اعتراض ها در تبریز به دار زدن سگ ها توسط شهرداری ادامه دارد

رادیو فردا :در پی انتشار تصاویری از دار زدن چند سگ در تبریز طی روزهای گذشته، واکنش‌ها به این اقدام که به شهرداری این شهر منتسب شده، هم‌چنان ادامه دارد.

در روزهای گذشته ویدیوهایی از دار زدن سگ‌های بدون صاحب توسط پیمانکاران شهرداری تبریز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که واکنش‌های بسیاری را از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

در همین حال شماری از حامیان حقوق حیوانات روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت با تجمع در مقابل ساختمان شهرداری تبریز، خواستار استعفا و برخورد با عاملان این اقدام شدند.
محرم محمدزاده، عضو شورای اسلامی شهر تبریز در گفت‌وگو با پایگاه خبری ایمنا گفته است که شهرداری قرارداد خود با پیمانکاران سابق «ساماندهی» سگ‌ها را به دلیل این که آن‌ها سگ‌ها را به کشورهای خارجی برده و می‌فروختند، امسال تمدید نکرد و به همین دلیل، این افراد این کلیپ‌ها را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.

محمدباقر بهشتی، دیگر عضو شورای شهر تبریز هم ضمن تایید خبر انتشار این ویدیوها از سوی پیمانکار سابق «ساماندهی» سگ‌ها گفته است که به دلیل اختلاف نظر شهرداری با او در خصوص «روش نگهداری» سگ‌ها، این خانم با هدف «فضاسازی» این فیلم را در فضای مجازی منتشر کرده است.

آقای بهشتی با اشاره به وجود اخبار متناقض در این باره گفته است که در جلسه روز یک‌شنبه شورای شهر تبریز این اتفاق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نحوه جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در سال‌های گذشته یکی از چالش‌های شهرداری‌ها در مناطق مختلف ایران بوده که گاهی به دلیل به‌کارگیری روش‌هایی که منجر به آزار و اذیت این حیوانات می‌شود، همواره انتقاد حامیان حقوق حیوانات را به دنبال داشته است.

بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، این ارگان‌ها با هدف «جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی» می‌توانند به «دفع حیواناتی که مبتلا به امراض ساریه بوده و یا در شهر بلاصاحب و مضر هستند»، اقدام کنند.

عقیم‌سازی و مسموم کردن، از جمله روش‌های کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد در ایران است، این در حالی است که به گفته حامیان حقوق حیوانات، بسیاری از پیمانکاران برای حفظ منافع خود هر ساله به شکل‌های مختلف سگ‌هایی را باقی می‌گذارند تا چرخه سگ‌کشی و درآمدهای ناشی از آن ادامه داشته باشد.

فربد خاکپور، دامپزشک حیات وحش پیشتر در آذر ۹۹ در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین «محدود کردن منابع غذایی سگ‌های ولگرد» را بهترین روش مقابله با ازدیاد جمعیت آن‌ها عنوان کرده و گفته بود: «غذا رساندن به حیوانات در کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا جرم است، اما این موضوع در ایران جرم‌انگاری نشده است.»

به گفته آقای خاکپور، نه‌تنها در مورد سگ، در برخی کشورهای اروپایی مثل ایتالیا حتی غذا دادن به کبوتر غذا با جریمه ۴۰۰ یورویی همراه است.

آقای خاکپور هم‌چنین «ضعف مدیریت پسماند» در ایران را از دیگر دلایل زاد و ولد گسترده سگ‌ها عنوانی کرد و گفت که با حصار‌کشی مراکز پسماند، سر ساعت بیرون گذاشتن سطل زباله و استفاده از سطل‌های مکانیزه می‌توان جمعیت این حیوانات را کنترل کرد.

علاوه بر آزار و اذیت سیستماتیک سگ‌های ولگرد و وحشی، هر از چندگاهی آزار انواع اهلی آن از سوی شهروندان هم خبرساز می‌شود.

از جمله برگزاری مراسم سنتی «جنگ سگ‌ها» که هم‌چنان در برخی مناطق ایران برگزار می‌شود.

در پی برگزاری این مراسم در بهمن ۹۹ در آذربایجان شرقی و مازندران، مسئولان قضایی از بازداشت عوامل برگزاری این مراسم خبر داده بودند، اما بیشترین دلیل مخالفت با برگزاری این مراسم، نه حمایت از حقوق حیوانات بلکه شرط‌‌بندی و قمار در حاشیه برگزاری این تجمعات عنوان شده بود.

در همین حال با توجه به جنبه عمومی داشتن انتشار ویدیوهای مربوط به حیوان‌آزاری، احکام متفاوتی برای مرتکبان این جرم صادر می‌شود.

دو فردی که در رضوانشهر در استان گیلان اقدام به کشتن یک سگ پس از آزار او کرده بودند، در دی ما سال گذشته به ۷۴ ضربه شلاق در ملاء عام محکوم شده بودند.

