برخورد جنگنده آمریکایی و فانتوم ایرانی : برگرد برو خونه!

العربیه :رئیس ستاد نیروی هوایی ایالات متحده اخیرا جزئیاتی درباره برخورد جنگنده‌های آمریکایی با فانتوم ایرانی فاش کرده که ضعف مفرط نیروی هوایی جمهوری اسلامی را به نمایش می‌گذارد.
 
وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در سال 2013 اعلام کرد که یک هواپیمای جنگنده فانتوم اف-4 نیروی هوایی ایران یک پهپاد آمریکایی ام.کیو-1 پردتور که در فضای بین‌المللی در نزدیکی ایران پرواز می‌کرده را رهگیری کرده است.
 
فانتوم ایرانی از مسافتی حدود 16مایلی مشغول رهگیری پردتور آمریکایی بود، که ناگهان مجبور شد به رهگیری خاتمه دهد. دلیل این عمل فانتوم ایرانی این بود که دو جنگنده آمریکایی که این پهپاد را همراهی می‌کردند، برای فانتوم هشدار فرستادند.
 
چند ماه پیش از آن نیز دو سوخو-25 متعلق به نیروی هوایی سپاه پاسداران ایران تلاش کرده بودند یک پردتور آمریکایی که در حال یک گشت‌زنی در حریم هوایی بین‌المللی بود را در فاصله 16 مایلی از ایران سرنگون کنند.
 
به گزارش «نشنال اینترست»، پس از این واقعه بود که پنتاگون تصمیم گرفت پهپادهای خود را هنگام مأموریت‌های شناسایی با هواپیماهای جنگی اسکورت کند. ژنرال مارک ولش، رئیس ستاد نیروی هوایی ایالات متحده، اخیرا در کنفرانس سالانه «اتحادیه نیروی هوایی» جزئیات جدیدی درباره برخورد جنگنده‌های آمریکایی با فانتوم ایرانی فاش کرد، که ضعف مفرط نیروی هوایی جمهوری اسلامی را به نمایش می‌گذارد.
با تاکید بر اینکه هواپیماهایی که پهپاد آمریکایی را اسکورت می‌کردند از نوع جنگنده‌های رادارگریز «رپتور اف-22» بودند، ژنرال ولش گفت: «خلبان رپتور زیر فانتوم ایرانی پرواز کرد تا ببیند چه اسلحه‌ای دارد، در حالی که خلبان ایرانی اصلا روحش هم خبر نداشت که او آنجاست. رپتور سپس از سمت چپ فانتوم بالا آمد و به خلبان ایرانی گفت: برگرد برو خونه!»
 
به گفته «نشنال اینترست»، اگر این واقعه دقیقاً همانطور که ولش توصیف کرده اتفاق افتاده باشد، چیزی در مایه‌های صحنه‌ای از فیلم مشهور «تاپ گان» با شرکت هنرپیشه مشهور تام کروز است، که طی آن جنگنده آمریکایی در عملیاتی مشابه به سوخوی روسی هشدار داد، و کار بدون درگیری ختم بخیر شد. قضیه برخورد هوایی آمریکا و ایران در آن صحنه هم پایانی خوش شایسته یک فیلم اکشن داشته که ممکن است در واقعیت دوباره تکرار نشود.
+175
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان

  هواپیمای جنگنده آمریکایی نزدیک مرز ایران چه غلطی میکرده ، اون دور و برا کشورشه؟! حریم هواییشه ؟! به فانتوم ایرانی گفته برو خونه !!!!! خسته نباشی !!! نرسیده صاحب خونه شد
  350
  165
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۱
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  millionaire دوست عزیز تا موقعی آخوند مملکت را دودستی در دست گرفتن وجود آمریکا لازمه برای روکم کنی این آشغالای عربپرست ضد ایرانی که پول مردم را خرج تروریستای حماس حوثی حزب الله طالبان مسلمانان چندین کشور آفریقایی و شیعیان عراق و علویان سوریه و...میکنند
  58
  276
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  طبق قوانین بین المللی سپاه چهارپایان هم اجازه داره ناو هواپیما برش! رو در آبهای بین المللی نزدیک سواحل آمریکا ببره و هواپیما به رواز در بیاره. حالا چرا از این حق استفاده نمیکنند شاید به خاطر این باشه که منتظر هستند اول آفتابه برای ملوان های کشتی تولید بکنند و بعد کشتی را در آب بیندازند و به سمت غرب هدایتش کنند.
  33
  137
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶
  ۴۳
  Samad-agha - استکهلم ، سوئد

