جنگ نابرابر اسرائیل و فلسطین؛ چرا دولت یهود حماس و جهاد اسلامی را نابود نمی‌کند؟

یورونیوز :دور اخیر جنگ اسرائیل و فلسطین، پس از هفت دهه بحران بی‌پایان بین‌المللی ابعاد جدیدی نسبت به مخاصمات مسلحانه سال‌های گذشته دارد.

حماس و جهاد اسلامی، دو جنبش اسلام‌گرای فعال در نوار غزه این‌بار (از دوشنبه ۱۰ مه) و به دادخواهی «هموطنانشان» در کرانه باختری و بیت‌المقدس حمله به اسرائیل را آغاز کردند. حماس، جریان سیاسی حاکم بر نوار غزه از سال ۲۰۰۶ و زمانی که سازمان آزادیبخش فلسطین (فتح) نتیجه انتخابات پارلمانی را نپذیرفت، هیچگاه در حمایت از سرزمین رقیب به میدان نیامده بود. عصر دوشنبه و هنگامی که اولین راکت‌های حماس به آسمان بیت‌المقدس (اورشلیم) رسید فلسطینیان ساکن اراضی اشغالی با شور و هلهله از این حمله بالقوه استقبال کردند.

شمار راکت‌ها و موشک‌های شلیک شده در ۶ روز گذشته از غزه به سوی اراضی اسرائیلی، از ۲ هزار عدد فراتر رفته است. شلیک موشک‌های ایرانی، چینی یا راکت‌های ساخت نوار غزه به دورترین مناطق اسرائیل و به ویژه هدف قرار دادن فرودگاه‌های بن گورین تل آویو و رامون ایلات، امنیت هوایی اسرائیل را به خطر انداخت و بسیاری از خطوط هوایی بین‌المللی پروازهایشان به این کشور را به حال تعلیق درآوردند.

از سوی دیگر، شهرهای کرانه باختری و حتی شهرهای اسرائیل در خارج از مناطق مورد منازعه، در روزهای گذشته صحنه رویارویی بی‌سابقه میان معترضان عرب اسرائیلی و پلیس و شهروندان یهودی بوده است. به نظر می‌رسد ماجرای اخراج فلسطینیان از منطقه شیخ جراح و حمله به مسجد‌الاقصی، آتش زیر خاکستر دهه‌ها تبعیض نسبت به عرب‌های اسرائیل شعله ور کرده است.

ویژگی دیگر دور اخیر بحران، تظاهرات گسترده آوراگان فلسطینی ساکن اردوگاه‌های لبنان و اردن در مرزهای این دو کشور با اسرائیل است. تظاهرات در مرزهای لبنان روز جمعه و در پی تیراندازی سربازان اسرائیلی به سوی معترضانی که سعی می‌کردند از مرز دو کشور بگذرند، دست‌کم یک کشته بر جای گذاشت. تظاهرات در جنوب لبنان و شمال اسرائیل روز شنبه و در زمان نگارش این مطلب ادامه دارد و با تیراندازی سربازان مرزی اسرائیل به جنوب لبنان رو‌به ‌رو شده است.
سناریوی کلاسیک جنگ-آتش‌بس یا جنگ تا پیروزی؟
اسرائیل و غزه در بیش از یک دهه گذشته دست‌کم سه بار عملا با یکدیگر وارد جنگ شده اند. این جنگ‌ها، پس از چند هفته و با میانجیگری مصر و قطر و پادرمیانی جامعه جهانی به آتش‌بس ختم شده است.

این بار اما هم طرف اسرائیلی و هم طرف فلسطینی ماجرا می‌گویند برای نبردی طولانی آماده اند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در همین چند روز گذشته بارها بر ضرورت پرداخت بهای سنگین از سوی حماس و جهاد اسلامی تاکید کرده است. بنی گانتس، وزیر دفاع کابینه مستاجل ائتلافی هم می‌گوید که سربازان این کشور برای جنگی طولانی آماده اند. در سوی دیگر میدان، رهبران و سخنگویان حماس می‌گویند که رزمندگان این گروه، برای بدترین سناریوها (احتمالا حمله زمینی اسرائیل) و ماه‌ها نبرد بی‌امان آمادگی دارند.

