زمانی که رئیسی هنرمندی را به اتهام طراحی یک فوتبالیسیت شبیه خمینی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد

رادیو فردا :محمدعلی کامفیروزی، وکیل دادگستری، در اکانت توییتر خود، مستندات مربوط به یک پرونده قضایی در سال ۷۱ را منتشر کرده است که نشان می‌دهد با اعتراض و پیگیری ابراهیم رئیسی، انتشار طرحی از یک فوتبالیست که گفته شده بود شبیه آیت‌الله خمینی است، منجر به صدور حکم ده سال زندان برای طراح آن شده است.

طراح این طرح حسن کریم‌زاده بوده و طرح فوتبالیست در مجله فاراد در سال ۷۱ منتشر شد.

دادگاه بدوی طراح را به اتهام «تهیه و ترسیم طرح توهین آمیز» درباره روح‌الله خمینی و «اقدام علیه امنیت ملی» کشور به یک سال حبس، ۵۰ ضربه شلاق و ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم می‌کند.
رای صادره اما با اعتراض ابراهیم رئیسی که در آن زمان دادستان انقلاب اسلامی تهران بوده، مواجه شده است و در رسیدگی مجدد به این پرونده، طراح این طرح به ۱۰ سال زندان محکوم می‌شود.

اسناد مربوط به این حکم و پرونده قضایی مجله فاراد در کتاب «اسناد و پرونده های مطبوعاتی ایران / دهه ۷۰» منتشر شده است.

آقای کامفیروزی همچنین توضیح داده است که در این پرونده، «مدیرمسئول هم به ۶ ماه حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود و البته امتیاز نشریه هم لغو شد».

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، که مهم‌ترین کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ است، در هفته‌های اخیر بارها از آزادی بیان و رسانه‌ها دفاع کرده است و گفته است که دنبال توقیف مطبوعات نیست.

علاوه بر سابقه گسترده ابراهیم رئیسی در نقض آزادی بیان و رسانه‌ها، او سوابق گسترده‌ای در دیگر حوزه‌های حقوق بشر به ویژه در پرونده اعدام هزاران زندانی در تابستان سال ۶۷ دارد.

در سال ۶۷ که شمار زیادی از زندانیان سیاسی به دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی به قتل رسیدند، ابراهیم رئیسی معاون دادستان تهران و یکی از اعضای هیئت مشهور به «هیات مرگ» بود که تصمیم‌گیری درباره اعدام زندانیان به آن واگذار شده بود.

آیت‌الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه، در دیدار با اعضای این هیئت، آن اعدام‌ها را «بزرگ‌ترین جنایت در تاریخ جمهوری اسلامی» توصیف کرد و گفت در تاریخ از اعضای این هیات به عنوان «جنایتکار» نام خواهند برد.
+101
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  امام کلا به ورزش اعتقاد نداشت :)))
  3
  97
  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  افشای جنایت های رئیسی هیچ فایده ای ندارد ، چون خامنه ای میخواهد او را رییس جمهور بکند . اصلا در سابقه این مردیکه قاتل حرفه ای یک نکته مثبت وجود ندارد.
  2
  133
  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  این بیشتر شبیه عظماست که دست راستش هم قطع شده!
  2
  80
  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  راست میگه خوب! چرا سر امام رو گذاشتین روی بدن یک فوتبالیست؟ سر امام بیشتر به خلا مسجد شاه میاد
  2
  97
  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  موهای سرش مث عمامه س و چنتا خط زیر فک که انحنا داره کاملن ریش رو تداعی می کنه و اون اخم و دست چلاق شده که اینو ترکبی از دوتا هیولا کرده خمینی و خامنه ای. یه مدتم قبل ترها دست میذاشتیم رو صورت خمینی رو هزار تومنی چشماش رو جدا می دیدیم شبیه چشم سمور آبی میشد!!خخ. میگفتن نقاش تمثال امام هم فرار کرده.
  2
  41
  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۱
  ۵۲
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  خوب راست میگه چون فوتبال بازی از صفات بارز عمام نبوده! بچه بازی از صفات بارز عمام بوده. مگه نه فاطی؟
  2
  28
  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۳
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در آن زمان پان اسلامیست هائی که حالا حاکمند می خواستند که مجله ی فاراد را ببندند و این عکس هم فقط یک بهانه بود چون کوچکترین شباهتی به خمینی ندارد. اگر درست یادم باشد عاقبت هم دفتر مجله را در میدان انقلاب آتش زدند که علت آن زهر چشم گرفتن از سایر نشریات بود. از عجایب اینکه کوچکترین خسارتی نه به دفاتر بالا و پائین و جانبی نشریه فاراد وارد نیامد و 3 روز بعد هم مدیر مجله بدون بازداشت و گرفتن مزدش و خمکاری با مذهبیون سر از اروپا در آورد و فقط کارتونیست بیگناه را فدا کردند
  0
  1
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.