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. همون غلطی که ۴۳ سال اخوندها و مزدورانشون تو خاک و وطن ما میکنن
  29
  160
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
  ۴۶
  دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  اگر فانتوم ارتش ایران بوده جنگنده آمریکایی به گور پدرش خندیده. اگر خلبان از سپاه چهارپایان اشغالگر ایران بوده بهتره هردو دست تو دست هم گورشان را از ایران و آسمانش گم کنند.
  110
  40
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. تا وقتیکه آرزوی مسئولان ج.ا برگشت به دوران ۱۴۰۰ سال قبل باشد!؟!،در این زمان ج.ا جایگاهی در بین کشورها ندارد.متاسفانه ج.ا نام ایران و ایرانی را هم بدنبال میکشند، من از وجود دولت قرون وسطایی اسلامی در ایران احساس شرمندگی میکنم ،شما بهمین گزارش توجه کن،جت امریکایی زیر جت ۵۰ سال قبل حرکت میکند و جت ما او را نمی‌بیند؟!؟ توهم سرداران عقب افتاده سپاه ج.ا اینست که در کاخ سفید نماز بخوانند.اگر جنگی صورت بگیرد ،مشابه جنگ بین فیل و پشه خواهد بود
  15
  98
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
  ۴۶
  دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  هیچ سربازی در دنیا شجاعت سرباز ایرانی را ندارد. منظورم البته سپاه چهار پایان نیست. ایرانیان فلات ایران از سراسر این سرزمین پاک و حتی خارج از مرزهای کنونی از زمان عیلامیان و هخامنشیان تا جمهوری کثیف اسلامی ثابت کردند بهترین و پاکترین و شجاعترین سربازان دنیا هستند. هر وقت سرداران خوبی داشتند همچون شیر پیروز شدند و هر وقت سرداران اشغال داشتند مردانه جان باختند ولی خاءن هم متاسفانه زیاد داشتیم. همان‌ها که امروز در سپاه چهارپایان هستند یا به اسم هویت طلبی ناجوانمردانه بجای آخوند کشی سرباز می‌کشند
  69
  44
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. همه آن را که مفت دادید. به روسی و چینی‌. حال یک تکه آن هم برای آمریکا.یعنی‌ مقصر ما هستیم .که سوپ کلم روسی را از استیک تگزاس بیشتر دوست دارید؟ تازه برای سوپ کلم تحقیر می‌‌کنند. پس گردنی می‌‌زنند. ۴۲ سال التماس .برا سوپ. ما می‌‌خواهیم مملکت را دست آمریکا بدهیم. ۳۷ سال دستشان بود. شدیم قدرت منطقه. ۱۲۰ کشور بدون ویزا. در آمد ملی‌ چیزی نزدیک ۷۰۰ دلار.تورم یک درصد. ۴۲ سال دست روس ها. فقط عراق ویزا نمی‌‌خواست.که پس گرفت. ۶۰ میلیون زیر خط فقر.محیط زیست نابود. منزوی.همه از ما متنفر.زمین سوخته. انتخاب با خود شما.تقریبا تصمیم درست .بهتر از تصمیم کاملا اشتباه است.سخت نیست .تصمیم درست بگیرید. اگر ارزش خود را بدانی .یا می‌‌دانستی
  18
  95
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان

  اخوان ثالث میگه «.......وای ، اما با که باید گفت این ؟ من دوستی دارم که به دشمن خواهم از او التجا بردن... » آمریکایی‌ها بهتر از آخوندها نیستند دوست من هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره
  63
  31
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  در ضمن کسی نگفته آمریکا دلش برای ما میسوزه ولی اگه هرکشوری حتی یه هزارم درصد به آخوندای آشغال ضد حال بزنه اکثر مردم ایران خوشحال میشن. ترامپ هم دلسوز ما نبود ولی خیلی حکومت اسلامی آخوندا را تحقیر کرد و همینطور اسرائیل که واقعا تحقیرشون کرده. زنده باد دشمنان حکومت آخوندی حتی مجاهدین خلق منفور.
  15
  58
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  رفیق جان جانی اخوان ثالث یک چیز دیگر هم گفت. زیر سیبیلی رد کردید. لعنت بر ما. لعنت بر ما که از بودی نبودی کردیم و از نبودی "شیعه سرخ علوی و سوسیالسیت" بودی کردیم. لعنت بر ما. مکاتبه او را با اسماعیل خوهی هم بخوان. نه آنکه به مذاق مرید ریش سال ۵۷ خوش آید. مثل شتر مرغ سر را در شن فرو کردن.کمک نمی‌‌کند. به امید اینکه کسی‌ شما را نبیند.الگو شما آدم شد و شما هنوز اندر خم یک کوچه
  7
  44
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۷
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران

  خب این خبر بدتر ثابت میکنه که ایران چقدر تواناست که به هواپیماهای امریکایی گیر میده تا ببینه میتونه سرنگونشون کنه یا نه
  63
  10
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
  ۴۱
  Gach Boy 59 - دوسلدورف ، آلمان

