افرادی که بیش از ۱۰۵ سال عمر می‌کنند مجهز به ژن‌های جلوگیری از آسیب دی‌ان‌ای هستند

ایندیپندنت فارسی :طبق تحقیقی که در نشریه «ای‌لایف» انتشار یافته، پژوهشگران دریافته‌اند افرادی که ۱۰۵ سال و بیشتر عمر می‌کنند دارای سابقه ژنتیکی هستند که بدن آنان را در ترمیم دی‌ان‌ای کارآمدتر می‌سازد

افرادی که تا سنین بسیار بالا عمر می‌کنند باید از ژن‌هایشان سپاسگزار باشند. طبق تحقیقی که در نشریه «ای‌لایف» انتشار یافته، پژوهشگران دریافته‌اند افرادی که ۱۰۵ سال و بیشتر عمر می‌کنند دارای سابقه ژنتیکی هستند که بدن آنان را در ترمیم دی‌ان‌ای کارآمدتر می‌سازد.

این اولین بار است که الگوی ژنتیکی افراد بسیار پیر با چنین دقتی تجزیه و تحلیل شده و سرنخ‌هایی درباره علت طول عمر و عدم ابتلایشان به بیماری‌های مرتبط با سن را به دست داده است.

پائولو گارانیانی، استاد پزشکی تجربی و تشخیصی در دانشگاه بولونیای ایتالیا، و اولین نویسنده تحقیق فوق گفته است:‌ «سن یک فاکتور خطر برای بسیاری از بیماری‌های مزمن است. ما درباره ژنتیک گروهی از افراد بالای ۱۰۵ ساله در مناطقی از ایتالیا تحقیق کردیم و آنها را با ژنتیک افرادی جوانتر در همان منطقه مقایسه کردیم. »

پژوهشگران در ایتالیا در همکاری با کارشناسی از شرکت نستله در سوئیس، ۸۱ فرد بالای ۱۰۵ و ۱۱۰ سال را در سراسر ایتالیا تحت نظر قرار دادند و آنان را با ۳۶ فرد سالم با میانگین سنی ۶۸ سال از مناطق مشابه مقایسه کردند.

محققان نمونه خون تمامی افراد را گرفته و توالی ژنی آنان را بررسی کردند، و بعد آنها را با داده‌های تحقیق دیگری که ۳۳۳ ایتالیایی بالای ۱۰۰ سال و ۳۵۸ فرد حدود ۶۰ ساله را تحلیل کرده بود، مقایسه کردند.

کارشناسان پنج تغییر ژنتیکی رایج را شناسایی کردند که در گروه‌های سنی بالای ۱۰۵ و ۱۱۰ ساله‌ رایج بود.

رایج‌ترین تغییر ژنتیکی مرتبط با افزایش فعالیت ژن STK17A در برخی بافت‌ها است. این ژن در سه منطقه مهم سلامت فعال است:‌ هماهنگی واکنش سلولی به آسیب دی‌ان‌ای، ترغیب سلول‌های آسیب‌دیده به انتقال به بخش مرده سلولی، و اداره میزان گونه‌های خطرناک واکنش اکسیژنی در سلول. اینها روندی مهم در ایجاد و رشد بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان به شمار می‌روند.

یکی از دانشمندان دانشگاه بولونیا که در مطالعه فوق مشارکت داشت، گفت:‌ «تحقیقات سابق نشان دادند که ترمیم دی‌ان‌ای یکی از مکانیسم‌هایی است که به طول عمر حیوانات کمک می‌کند.» او گفت: «ما نشان دادیم که این امر در مورد انسان نیز واقعیت دارد.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.