محمود سیف؛ ملاقات با تاجر سپاهی در زندان اوین

ایران وایر - دانیال کیوان‌فر : «محمود سیف به۳۰ سال حبس تعزیری، جزای نقدی و استرداد وجوه تحصیلی محکوم شد.» این خبری بود که ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ «غلامحسین اسماعیلی»، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود اعلام کرد. محکومیت سیف در رابطه با پرونده «گروه توسعه اقتصادی یاس» است؛ پرونده‌ای که پر است از نام‌هایی که زمانی برای خودشان برو و بیایی داشته‌اند و حالا جلوی نام‌های آن‌ها رسما چندین اتهام و حکم زندان آمده است. «عیسی شریفی»، «مسعود مهردادی» و «محمود خاکپور» برخی از دیگر محکومان این پرونده هستند.
 
نام «محمود سیف» پیش از این بارها به عنوان یک مامور امنیتی که در شبکه جعل اسکناس و قاچاق اسلحه برای جمهوری اسلامی فعالیت می‌کرده، در رسانه‌ها مطرح شده بود. «شهرزاد میر قلی‌خان» همسر سابق محمود سیف است. میر قلی‌خان به اتهام تلاش برای خرید و ارسال سه هزار دوربین دید در شب به ایران با همکاری محمود سیف ۵ سال در آمریکا زندانی شد. او همراه محمود سیف در اتریش بازداشت و محاکمه شده بود؛ اما زمانی که داوطلبانه برای ادای توضیحات در مورد اتهامات همسرش به آمریکا رفت، بازداشت و زندانی شد. او بعد از آزادی و بازگشت به ایران به عنوان بازرس ویژه رییس سازمان صداوسیما مشغول به کار شد. اما پس از برکناری «محمد سرافراز» از ریاست صداوسیما به عمان مهاجرت کرد و در کتاب زندگینامه‌ خود به افشاگری پرداخت. او محمود سیف، همسر سابق خود را یکی از اعضای با نفوذ سپاه پاسداران معرفی کرده که برای خرید نیازهای سپاه به کشورهای مختلف سفر می‌کرده است. میر قلی‌خان در قسمت‌های مختلف این کتاب درباره ثروت هنگفت همسر سابقش نوشته است. محمود سیف البته نام‌های مستعار زیادی دارد؛ از «محمود ارگانی» تا «محسن سجادی‌نیا» و او حالا در زندان روزگار می‌گذراند؛ اما همبندی‌هایش می‌گویند از همان‌جا هم مشغول تجارت است.
 اولین بار حوالی خرداد سال ۱۳۹۶ بود که شایعاتی مربوط به بازداشت سردار محسن سجادی‌نیا به گوش رسید. بعدتر کاشف به عمل آمد که سجادی‌نیا نام دیگر محمود سیف است. او در اواخر تیر ۱۳۹۸ وارد بند عمومی زندان اوین شد. اندرزگاه ۴ زندان اوین در آن مقاطع میزبان بسیاری از افراد نامداری بود که به اتهام فساد اقتصادی راهی زندان شده بودند. محمود سیف هم به اندرزگاه ۴ منتقل و ابتدا ساکن اتاق ۱۰ سالن ۲ شد؛ اما پس از چند روز و در اوایل مرداد ۱۳۹۸ به اتاق ۹ این سالن منتقل شد. اتاقی که بر خلاف اتاق‌های اغلب با جمعیت بیش از ۲۵ نفر، تنها ۷ نفر ساکن آن بودند و با پرده‌ها و روتختی‌های صورتی و بنفش با تمامی اتاق‌های زندان اوین تفاوت داشت. یک زندانی سیاسی سابق که چند ماهی در سالن ۲ اندرزگاه ۴ زندان اوین همبند محمود سیف بوده، می‌گوید: «اتاق ۹ اتاق از ما بهتران بود، وکیل بند، معاونش، یک شهردار (خدمتکار اتاق)، علیرضا زیبا حالت منفرد که گفته می‌شود جعبه سیاه بابک زنجانی است و محمدرضا جهانبانی، یکی از بزرگترین بدهکاران بانک سرمایه؛ هم‌اتاقیان محمود سیف بودند. البته همه افراد دیگر این اتاق هر از گاهی جابه‌جا می‌شدند؛ اما سیف یا همان سجادی‌نیا تنها ساکن همیشگی آن اتاق بود».
 این زندانی سیاسی سابق از امکانات ویژه و خاص سیف در زندان می‌گوید و تصریح می‌کند: «از روز اولی که سیف به اندرزگاه آمد، از رییس زندان تا وکیل بند، همه سردار صدایش می‌کردند؛ از هیچ‌یک از قوانین زندان اعم از ساعت رفت و آمد، محدودیت تردد، خاموشی و … تبعیت نمی‌کرد و هر چیزی هم که می‌خواست در اسرع وقت برایش فراهم بود؛ از سی‌دی‌های سریال‌های روز خارجی گرفته تا لباس و خورد و خوراک. او مثل ریگ در زندان پول خرج می‌کرد و هر کس را می‌خواست یا با قدرتش مرعوب می‌کرد یا با پولش.» این زندانی سیاسی تاکید می‌کند که زندان برای ما و حتی زندانیان جرایم مالی سبک زندان است؛ اما برای پولدارها و پرنفوذها مانند اردوی تفریحی می‌ماند و ما همواره متعجب بودیم که این‌ها که در زندان هستند، این همه پول از کجا می‌آورند؟
 