  برگرد برو خونه و از خونه گرونترین و بزرگترین پهباد مارو با ارزونترین سامانه موشکی (١٥خرداد) سرنگون کن :))
  48
  28
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۶
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  آره ایتان خبر ارواح عمه جان شما اصلا عین نیست .از کی تا حالا نیروی هوا فضای سپاه برای رهگیری ی بی سرنشین ی با سرنشین برای او میفرسته ؟؟؟ کافی ی دکمه را اپراتور سپاه روی زمین فشار بده حدودا ۴۰ ثانیه طول می کشه که بدن سرنشین ۲۲۰ میلیون دلاریشون بپوکه بره هوا ،اگر هم بحث رهگیری برای جمع آوری اطلاعات در مورد این بی سرنشین باشه که کلا از زمانی که روی بند داره برای پرواز آماده میشه تا زمانی که در آسمان پرواز میکنه و برمیگرده که در رصد اپراتورهای زمینی هست و اصلا نیازی به پرواز با سرنشین و یا بی سرنشین برای این کار نیست .پس یک خبر فیک برای آزمایش افکار عمومی در ارتباط با تجاوز هوایی به آسمان ایران .
  64
  16
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. بله کافیه دکمه رو اپراتور سپاه چارپایان هوا فژا از روی زمین فشار بده تا اینبار یه ۲۰۰ نفر دیگه از مسافران بیگناه هواپیما رو به خاک و خون بکشه..البته ایندفعه ظریفی هم نیست که این مساله رو ماله بکشه، پس تا چند سال هم مسئولیتش رو قبول نمیکنن.
  6
  50
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  شما که جنگنده ای مثل اف-۲۲ را برای اسکورت پهپاد بلند می کنید چرا از همون اول اف-۲۲ را به پرواز در نمی آورید؟! خالی هم می خوای ببندی حساب همه جاشو بکن.
  33
  13
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۰
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا

  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. شما و اون کمان بنظرم بجای این کارهای بی فایده سپاه سایبریتون از ترونتو !!( همان تورنتو )بروید تیهران ( همان تهران) ! با صدا و سیما کار کنید و براشون داستانهای کمدی تخیلی بنویسید ، مطمئناً خیلی استقبال میکنن چون می بینیم که خوراکشون همین داستانهای بی محتوی و الکی و مسخره است که حالا هر چی مضخرفتر باشه برای آنها ارزشمندتر و بهتره ، کارهات بیننده هم نداشت که نداشت پولشو که باباشون نمیخواد بده .
  5
  27
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. [::Gach Boy 59 - دوسلدورف ، آلمان::]. هنوز دارین با زدن اون پهپاد استمنا فکری میکنین در حالیکه خبر بعدش رو نخوندین که اون هواپیمای اسکنر پشت پهپاد کدها و نقطه های راداری رو یه محض فعال شدن همون سامانه زپرتی اسکن کرد و کلی روسها سر همین فرمانده هوا فژا داد کشیدن که با بودن اون هواپیمای اسکنر پشت پهپاد برای چی اینکار رو کردین. ضمنا اون پهپاد نه رادار گریز بود، نه اسلحه داشت و سرعتش از یک هواپیمای مسافربری کمتر بود. حالًا بشینین به استمنا فکری ادامه بدین
  10
  16
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸
  ۴۱
  Gach Boy 59 - دوسلدورف ، آلمان
  hamid411-لس انجلس،ایالات متحد امریکا. تو چرا حرص میخوری حالا ؟؟خیلی اطلاعاتت زیاد،نکنه مامور سیا هستی ،موش نخورت بلا
  11
  17
  ‌چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۴
  ۴۶
  دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  خاک بر سر آدمهای بیسواد و نوکر صفت و بی‌غیرت و وطن فروش که فرق بین مخالف به حیوانات وحشی خامنه ای و دم تکان دادن برای آمریکا نمیفهمند. بعد اسمشان را مخالف اخوند می‌گذارند فکر می‌کنند میهن پرستند. بیچاره تو برای کوچکترین حرکت آمریکا دم تکان می‌دهی غرق تو و نوکران ولایت از عراق و لبنان در چی است؟؟؟ تنها نوکر و مزدور اسلامی که منفور نیست. هر خائنی اشغال است
  15
  12
  ‌چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۸
  ۴۵
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::] اه تو که میهن پرستی تو امریکا چکار میکنی اگر واقعا امریکا باشی .. به ای دی و پرچم ای دی خودت نگاه کن الان باید ایران باشی با پرچم هندی زاده خمینی ... تو که از هر جهت منگول هستی.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۵
  ۳۳
  sara-de - برلین، آلمان
  هیچکی دقت نکرده تاریخ خبر مال ۵ سال بعده
  1
  1
  جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
  ۴۶
  دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::samisan - توکیو، ژاپن::].. بیسواد..... اول برو فارسی یاد بگیر بدبخت. بدبختی ما آخوند منحرف نیست آدمهای بیسوادی مثل تو هستند که حتی یک مطلب را نمیفهمی. مگر هر کس مخالف آمریکایی بود نوکر خامنه ای است ....
  2
  3
  جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.