فرمانده انتظامی ملایر هم روز یک‌شنبه از شناسایی و دستگیری فردی که اقدام به سوزاندن یک قلاده گرگ در این شهرستان کرده بود، خبر داد.
+115
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  مسئولین کشور به هیولا تبدیل شده اند
  8
  82
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
  ۳۱
  Darknet - لندن، انگلستان

  کاشکی جون ما مردم ایران، جون من، جون تو، ستار بهشتی ها ، نوید افکاری ها، قربانیان هواپیمایی اوکراین هم به همین اندازه، فقط و فقط به همین اندازه مهم بود و مردم میامدن بیرون و برای کشته شدن هر یک از ما تظاهرات جمعی میکردن و ساکت نمیشدن.
  12
  68
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  به عنوان یک آذری اتفاقا تبریزی باید بگویم اول ما به کودک کشی معترض هستیم در غزه و در ادامه به سگ کشی در تبریز .
  96
  12
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۲
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  امیر پاور - ترونتو، بازم خوبه که جون بچه های غزه و سگهای تبریز برات یکیه! . اصلش همینه، وگرنه که اون اربابهای هارت تو ایران براشون جون حالا جون هر موجودی هیچ اهمیتی نداره!
  6
  45
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵
  ۵۲
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

   اون طفل معصومها که رفتند نزد خدا 🙏🙏🙏 در آغوشِ آفریدگارشون و راحت شدند از گرسنگی و زجر روزانه این زندگیِ مابین انسانهای وحشی و پست فطرت کوردل که دم از تمدن و دین میزنند که دینشون توی سرِ نجسسشون بخوره ...به امید منقرض شدن انسان نما هایی مانند این قاتلین روانی در سراسر این کره زمین ، تا زمانی که انسان گوشتخوار است این خوی وحشی از بدویت در او ظاهر میشود ، مگر اینکه روی به طبیعت بیاورد و زندگی گیاه خواری را شروع کند ، زیرا کشتار گاوهاو گوسفندان ، مرغ و خروس ها و دیگر حیوانات مظلوم چنان دردآور و پررنج است به مانند سگهای مظلوم ، زیرا تمامی این موجوادت برای زندگی آفریده شدند و درد و رنج و مهر و محبت را درک میکنند وتفاوتی مابینشان نیست ، یاحق.
  4
  44
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  چون عقیم سازی هزینه داره گرونه،اینهاسگهارو میکشن.بعضی حتی کشتن اینها رو توجیه علمی میکنن!،میگن استرالیا هم گربه هاش زیاد شده کشته، اماانجااسترالیا این گربه ها خیلی زیادن ،بیشترازبقیه گونه ها،طوریکه بقیه رو منقرض می کردبرای همین مزاحم بودن برای همین ۲میلیون گربه رو قرار بود بکشن.اما حامی حیوانات میگن استرالیادروغ میگه می خواست مناطق طبیعت رو تبدیل به مسکونی کنه یامعدن بزنه این تعدادزیادگربه مزاحم بودن، کشتشون. .اما اینجا اصلا شرایط استرالیا رو نداره،
  4
  13
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان::]. فرض کنن از الان گوشتخواری ممنوع،و گاو وگوسفند آزاد بشن اما تلف خواهندشد ،چون اگه بشر مراقبت نکنن و از بدو تولدبه گوساله و بره در مقابل بیماری واکسن نزن ،تلف میشه. بشر بخاطر گوشتخواری هزینه واکسن رو میده وگرنه هیچکس نمی داد
  10
  0
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان
  امیر پاور - ترونتو، کانادا . عجیبه مگر فلسطین تبریز داره؟ برو بجای کامنت گذاشتن به هموطنان فلسطینی خودت کمک کن
  3
  14
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۸
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  از اسلامگراهای جاهل + عقب مونده + تروریست انتظار دیگه ای نمیشه داشت،اینها آدم های بیگناه رو تو هواپیما منفجر میکنند تا حکومت اسلامی حفظ بشه،انتظار دارید با حیوانات و مخصوصا سگ که در دین و فرهنگ اعراب وحشی مورد نفرت هست بهتر رفتار کنند؟ این مملکت دموکراسی و آزادی بدردش نمیخوره،یک دیکتاتور قلدر میخواد شبیه هیتلر یا رضا شاه که بیاد بزور و تشر اسلام رو ریشه کن کنه،تا بعد چند دهه شاید این بیماری ذهنی از این مملکت ریشه کن بشه و الا باز از یک کوره دهات یک آخوند و ملا پیدا میشه انقلاب میکنه یک مشت کاو و‌گوسفند تسبیح بدست هم پیرو اش میشند برای نجات اسلام! از ما گفتن!
  2
  8
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۸
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. اول و دومی وجود ندارد ، انسان شریف به هر ظلمی اعتراض دارد ،
  2
  12
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰
  ۳۸
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  ترکیه در یک قدمی ایران شاید یکی از بهترین کشورها از نظر رفتار با حیوانات باشد. سگ های ولگرد همه جا هستند و شهرداری اونها را واکسن میزنه، چک میکه و به خیابون برمیگردونه و مردم همه جا برایشان آب و غذا میگذارند. چطور توی ترکیه سگهای ولگرد کسی را گاز نمیگرند؟
  1
  7
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۹
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران
  مسوول جمهوری اسلامی اومده میگه تو اروپا و امریکا غذا دادن به سگ خیابونی جرمه !!! آخه احمق ابله کجای دنیا محبت به حیوانات جرمه ؟؟؟
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.