به این ترتیب این احتمال وجود دارد که جنگ غزه و اسرائیل در سال ۲۰۲۱ طولانی‌تر یا مرگ‌بارتر از موارد مشابه در سال‌های گذشته باشد.

سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» اسرائیل بیش از ۹۰ درصد موشک‌های شلیک شده از غزه را رهگیری و در آسمان نابود می‌کند. در جبهه مقابل، چریک‌های حماس و جهاد اسلامی، ناتوان از دفاع از خود و شهروندان غزه، هدف سر راست بمب‌ها و موشک‌های دقیق و نادقیق ارتش اسرائیل هستند. تفاوت معنادار در آمار قربانیان دو طرف، نشانگر عدم توازن نظامی میان پارتیزان‌های غزه و ارتش دفاعی اسرائیل است.
توان نابرابر نظامی؛ گزینه‌های پیش روی اسرائیل برای مهار حماس و جهاد اسلامی چیست؟
براساس آمار مرکز پژوهش و آموزش آلما در اسرائیل، حماس نزدیک به ۳۵ هزار عضو دارد که ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر از آن‌ها جنگجویان مسلح هستند. یک سوم از مبارزان، در گروه جنگجویان حرفه‌ای موسوم به واحدهای «النخبه» طبقه‌بندی می‌شوند. این جنبش که از سال ۲۰۰۶ به بعد کنترل غزه را در دست دارد، براساس آمار همین موسسه زرادخانه‌ای با ۱۵هزار موشک در اختیار دارد که شامل راکت‌های کوتاه برد (۱۵ کیلومتری) قسام و قدس، موشک‌های گراد سجیل با برد ۵۵ کیلومتر، موشک‌های فجر(J80 یا M75) با برد حدود ۱۰۰ کیلومتر است. اخیرا موشک‌های با برد ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتر، توان عملیاتی حماس را بالاتر برده است.

براساس آمارهای همین موسسه پژوهشی، جنبش جهاد اسلامی ۱۰ هزار نیروی عملیاتی و ۱۰ هزار راکت، عمدتا با برد ۴۵ کیلومتری در اختیار دارد.

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از نتایج پژوهش‌های آلما گزارش می‌کنند که حماس می‌تواند هر روز ۴۰۰ تا ۵۰۰ موشک شلیک کند. جهاد اسلامی در همین بازه زمانی قادر به شلیک ۱۵۰ راکت در روز است.

رسانه اسرائیلی انگلیسی زبان جوییش نیوز سندیکیت، در تحلیلی به قلم یاکوو لاپین با اشاره به آمادگی حمله زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه و یک سره کردن کار حماس و جهاد اسلامی، می‌نویسد «ارتش دفاعی با وجود امکان درگرفتن جنگ شدید شهری و به خطر افتادن جان سربازان اسرائیلی امکان تصرف کامل حماس را دارد.» این مقاله در ادامه این پرسش را مطرح می‌کند که در صورت تصرف غزه، اسرائیل چه راه‌هایی در پیش رو دارد؟ «یا بر منطقه‌ای با ۲ میلیون نفر جمعیت معاند حکومت کند و یا اینکه جایگزینی برای حماس پیدا کند.» به عقیده نویسنده این تحلیل «اگر اسرائیل فتح را به جای حماس در غزه حاکم کند، این جریان آخرین ذرات اعتبار خود را هم در میان فلسطینیان از دست خواهد داد و یک روز هم بدون حمایت نظامی اسرائیل قادر به حکومت بر غزه نخواهد بود.»

