کارشناس سابق آژانس: ایران در ۷۰ روز می‌تواند اورانیوم برای ساخت یک بمب تولید کند

تاسیسات نطنزصدای آمریکا :مؤسسه علوم و امنیت بین المللی برآورد کرده است که ایران ممکن است بتواند ظرف حدود ۷۰ روز اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت یک بمب هسته‌ای را تولید کند.

این موسسه مبنای یافته‌های خود را تجزیه و تحلیل گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های سه ماه گذشته ایران قرار داده است.

دیوید آلبرایت، کارشناس سابق آژانس، پس از مطالعه گزارش آژانس بر این نظر است که ایران پس از رسیدن به مرحله گریز می‌تواند ظرف کمتر از دو ماه و نیم، اورانیوم ۹۰ درصدی لازم برای تولید یک بمب را تولید کند.

همچنین به گفته آلبرایت، ایران می‌تواند در ماه پنجم مواد لازم برای بمب دوم و در هفتمین ماه مواد لازم برای بمب سوم را نیز تولید کند.

تونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه این هفته در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت هنوز معلوم نیست که مذاکرات وین نتیجه دهد.

وزیر خارجه آمریکا اعلا کرد: «هنوز معلوم نیست که ایران واقعاً آماده باشد آن چه را که برای دستیابی به توافق لازم است انجام دهد.» به گفته بلینکن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به سرعت پیش می رود.

آلبرایت در ارزیابی خود گفته اگر حادثه آتش سوزی و قطع برق در نظنز صورت نگرفته بود، زمان دو ماه و نیم اولیه به حدود ۴۰ روز کاهش می یافت.
+32
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  پس بعداز 70 روز ایران هم در ردیف کشورهای قرار خواهد گرفت که بمب اتمی دارند. دیگر خیال دوست و دشمن نظام اخوندی راحت میشود که اخوندهای ایران از بس نشستن و کلاشی کردن عاقبت چاره ای برای این یافتن که برای همیشه کلاشی کنن و متاسفانه قدرت ایران را هم در اختیار داشته باشن !
  6
  20
  ‌چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹
  ۵۱
  Hamburg - هامبورگ، آلمان

  این رژیم بمثابه یک لات چاقوکش عربده کش است اما فقط هارت و پورت میکنه. تا جایی که بتونه میخواد باج بگیره . کشورهای طرف صحبت هم با کروات نشسته اند جلوی این لاتها. فکر میکنن با نوازش و دست پایین گرفتن میتونن این قوم از غار در رفته را براه بیاورند. از سال ۲۰۰۳ دنیا رو مچل خودشون کردن. اما فکر میکنم یواش یواش سید علی در گوشه رینگ گیر میکنه و یک حماسه دیگر قمبل قهرمانانه را بر پا خواهد کرد.
  10
  37
  ‌چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳
  ۳۲
  mosyiran - والیس، جزایر والیس و فورتانا
  نوش جون ایت الله بایدن. نوش جون اروپا که تو این یک سال فقط سکوت کرد. نمیدونم چرا اون زمان سر هر اتفاقی ترامپ استیضاح میشد الان که بایدن اومده همه چیز گل و بلبل شده؟ الان دیگه مشخصه استراتژی بایدن جلو کره شمالی و ایران شکست خورده و باید با ذلت جلوی این کشور ها خم بشه. خاک بر سر مردم امریکا و کنگره و سنا که جلوی این رئیس جمهور پیر الزایمری سکوت کردن.
  9
  6
  ‌چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
  ۶۴
  waahed - منامه، بحرین
  بیچاره ها خیلی مستاصل شده اند . نه جرئت حمله ی نظامی دارند ، نه تحریم ها براشون کاری کرد و نه کسی حتی به تلفونشون جواب میده 🤣🤣 . هرچند این ها همه اش توطئه است و جمهوری اسلامی قصد ساخت بمب اتم را ندارد .
  12
  4
  ‌چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  مسئله اینجاست که از هیاهویی که ترامپ به راه انداخته بود و بقیه جاروجنجالها که بگذریم, غرب به این نتیجه رسیده که ایران هم مثل کره شمالی به تکنولوژی تولید سلاح اتمی رسیده و ساخت کلاهکهای اتمی آخرین مرحله است که در صورت خواست و اقدام حکومت ولایی مدت زیادی زمان نمی بره. خود سلاح اتمی به تنهایی مشکل نیست. مشکل اصلی ما حکومتیه که تشکیل شده از یک عده انسانهایی با مغزهای متحجر که واقعا خودشون هم نمیدونن کشور و ملت را به چه سمتی دارند میبرند.
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰
  ۴۴
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  نیازی به 70 روز و 80 روز و غنی شدن نیست سال 1996 اوکراینیهای سیب زمینی پرست 8 تا بمب اتمی دادن یک پرس سیب زمینی سرخ کرده از آخوندا گرفتن
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.