پنج ایرانی و سه افغان در تیم پناهندگان المپیک توکیو رقابت می‌کنند

بی بی سی :کمیته بین‌المللی المپیک دیروز (سه‌شنبه ۲۹ خرداد/جوزا) فهرست ۲۹ نفره اعضای تیم پناهندگان در مسابقات المپیک توکیو را اعلام کرد که در میان آن‌ها سه ورزشکار از ایران و سه ورزشکار از افغانستان دیده می‌شوند.

سعید فضل‌الله در کایاک یک نفره از آلمان، هامون درفشی‌پور در کاراته از کانادا، جواد محجوب در جودو از کانادا، دینا پوریونس در تکواندو از هلند و کیمیا علیزاده در تکواندو از آلمان، ورزشکاران ایرانی در تیم پناهندگان هستند.

شاخص‌ترین چهره در میان این ورزشکاران کیمیا علیزاده است. خانم علیزاده با کسب مدال برنز در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو، اولین زن ایرانی شد که موفق به کسب مدال المپیک شده است.

کیمیا علیزاده که دی ۱۳۹۸ از ایران خارج شد، هم‌زمان در اینستاگرامش در مورد دلایل خروج از ایران نوشت: "من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند."

همچنین براساس فهرست منتشر شده از سوی کمیته بین‌المللی المپیک معصومه علی‌زاده، مهاجر افغان مقیم فرانسه در بخش بایسکل‌رانی/دوچرخه‌سواری، نگاره شاهین، مقیم روسیه در بخش جودو و عبدالله صادقی، مقیم بلژیک در بخش تکواندو در این مسابقات حضور خواهند داشت.

معصومه علی‌زاده ۲۴ ساله در ایران به دنیا آمده و چند سال قبل پس از بازگشت به کابل عضو تیم ملی دوچرخه‌سواری زنان شد. او در سال ۲۰۱۶ همراه با خانواده‌اش به فرانسه مهاجرت کرد.

نگاره شاهین ۲۸ سال سن دارد. او در کنار ورزش، دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته تجارت بین‌الملل در دانشگاه یکاترینبورگ روسیه است.

عبدالله صادقی، مهاجر ۲۴ ساله افغان مقیم بلژیک در سال ۲۰۱۷ به این کشور مهاجرت کرد. او در سال ۲۰۱۹ نیز برنده مدال نقره مسابقات اسپانیا شد.

بازی‌های المپیک توکیو ۲۳ ژوئیه و پارالمپیک یک ماه بعد در روز ۲۴ اوت آغاز می‌شود. مسابقات المپیک قرار بود پارسال برگزار شود اما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا یک سال به تعویق افتاد.

تیم پناهندگان نخستین بار پیش از بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو راه‌اندازی شد و توانایی‌های ورزشی، شرایط شخصی، و وضعیت پناهجویی تأیید شده توسط سازمان ملل از معیارهای انتخاب ورزشکاران است.
+14
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.