در پرونده‌های فساد اقتصادی اغلب محکومان به مصادره اموال و یا رد مال محکوم می‌شوند؛ اما باز هم شاهدان عینی از ریخت و پاش‌های زندانیان دانه‌درشت پرونده‌های مفاسد اقتصادی در زندان می‌گویند. محمود سیف هم یکی از همان‌هاست که هم به جزای نقدی و هم استرداد وجوه تحصیلی محکوم شده؛ اما در میزان درآمدش در زندان نسبت به دوره قبل از آن ظاهرا تغییری حاصل نشده است.
 
امپراطوری سیگار زندانی سیاسی همبند محمود سیف درباره وضعیت سیگار در زندان اوین این‌گونه توضیح می‌دهد: «واحد پول زندان سیگار است. از آنجایی که در زندان پول نقد وجود ندارد، نوعی مبادله کالا به کالا مرسوم است که یک طرف آن سیگار و طرف دیگر هر چیزی است که قرار است، معامله شود. فروشگاه زندان ۳ نوع سیگار به زندانیان عرضه می‌کرد؛ بهمن، کنت و وینستون. محمود سیف تنها فردی بود که از سیگاری متفاوت استفاده می‌کرد که نمی‌دانستیم از کجا به دستش می‌رسد، سیگار رویال. او چند باری در زندان گفته بود که این برند سیگار متعلق به خودش است.»

جست‌وجو در خصوص سیگار رویال به شرکتی با نام «صنایع پیشرو تک پارسیان» می‌رسد. شرکت پیشرو تک پارسیان مالک برند سیگار Royal در ایران است. این برند در سازمان ثبت علائم تجاری در سال ۱۳۹۲ ثبت شده و در شهرک صنعتی شوشاب ملایر استان همدان قرار دارد. دفتر مرکزی این شرکت در تهران، فرمانیه، خیابان دکتر لواسانی، بن بست نیلوفر، ساختمان الماس، طبقه ۴ و کارخانه آن در ملایر، شهرک صنعتی ملایر ۱ (شوشاب)، بلوار کارگر شرقی، خیابان شانزدهم واقع شده است. بر اساس آگهی روزنامه رسمی به تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۹۴ به استناد صورتجلسه هیات‌مدیره مورخ ۳۱/۰۳/۱۳۹۴ تصمیمات ذیل اتخاذ شد: ۱ – سمت اعضای هیات مدیره به قرار ذیل تعیین گردیدند: – آقای علیرضا ظهره‌وند (به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری صدف) به سمت رییس هیات‌مدیره – آقای محسن سجادی‌نیا (به نمایندگی از شرکت نوین تجارت مبین آرکا) به شماره ملی ۳۹۲۱۱۶۵۳۴۲ به سمت نایب‌رییس هیات‌مدیره – آقای مجید سیف به سمت عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل منصوب شدند. مجید سیف یکی از برادران محمود سیف است.
 
بر اساس اطلاعات منابع مورد تایید ایران وایر، محسن سجادی‌نیا نام دیگر محمود سیف است که پس از وقایع سال ۱۳۸۳ با هویت سجادی‌نیا به کار خود ادامه داد. محمود سیف، همچنین شرکت «تجارت الماس مبین» را اداره می‌کرد که زیر مجموعه بنیاد تعاون سپاه بود. بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا که ۲۹ آبان ۱۳۹۶، منتشر شد، این شرکت در همکاری با سپاه، تجهیزات و لوازم لازم برای جعل اسکناس را از اروپا تامین کرده و در معاملات اسلحه نیز نقش داشته است. شرکت «تجارت الماس مبین» همچنین در راه‌اندازی یک شبکه جعل اسکناس برای تامین نیازهای مالی شورشیان حوثی در یمن نقش داشته است.
 
