«جنگ آب از استان به استان در حال رسیدن از روستا به روستا است»

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران
رادیو فردا :رئیس سازمان محیط زیست ایران با اشاره به گسترش بحران منابع آب در ایران گفته است: «جنگ آب بین استان ها شروع شده است» و این جنگ «از استان به استان در حال رسیدن از روستا به روستا است».
عیسی کلانتری که روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در یک نشست علمی مرتبط با سیاست‌های محیط زیست در ایران سخنرانی می‌کرد، از استان‌های «اصفهان، چهار محال بختیاری، یزد، خوزستان و لرستان» به عنوان مناطقی نام برده که جنگ آب دارند.
 
در ماه‌های اخیر اما برخی مسئولان دولت ایران با اعلام کاهش بارندگی در سال ۹۹ و تداوم این وضعیت در سال جاری، درباره خشکسالی هشدار داده و می‌گویند وضعیت آب روستاها در مناطق مختلف ایران با بحران بیشتری مواجه است.

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران ، روز ۱۲ اردیبهشت از تامین آب آشامیدنی هفت هزار روستای بالای بیش از ۲۰ خانوار کشور با تانکر خبر داد.
 
مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نیز با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در کشور در سال ۹۹، اعلام کرده‌اند که تا پایان سال گذشته تنها چهار استان کشور بارش‌ نرمال داشتند.
 
عیسی کلانتری در سخنرانی امروز خود همچنین گفته است از بین رودخانه‌های کشور، تنها دو رودخانه کارون و سفید رود زنده هستند و به مقصد می‌رسند و سالانه «۲۰ میلیارد متر مکعب» آب از منابع طبیعی و آب های زیر زمینی اضافه برداشت» می‌شود.
 
او پیش‌بینی کرده است که تا سال ۱۴۲۰ در زمین‌های اطراف کوه‌های زاگرس و جنوب البرز تا دریاهای جنوب و مرزهای شرقی «اثری از کشاورزی نخواهد بود» و طبیعت ایران «قربانی سیاست های کلان کشور شده است».
 
رئیس سازمان محیط زیست ایران با انتقاد از سیاست‌هایی چون خودکفایی که منجر به غارت و تجاوز به منابع می‌شود، گفته است: «کشور در حال محو شدن است» و «مسئولین ۴۰ سال اخیر» باید بابت ویران کردن طبیعت پاسخگو باشند.
 
پیش از این، مصطفی فدایی‌فرد، عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران نیز گفته بود ایران از بحران آب عبور کرده‌ است و به «ورشکستگی آبی» رسیده‌ است ولی مسئولان کشور متوجه این وضعیت نیستند.
 
به گفته این کارشناس، مقدار بارش در ایران حدود یک‌سوم میانگین جهانی و میزان تبخیر آب در ایران حدود سه برابر متوسط جهانی است و بخش مهم بحران‌های موجود در ایران، ناشی از سوءمدیریت است.
 
برآورد سال ۲۰۱۹ «موسسه منابع جهان» نشان می‌دهد ایران در صدر کشورهایی‌ست که با یک «بحران فوق‌العاده» در زمینه آب دست به گریبان است و در لبه «روز آخر» قرار گرفته‌، یعنی روزی که منابع آبی در آن ممکن است به پایان برسد. این گزارش ایران را در رده چهارم کشورهای نزدیک به «روز آخر» قرار داده بود.
 
بی‌آبی و طرح‌های انتقال آب در برخی از استان‌های ایران در سال‌های اخیر بارها باعث برگزاری تجمع و در پی آن درگیری بین مردم و نیروی انتظامی شده است.
 
از جمله، اسفند سال ۹۷، کشاورزان منطقه ورزنه در شرق اصفهان در اعتراض به کم‌آبی و همچنین اختصاص نیافتن حق‌آبه بارها تظاهرات و تجمع کردند.

در جریان این اعتراض‌ها، شماری از کشاورزان با حضور در نمازجمعه ضمن پشت کردن به جایگاه امام جمعه، ضمن انتقاد شدید از سیاست‌های حکومت ایران شعار دادند: «پشت به دشمن – رو به میهن».
 
پس از آن هم تجمع‌های اعتراضی در مورد کم‌آبی در برازجان، مرکز شهرستان دشتستان استان بوشهر، در منطقه کازرون استان فارس، منطقه یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد و شهر سامان در استان چهار محال بختیاری برگزار شده است.
 
در یک مورد دیگر، در جریان درگیری‌های سال ۹۵ در شهرستان بلداجی استان چهار محال و بختیاری به دلیل اعتراض به یک پروژه انتقال آب تعدادی از کشاورزان بازداشت شدند و یک نفر نیز جان خود را از دست داد.
پس از این ماجرا، دادگاهی در استان چهار محال و بختیاری، ۷۶ کشاورز معترض به طرح انتقال آب را هر کدام به چهار ماه زندان و ۳۰ ضربه شلاق محکوم کرد.
+49
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  خوب برای عبور از این بحران باید چند تا امام زاده و مسجد و حسینیه و کمک بیشتر به حوضه علمیه و سوریه و لبنان و فلسطین کرد تا شاید خدا میزان بارندگی کشور را بیشتر کرد .مگر راهی جز این هم هست؟
  2
  27
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۳
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران
  واقعا روتو برم . یکی نیس به این گوساله بگه این مردم هستن که باید به تو بگن جنگ آب به روستا کشیده شده پس داری اون بالا چه غلطی میکنی ؟ !!! اونوقت با پر رویی تمام میاد میگه آی هوار وضع خرابه و جنگ آب فلان شده !! انگار وزیر راهسازی بیاد داد بزنه ای هوار جاده ها و راه ها وضعشون خرابه !! خب احمق پس تو داری چه غلطی میکنی ؟ یعنی خاک تو سر این مملکت داری شما بکنم . وقتی که به علم گفتین مال خره و به هر چی دله دزد و جانیه ریش و پشم زدین و جای نعل خر چسبوندین روی پیشونیشون و بجای مسوول نشوندین بر مسند کار نتیجه اش میشه این که خون هفتاد میلیون رو تو شیشه کنین و کشور رو بچاپین و بچه هاتونم بفرستن امریکا و امریکای لاتین . یادی کنم از محمود که خودش سردمدار مسولین پرروی سنگ پای عالمه که صاف صاف به عکس ساشا سبحانی نگاه کرد و گفت نمیشناسمش . اینم ازین مثلا رییس محیط زیست
  2
  19
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  این هم گوشه دیگری از بی لیاقتی و بی کفایتی سرکردگان جمهوری کثیف اسلامیست. چطور ترکیه مشکل کم آبی ندارد و خوب توانسته از ذخایر آب زیرزمینی محافظت کنند و نزولات آسمانی را با شیوه های علمی هدایت و بطور بهینه استفاده نمایند اما ایران اینگونه به خاک سیاه نشست؟ فقط مرگ بر جمهوری کثیف اسلامی.
  2
  19
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.