سناریوی فرضی دیگر این نویسنده رها کردن غزه در بی دولتی کامل و پیدایی وضعیتی نظیر سومالی در این منطقه است که عملا امکان‌پذیر نیست. سناریوی پایانی یاکوو لاپین، نابودی بازوی نظامی حماس و رها کردن بخش دولتی و خدماتی این جنبش اسلام‌گرا است.

در حالی که فراخوان‌های جامعه جهانی و قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای کاهش تنش و حفظ جان غیرنظامیان، عملا نادیده گرفته می‌شود، پرسش اینجا است که چرا اسرائیل، با قدرت نظامی و اطلاعاتی منحصر به فرد، کار جنبش‌های مسلح اسلام‌گرا در نوار غزه را یک بار برای همیشه تمام نمی‌کند؟
نمایندگان اسلام‌گرای آرمان فلسطین
حماس و جهاد اسلامی، هر دو جریان‌هایی هستند که همزمان با پروسه افول ناسیونالیسم عربی و جنبش‌های رهایی‌بخش چپ‌گرا در دهه ۸۰ قرن بیستم شکل گرفته و بالیدند. پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷/ ۱۹۷۹ در ایران همزمان با محو پان‌عربیسم در مصر و دیگر مناطق خاورمیانه و حمایت حکومت اسلامی ایران از آرمان فلسطین، حماس و در درجه بعد جهاد اسلامی را جایگزین جنبش‌های قدیمی‌تر فتح و جبهه خلق برای آزادی فلسطین کرد.

گفته می‌شود که اسرائیل در سال‌های دهه ۷۰ و هشتاد میلادی، جلوی تامین مالی این جنبش‌ها از سوی کشورهای عربی را نگرفت و مشابه سیاست کمربند سبز ایالات متحده در خاورمیانه، برای محاصره شوروی را، در مقیاسی کوچک‌تر به کار بست. با این حال، چشم‌پوشی اسرائیل از تغذیه حرکت‌های اسلامی همزمان با سرکوب جریان‌های ناسیونالیست عربی و چپ‌گرا، نمی‌تواند به تنهایی، چرایی عروج حماس و جهاد اسلامی را توضیح دهد.

حماس و جهاد اسلامی، از پس مذاکرات صلح اسلو (۱۹۹۳) به نمایندگان ماکسیمالیست/حداکثری فلسطینیان بدل شدند. در حالی که سازمان آزادیبخش فلسطین موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخت و دست از حمله به نظامیان و شهروندان دولت متخاصم کشید و زمانی که جبهه خلق، با فروپاشی بلوک شرق و از رونق افتادن ایدئولوژی مبارزه سوسیالیستی «حق تعیین سرنوشت» به حاشیه رانده شد، دو جنبش اسلام‌گرای منبعث از اخوان‌المسلمین با تاکید بر تاسیس کشور مستقل فلسطینی، بازگشت آوارگان و نابودی اسرائیل، خلاء رادیکالیسم را در صحنه سیاسی فلسطین پر کردند.

حماس پس از ایران، و به‌ویژه در سال‌های «بهار عربی» با ترکیه و قطر، کشورهای قدرتمند و ثروتمند حامی ایدئولوژی اخوانی هم نزدیک‌تر شد. باوجود دلخوری‌های جمهوری اسلامی از «برادران» حماس در ماه‌های آغازین جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، روابط میان ایران و حماس همچنان گرم است.

به نظر می‌رسد اسرائیل با وجود برتری غیرقابل اغماض نظامی، امکان حذف ایدئولوژیک جریان‌های اسلام‌گرای فعال در غزه را ندارد. با وجود شناسایی حق اسرائیل، «دموکراتیک‌ترین کشور خاورمیانه»، به دفاع مشروع از خود در برابر موشک‌باران غزه، دولت یهود به‌عنوان یک عضو نرمال جامعه جهانی باید به قوانین حقوق بشردوستانه بین‌المللی، تا حد امکان، پایبند بماند.

