرز تفکر شما. همیشه از خود پرسش. تکامل با تولید این موجود. چه چیزی را می‌‌خواهد به ما ثابت کند ؟ این رمز را هنوز پیدا نکرده
  4
  8
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان. آخوند نخواهد ماند، همانطور که شاهان‌ نماندند! . سفسطه رو‌هم‌شما بلدی! هیچ‌ ایرانی تا حالا‌ به چنگیز و تیمور و اسکندر پناه نبرده که ایرانی مونده باشه! . مشکل ایران، ایرانی است! مرزهای میهن پرستی هم تا امروز هیچوقت به این روشنی نبوده! شما هم کلاهت رو جلوی آینه یه بالا و پایین کن! . گور پدر هر وطن‌فروش پستی ! از آخوندی که مملکت رو به چین‌و روسیه فروخت تا هر صد پدری که به هر ناکس دیگه ای‌ به هر اسمی میفروشه! . به کوری چشم هر کی‌که نمیتونه ببینه جاوید ایران!
  3
  3
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان. ضمنا ظاهرا تو حتی فارسی هم بلد نیستی و مردشور اون گوگل ترانسلیت رو ببرن که تو استفاده میکنی! . در ثانی عید پوریم شما عید کشتار ایرانی هاست در ۳۰۰۰ سال پیش!۷۰۰۰۰ این یکی رو که اون ابله نتانیاهو خودش گفت! . الان هم که دانشمندان ایرانی رو ترور میکنید! . تو حتی اگه ایرانی هم‌باشی که‌ بعیده ! خط‌و مرزت مشخصه! بالاغیرتا توی اجنبی برای‌ ما‌ تعیین تکلیف نکن! . در ضمن مردشور دلارتون رو هم ببرن! که برکت رو از زندگی ها برد! . دیگه چی؟ بمب اتم؟ اگه امریکا و اسرائیل دارند ایران هم‌باید داشته باشه! . باز هم‌میگم، گور پدر آخوند و اسرائیل، اگه فکر کردی اینبار هم دفعه قبل کور خوندی!. تو هم‌ برو و هروقت فارسی یادگرفتی و بدون نیاز به گوگل ترانسلیت یه متن رو نوشتی‌ بعد بیا نظر بده اجنبی!
  2
  3
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.