خرداد سال ۱۳۹۶ محمود سیف بازداشت می‌شود و تغییراتی در این شرکت صورت می‌گیرد. بنابر آنچه در آگهی روزنامه رسمی درج شده محسن سجادی‌نیا (محمود سیف) از اعضای هیات‌مدیره حذف می‌شود و «احمد سیف» (یکی از برادران محمود) به نمایندگی از گروه توسعه اقتصاد آرکا به سمت رییس هیات‌مدیره، «محمدامین سیف» به سمت نایب‌رییس هیات مدیره، «امان‌الله سیف» (پدر محمود سیف) به سمت عضو هیات‌مدیره و «حسین شایگان» (داماد سردار مرتضی رضایی) به سمت مدیرعامل (خارج از اعضای هیات‌مدیره) برای مدت ۲ سال انتخاب شدند. در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ هم خانم «فاطمه سیف» (خواهر محمود سیف) به اعضای هیات‌مدیره می‌پیوندد.
 
پس از اینکه پرونده محمود سیف در رسانه‌ها سر و صدا می‌کند و به موضوعی محل مناقشه جریان‌های سیاسی و بلوک‌های قدرت در ایران قرار می‌گیرد، شرکت صنایع پیشرو تک پارسیان اعضای هیات‌مدیره خود را تغییر می‌دهد تا نامی از هیچ‌یک از اعضای خانواده سیف در آن نباشد. حسین شایگان در هیات‌مدیره می‌ماند و یکی از اعضای هیات‌مدیره فعلی این شرکت نماینده شرکت نماسازه آرکا است که کرسی نایب‌رییس هیات‌مدیره را در اختیار دارد. بر آساس آنچه در آگهی روزنامه رسمی متعلق به شرکت نما سازه آرکا آمده آقای «سیدمحمدحسین موسوی» به نمایندگی از شرکت پرتو نسیم شمال به سمت رییس هیات مدیره، خانم فاطمه سیف به سمت نایب‌رییس هیات‌مدیره آقای حسین شایگان به نمایندگی از شرکت سیستمهای الکترونیک بانکی ناراتک به سمت عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل منصوب شده‌اند. در هر دو شرکت پرتو نسیم شمال و سیستمهای الکترونیک بانکی ناراتک هم باز دو تن از اعضای خانواده سیف حضور دارند. اعضای خانواده سیف عضو هیات‌مدیره بیش از ۲۰ شرکت دیگر نیز هستند و محمود سیف در خصوص راه‌اندازی شرکت‌های هولدینگ استاد است و حتی سال ۱۳۹۲ کتابی را با عنوان «استراتژی‌های ارزش‌آفرین در شرکت‌های هولدینگ» توسط انتشارات ترمه منتشر کرده است. البته عنوان مولف هویت دوم او یعنی محسن سجادی‌نیا ذکر شده بود.
 
تجارت سنگ برای پروژه‌های سپاه شرکت صنایع پیشرو تک پارسیان تنها در زمینه سیگار فعال نیست، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های این شرکت تولید سنگ برای پروژه‌های ساختمانی است. در سایت این شرکت ادعا شده که سنگهای تولیدی آن‌ها از مرغوبترین نوع در ایران است که قابلیت صادرات به اقصی نقاط جهان را دارد. بر اساس اطلاعاتی که به ایران وایر رسیده، این شرکت که متعلق به کارتل خانوادگی سیف است، یکی از اصلی‌ترین تامین‌کننده‌های سنگ برای پروژه‌های ساختمانی و شهرسازی شهرداری تهران در دوره «محمدباقر قالیباف» و از طریق گروه اقتصادی یاس است. بر اساس گزارش تحقیق و تفحص شورای شهر تهران از قراردادهای بنیاد تعاون سپاه و گروه اقتصادی یاس با شهرداری تهران، محسن سجادی‌نیا مدیرعامل گروه تخصصی تجارت الماس مبین از سوی بنیاد تعاون سپاه به عنوان عامل و کارگزار توافقنامه موسوم به فاینانس ۱ به شهرداری تهران معرفی شده است، در اواخر سال ۱۳۹۴ بنیاد تعاون سپاه شرکت رسا تجارت مبین را به عنوان جانشین گروه تخصصی تجارت الماس مبین و کارگزار اجرای قراردادهای موسوم به فاینانس ۱ و ۲ به شهرداری تهران معرفی می‌نماید. بر اساس اطلاعاتی که ایران وایر به دست آورده، محمود سیف یا همان محسن سجادی‌نیا از رانت خود در این قراردادها استفاده کرده، تمامی سنگ‌های تولیدی توسط هولدینگ خانوادگی خود در شرکت صنایع پیشرو تک پارسیان را در پروژه‌های شهرداری تهران و بنیاد تعاون سپاه مورد استفاده قرار داده و از این راه به سودهای کلانی دست یافته است.
 