اسرائیل ‌احتمالا در جنگ سال ۲۰۲۱ می‌تواند قدرت نظامی حماس و جهاد اسلامی را بیش از پیش در هم بشکند، تونل‌های «تروریست‌ها» را زیر مناطق مسکونی و تجاری نابود کند و شمار بیشتر از آن را «حذف» کند. با این حال احتمالا در شرایط پیچیده کنونی، امکان حذف نمایندگان حداکثری مطالبه «آرمان فلسطین» ممکن نخواهد بود.
+75
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا

  زهی خیال باطل..‌..
  230
  47
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۲
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  چنانچه نیروی زمینی اسراییل (با تحمل خسارت جانی) وارد نوار غزه شود،نیروهای حماس بکدام کشور مجاور میتواند پناهنده شود؟!؟ آیا در لبنان و سوریه، عراق جایگاهی دارند؟!؟ ج.ا باعث بدبختی و نکبت مردم فلسطین میباشد. آیا پس از این ویرانی نوار غزه توسط اسرائیل ، آی ج.ا . میتواند خسارت مالی مردم فلسطین را (مشابه قبل) جبران کند؟!؟ ج.ا نکبت فقط حامل پیام شوم برای جهانیان میباشد.
  26
  113
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. آخه ....، کم از پاسدار و مدافع حرام نفله کردند که با پر رویی مینویسی زهی خیال باطل؟ منتظر هستی تا .....خودت رو هم به عزا بنشونن؟! شاید هم عشق حوری ۷۰ متری کشتتت که عجله برای شهادت داری! هو، ناتانیاهو!
  21
  117
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۱
  ۳۷
  212-Hamid - تورنتو، کانادا

  ارتش دفأعی اسرائیل!!!!.
  63
  24
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۰
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. حالا تو با خیالات اسلامیت خوش باش نیروی زمینی اسرائیل قپونی یکی یکی موشهای کثیف حماس رو از ازتو سوراخ دستبند زده میبره تل آویو
  21
  98
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۳
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  نویسنده این مقاله از یورونیوز که احتمالا از پادوهای طویله رهبری در ایران است و از سرزمین اسرائیل بنام فلسطین اشغالی نام میبرد و آنقدر کوته بین تشریف دارند که نمیدانند تروریستهای حماس در پشت مردم بی دفاع و بی گناه مخفی شده و از مدارس بیمارستانها و منازل مسکونی به عملیات خرابکارانه مشغولند ارتش اسرائیل مثل پیامبر اسلام نیستند که فرمان بدهند کافران را بکشید حتی اگر پشت مسلمین مخفی باشند اگر قرار باشد حماس و جهاد اسلامی نابود شوند عده زیادی از کودکان و افراد بیگناه کشته میشوند چرا که این تروریستها در مدارس بیمارستانها و منازل مسکونی مخفی هستند
  29
  164
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۷
  ۴۱
  Gach Boy 59 - دوسلدورف ، آلمان

