تبلیغ اساسی«صدا و سیما» و امامان جماعت برای برنده شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات

ابراهیم رئیسی در سفرهای انتخاباتی خود
رادیو فرانسه :در حالی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی تمامی امکانات را برای تبلیغ به نفع ابراهیم رئیسی بسیج کرده، مرحله "کارزار انتخابات" همچنان بی‌رنگ و بی‌محتوا، به آخرین هفته خود می‌رسد. قرار است که تلویزیون سومین و آخرین مناظره هفت نامزد را روز شنبه آینده – ۲۲ خرداد- برگزار کند. موضوع اصلی این برنامه "دغدغه‌های مردم" اعلام شده است.

به غیر از دو دوره انتخابات ریاست جمهوری که بدون هیچ رقابتی به پیروزی آیت‌الله خامنه‌ای انجامید (۱۳۶٠ و ۱۳۶۴)، امسال اولین باری است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی از همان آغاز به طور کاملاً صریح و علنی به نفع یکی از نامزدها موضع‌گیری کرده است. در انتخابات گذشته، حتی اگر گزینه صدا و سیما معلوم بود اما چنین  صراحت و سماجتی در تبلیغات دیده نمی‌شد.
شبکه روحانیت در خدمت رئیسی
در حالی که ابراهیم رئیسی دستور داده است که برایش پوستر تبلیغاتی چاپ نکنند و پول آن را برای "تشویق مردم به مشارکت در انتخابات" هزینه کنند، تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم به نفع او، تمامی رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی و بخش بزرگی از شبکه‌های اجتماعی (از قبیل کانال سپاه پاسداران و صدها کانال مشابه) را پوشانده است. همچنین شبکه سراسری امامان جمعه و بسیاری از روحانیون سرشناس وظیفه تبلیغ برای همکار خود را به عهده گرفته‌اند.

آیت‌الله موحدی کرمانی، عضو ٩٠ ساله مجمع تشخیص مصلحت از اهانت به ابراهیم رئیسی انتقاد کرده و ایراد گرفتن به سواد و تحصیلات وی را "دروغ و جسارت" دانسته و با لحنی پیامبرانه به نامزدها هشدار داده است که "بترسید که گرفتار رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان شوید که در این صورت مبتلا به رسوایی و خواری در دنیا و عذاب الهی در آخرت خواهید شد". موحدی کرمانی با دفاع از کارنامه رئیسی در قوه قضاییه گفته است که او "مچ دزدها و گردن کلفت‌ها را گرفت و همه را به محاکمه کشاند و اموالی که دزدیده بودند را به بیت‌المال برگرداند".

رئیسی که در ادامه سفرهای انتخاباتی خود به کرمانشاه رفته بود، خطاب به مردم این استان گفت: "اگر دولت‌های قبلی وظایف خود را درست انجام می‌دادند وضع استان کرمانشاه بهتر از امروز بود".
تبلیغات سیاه، فتنه سفید
تبلیغات ابراهیم رئیسی یا شعارهای کلی است و یا حمله به دولت روحانی. به طور کلی همه نامزدهای اصولگرا و حتی تا اندازه‌ای دو کاندیدای دیگر، آسان‌ترین راه برای توضیح علت مشکلات را پیش کشیدن مسئولیت دولت‌های قبلی و متهم کردن دیگران دانسته‌اند. ابراهیم رئیسی حتی گران شدن بنزین در آبان ٩٨ را تماماً به گردن دولت روحانی انداخته و گفته است که وقتی این "طرح به شورای هماهنگی سران قوا آمد، من سه بار اعتراض کردم... اما آنها گفتند این موضوع در دولت تصویب شده"...

در مقابل، خبرگزاری ایرنا که از دولت روحانی دفاع می‌کند، این نوع اظهارات را "تبلیغات سیاه" نامیده و توضح داده است که "پروپاگاندای سیاه، بهره‌گیری از اخبار جعلی و شایعه‌ها و اساسا ارائه اخبار کذب و از اساس دروغ برای مردم است".

قبلاً خبرگزاری فارس که در جبهه اصولگرایان قرار دارد در مورد خطر "فتنه سفید" از سوی اصلاح‌طلبان هشدار داده بود. با اینحال، در این روزها آنچه در عرصه تبلیغات انتخاباتی جلب نظر می‌کند، سکوت اصلاح‌طلبان است.

دو روز قبل، شخصی به نام جمشید ایرانی، به عنوان دبیرکل "حزب فرزندان ایران زمین"، گفت که "جبهه اصلاح‌طلبان ایران" از محسن مهرعلیزاده حمایت می‌کند. "جبهه اصلاح طلبان ایران" با "جبهه اصلاحات ایران" تفاوت دارد. نه "حزب فرزندان ایران زمین" و نه "جبهه اصلاح طلبان ایران" هیچکدام دارای هویت سیاسی محکمی نیستند.
همتی: با جو بایدن دیدار خواهم کرد
مبارزه با فساد همچنان یکی از شعارهای کلی همه نامزدهاست. در حالی که علیرضا زاکانی در شهر مشهد از "مافیای هفت‌سر" قدرت و ثروت سخن گفته، علی نیکزاد، یکی از مسئولان اصلی تبلیغات ابراهیم رئیسی، در شهر زنجان گفته است: "این چه دولتی است که برادر رئیس دولت، برادر معاون دولت، داماد وزیر، دزدی کرده‌اند و امروزه در زندان تشریف دارند؟ این چه دولتی است که نزدیکان این دولت در کار مافیای واردات موز به کشور هستند؟"...