تجارت زین و یراق اسب در ترکیه بر اساس کتاب زندگینامه شهرزاد میرقلی خان، محمود سیف در تمام طول سالیانی که این دو تا با هم زندگی می‌کردند، به بسیاری از کشورها سفر می‌کرده تا هم تجارت شخصی خود را پیگیری کند و هم از طریق صدها شرکت تو در تو در کشورهای مختلف، نیازهای نظامی سپاه پاسداران را خریداری کند. میرقلی خان در جایی از کتاب خود می‌گوید: «پیش از سکونت در عمان به فکر اقامت در ترکیه افتادم؛ اما با توجه به فعالیتهای سپاه در این کشور و اقدامات و شرکتهای محمود سیف در ترکیه از این کشور می‌ترسیدم.» یک زندانی سیاسی دیگر که چند روزی در اتاق ۱۰ سالن ۲ اندرزگاه ۴ زندان اوین هم‌اتاق محمود سیف بوده، به ایران وایر گفت: «ما او را نمی‌شناختیم؛ تنها به واسطه عزت و احترامی که مسئولان زندان برایش قائل بودند و سردار صدایش می‌کردند، متوجه شدیم که آدم مهمی است. او هر روز از طریق تلفن فعالیت‌های تجاری‌اش را پیگیری می‌کرد. متوجه شده بودم در کار سنگ و سیگار است و خودش می‌گفت سیگار رویال که تنها برای او به زندان می‌آید، متعلق به خودش است. چند باری هم شنیدم از طریق انتقال تماس با فردی در استانبول ترکیه صحبت می‌کرد و ظاهرا پیگیر امورات شرکتش در آن  کشور بود. شرکتی که در زمینه اسب فعال بود. بعدتر که با زیباحالت منفرد هم‌اتاق شد، از طریق همین شرکت ترکیه‌اش به منفرد زین و یراق اسب به مبلغ ۸۰ میلیون فروخت. منفرد این‌‌ها را برای همسرش در اوکراین می‌خواست.»
 
حسین طائب می‌تواند اموال سیف را اعلام کند؟ بنابر شواهد و قرائن و آنچه از گواهی همبندان محمود سیف بر می‌آید، او نه تنها اموالی از دست نداده؛ بلکه در زندان هم مشغول فعالیت‌های اقتصادی خود است. این موضوع درباره بسیاری از زندانیان جرایم مفاسد اقتصادی وجود دارد. شهرزاد میرقلی خان، همبندان محمود سیف و خیلی‌های دیگر از ثروت افسانه‌ای محمود سیف یاد می‌کنند. اردیبهشت سال ۱۳۹۸، «رضا گلپور»، روزنامه‌نگاری که سال‌ها به محافل امنیتی سپاه نزدیک بوده و بعدتر به اتهامات زیادی از جمله جاسوسی به زندان محکوم شده، در یک فایل صوتی مدعی شده بود که بازداشت و پرونده‌سازی علیه او به دلیل افشاگری درباره پرونده محمود سیف بوده است. او در این فایل صوتی گفته بود: «حدود یک ماه قبل از بازداشت توسط مجموعه آقای طائب (رییس سازمان اطلاعات سپاه) طی نامه مفصلی به شهردار وقت تهران که از طریق حراست شهرداری ارسال کردم، به تشریح برخی از مفاسد اعضای گروه اقتصادی یاس، از جمله محمود سیف پرداختم. آیا شخص آقای حسین طائب می‌تواند لیست اموال منقول و غیرمنقول این فرد را به ملت اعلام کند؟
+80
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.