  اگر میتونست ،از بین میبرد.
  151
  31
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۷
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  اوضاع یه جوری قاراش میریش شده که وقتی سه تا موشک از لبنان به سمت اسراییل پرتاب شد، ارتش خود لبنان رفت کسایی که این موشک ها رو پرتاب کردن دستگیر کرد و گفتن کار یه عده اراذل بوده و حسن خرس الله هم مسئولیتش رو بر عهده نگرفت..دیگه این تو بمیری از اون تو بمیری ها نیستش و حزب الله و بقیه تروریست ها هم قشنگ حالیشون شده..
  19
  89
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۶
  ۵۰
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  نمی‌دونم اگه دروغ و حقه رو از این جماعت مظلوم حماس و جمهوری عسلامی بگیرند، . ‏آیا بازم حرفی برای گفتن دارند؟
  16
  79
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۵
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  برای این که حماس ساخته خود اسرائیله همانطور که القاعده را آمریکا درست کرد اسرائیل در سال 2005 به یکباره از غزه خارج شد هیچکس هم نفهمید چرا . بعد هم آنجا را تحویل دولت خودگردان فلسطین نداد بلکه آنجا را ول کرد تا حماس آنجا را بگیره و شروع به حمله به اسرائیل کنه . گرفتن غزه برای اسرائیل کاری نداره ولی آنها نیاز دارند تا از غزه به طرف آنها شلیک بشه تا عوضش بتوانند به این بهانه خانه های فلسطینی ها را در اورشلیم خراب کنند و شهرک سازی کنند
  118
  38
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. تیر کمون مگسی! اخه شماها چرا اینقدر پر رو هستین؟ مواظب سنگ پاها باش..... زبره میبره ها
  16
  66
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۲
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. دقیقا! اگر حماس و جهاد اسلامی نبودند، اسراییل با کدام بهانه میتوانست بهانه جویی کند و بلوا به پا کند و همه کشورهای غربی پشت سرش باییستند!
  57
  24
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  این یک بازی مسخره سیاسی است برای داغ نگهداشتن کوره بحران در خاور میانه، ما میدانیم که اسراییل قوی ترین قدرت اطلاعاتی در جهان را دارد که میتواند اهداف خود را در دور افتاده ترین قبایل آفریقا و یا در قلب ایران ردیابی و شکار کند، بسیار دور از منطق است که نتواند سران حماس در بغل گوشش ردیابی و کنترل کند! هیچ استدلال منطقی دیگری جود ندارد مگر اینکه وجود و فعالیت های حماس و جهاد اسلامی منطبق بر استراژی پنهان حاکمان اسراییل میباشد!
  6
  34
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
  ۴۵
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. [::212-Hamid - تورنتو، کانادا::]. [::Gach Boy 59 - دوسلدورف ، آلمان::] اسرائیل اگر بخواهد در عرض چهل هشت ساعت غزه را تصرف و کار حماس را تمام میکنی فقط اگر جنگی نباشد اسلحه فروش نمیره .
  9
  10
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  جواب بسیار ساده و آسان است .چون نمی تواند. ۲ میلیون عرب با مدارک اسرائیلی، نیم میلیون اقلیت سیاه پوست یهودی از اریتره به نام فلاشا، بیش از یک میلیون یهودی با عقبه ایرانی .۲ میلیون یهودی اروپای شرقی از لهستان ،روسیه و اوکراین. و ۱ میلیون یهودی آمریکایی تبار که مدارک و پاسپورت آمریکا و کانادا را در جیب دارند مثل نتانیاهو. همگی این افراد در کل با تضادها و تبعیض‌های اجتماعی و مشکلات مالی بسیار زیاد مواجه هستند .حال به این مشکلات اجتماعی داخلی ۲۰۰ هزار موشک حزب الله که از لبنان به سمت اسرائیل نشانه رفته و ۳ لشگر رزمنده حزب الله که سلاح به دست آماده جنگ با این کشورک هستند را هم اضافه کنید .در ضمن لشگر نامرئی و بسیار بی سروصدای فاطمیون و زینبون در پشت بلندیهای جولان که از خاک سوریه آماده پاتک هستند را هم به این معادله اضافه کنید که البته همگی تجربه رزم با داعش و جبهه النصره را در کارنامه دارند و اگر نتوان گفت بهتر از حزب الله لبنان هستند ولی قطعا کمتر هم نیستد .این معادله یعنی در صورت درگیری همه جانبه و هم زمان محور مقاومت اولین اتفاقی که پیش خواهد آمد فرار میلیونی ساکنان ۲ ملیتی این رژیم هست