علی نیکزاد همچنین به همتی حمله برده و پرسیده است که "چرا یازده نفر بیش از ٩٠هزار میلیارد تومان وام گرفته‌اند ولی راضی نیستند این پول‌ها را پس بدهند؟"

عبدالناصر همتی که تا قبل از ورود به کارزار انتخابات، ریاست بانک مرکزی را به عهده داشت، چند ماه قبل گفته بود که ۱۱ بدهکار بزرگ بانکی با ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی در کشور وجود دارد. هویت این بدهکاران معلوم نیست.

همتی در مصاحبه‌ای که به تازگی با آسوشیتد پرس انجام داده گفته است که اگر در انتخابات پیروز شود، مایل است با جو بایدن دیدار کند، اما لازم است که واشنگتن "سیگنال‌های بهتری و قوی‌تری ارسال کند".
فرهنگ مناظره در کشور جا نیفتاده است
در انتظار آخرین مناظره، تقریباً همه نامزدها (به غیر از رئیسی) از شیوه برگزاری مناظره‌های قبلی انتقاد کرده‌اند. حتی سعید جلیلی گفته است که این نوع مناظره هیچ کمکی به انتخاب مردم نمی‌کند. ناصر همتی مناظره‌ها را با "مسابقه هفتگی" مقایسه کرده و امیرحسین قاضی زاده هاشمی گفته است که با این روش، "تفاوت نگاه نامزدها مشخص نمی‌شود".

خبرگزاری ایرنا که با تمام قوا از دولت روحانی دفاع می‌کند، روش صدا و سیما را "غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی" توصیف می‌کند و می‌نویسد: "مشخص نیست پرسش‌های مناظرات از سوی صداوسیما مطرح شده یا نهادهای دیگر هم در آن نقش داشته‌اند؟"

روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور صریحاً گفته است که ستاد انتخابات و وزارت کشور در تهیه سؤالات نقشی نداشته‌اند. او می‌گوید: "اکثر اقدامات ما اقتباس از کشورهای دیگر است... مناظرات ریاست جمهوری هم به نظر از انتخابات آمریکا گرته برداری شده" با این تفاوت که در آمریکا "ساختار برگزاری مناظره‌ها غیرحکومتی است". به عقیده مشاور وزیر کشور مشکل اصلی ناشی از "جا نیفتادن فرهنگ مناظره در کشور" است. به گفته او در مناظره‌های اخیر "حتی به نظر می‌رسد نامزدها نمی‌دانند باید مجری را مخاطب خود قرار دهند یا دیگر نامزدها و یا مردمی که بیننده برنامه هستند"...

به عقیده غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، مسئولان صدا و سیما همانطور به مناظره‌ها نگاه می‌کنند که به برنامه‌هایی چون "کودک‌ شو" و "خندوانه".

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، در کانال تلگرامی خود نوشت: "مناظره دوم بدتر از مناظره اول. اینقدر بی‌کیفیت که صدای برخی از کاندیداها هم درآمد. البته به نظرم این روند، مطلوب عده‌ای محدود است. امیدی هم ندارم که اصلاح شود".
برخورد افکار ممنوع
تنها صدا و سیما نیست که دامنه مناظره‌ها را تنگ می‌کند. فرمانده پلیس تهران بزرگ - حسین رحیمی – گفته است نامزدها نباید راجع به گشت ارشاد حرفی بزنند. به گفته او "این مسائل نباید برای جمع کردن رأی مورد استفاده گیرد". سعید نمکی وزیر بهداشت نیز از نامزدها خواسته است که "در بحث‌های سیاست‌زده به موضوع سلامت و کرونا ورود نکنند".

روزنامه "جمهوری اسلامی" در سرمقاله باز هم از فقدان رقابت در انتخابات گله کرده و در مورد خطر گسترش "فقه داعشی" هشدار داده است. این روزنامه با کنایه به اظهارات اخیر آیت‌الله محسن اراکی نوشته است که برخی اعضای مجلس خبرگان هیچ نقشی برای مردم قائل نیستند. "جمهوری اسلامی" می‌نویسد که "این تفکر انحرافی" که به پشتوانه مردمی نظام اهمیتی نمی‌دهد، با اینکه طرفدارانی در حوزه علمیه قم دارد اما "با فقه اسلامی بیگانه است".

با اینهمه روزنامه کیهان چاپ تهران اطمینان می‌دهد که "جمهوری اسلامی اهل خیانت به آرای مردم نیست و گواه این مدعا رؤسای جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این ۴۲ سال است"...
+4
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  در اکثر شهرستان ها فقط تعداد معدودی بنر تبلیغتتی رئیسی در سطح شهر(توسط مساجد) پخش شده است . شش کاندیدای دیگر هم خودشان فهمیده اند که نخودی هستند
  3
  12
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.