  73
  10
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰
  ۴۴
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  کشوری که کلا مساحتش قد اسلامشهر(شهرکی در جنوب تهران)نه تا حالا یکبار جام جهانی رفته هر دفعه هم در قسمت کوالیفیکیشن جام جهانی به آلمان و پرتقال و جزایر فارو و آندورا هشت هیچ می‌بازه و دست از پا دراز تر برمی گرده در کل دنیا مردم به جام جهانی پهلوان تختی و‌جام ایوان یاریگین احترام می زارن و نماینده هاشونو اعزام می کنن تا حالا یکبار دیدید بگن فلان‌کشتی گیر در جام یونی بن گازی اشکنازی شرکت کرده باشه به جز یه مشت قبر پیغمبر هیچی ندارن ولله .آمریکا هم که قربونش برم داره سالی سه میلیارد دلار کمک بلا عوض به این فرزند نخواسته و نامشروعش می کنه راحت می تونه با نیم میلیاردش برای این عزراییل تو ایالت نوادا و اکلاهما خونه بسازه آمریکا که خوب بلده زمین های غصبی سرخپوست ها رو از چنگشون در بیاره یه فکری هم برای دردانه عزراییلش بکنه
  7
  16
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. همین که یک مسئله سیاسی رو میگی ساده است یعنی هیچی نمیفهمی
  5
  1
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی::]. ٦٢ درصد جوائز نوبل مال همین هاست. توی الیت مالی دنیا حرف اول رو میزنن. توی که هنوز کله ات تو زور خونه و کشتی مونده
  14
  2
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶
  ۴۴
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  Hamid 411 ای آنجلس. اون۶۲ درصد جوایز نوبل که می فرمایید رو همه رو اون آمریکایی نشین های پولدارشون گرفتن که نشستن تو آمریکا حال می کنن و اجدادشان به زور بومیان کانادا و استرالیا رو‌کشتن و به اصطلاح زن خوب ها و آقازاده هاشون هستند این بد بخت بیچاره ها رو که میبینی تو ازراییلن همون آواره هوایی هستند که استالین از اودمورتیا و چرکسیا و لهستان جمعشون کرد و بیرونشون کرد همونایی هستند که یانوش کادار از چکسلواکی و هیلاسیلاسی از اتیوپی بیرونشون کرد و جایی رو نداشتن شب بخابن اومدن به زور کشور یه عده فلسطینیه بدبخت و گرفتن منظور من کشتی‌و‌فوتبال محض نیست بلکه میگم آخه حالا که هیچ هویت تاریخی ندارن که بهش بنازن و افتخار کنند پس مثل بچه آدم زندگی کنن ...یه خورده تاریخ تو کله مبارکت کنی بد نیست.
  1
  7
  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۷
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی::]. تو عمرت یه دونه مطلب علمی هم نخوندی، بعد اومدی میگی همه اونا آمریکایی نشین های پولدارشون گرفتن که نشستن تو آمریکا عشق و حال میکنن. اسراییل الان یکی از قطب های مهم علمی و صنعتی تو دنیا هستش و دانشگاه های اونا جزو دانشگاههای تاپ دنیا هست و تو حوزه فیزیک و پزشکی جزو ده کشور برتر دنیا هستن، کاری که رژیم تروریستی جمهوری اسلامی که خیلی هم مورد علاقت هستش، برعکسش رو این سالها انجام داده، بعد ذهن معیوب تو هنوز تو فکر مراحل حذفی جام جهانی و زورخونه و کشتی و اینجور مضخرفات هستش.
  6
  0
  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۳
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی::]. فقط تو این دو دهه اخیر، ۶ تا اسراییلی جایزه نوبل گرفتن که همشون از دانشگاههای اسراییل هستن و تو این کشور بزرگ شدن و ۴ تاش تو حوزه شیمی بودن..
  3
  0
  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۸
  ۴۴
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  رضا شهر کرد. فکر می کنی اون نوبل ها رو چه کسیی بهشون داده یه مشت یهودی مثل خودشون /همه داوران و هیات ژوری و نظر دهنده نوبل یهودی هستند /آیا تا حالا شنیدی در هیات داوری نوبل یک بودایی شینتو و یا یک مسلمان باشه
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۸
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی::]. اگه یه مشت یهودی جایزه نوبل میدن، پس عبدالسلام که پاکستانی و مسلمان بود، چطور جایزه نوبل فیزیک رو گرفت؟!
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.