دومین کشور پس از آمریکا؛ چین مریخ‌نوردش را بر سیاره سرخ نشاند

 مریخ‌نورد «ژورانگ» چینیورونیوز :رُبات مریخ‌نورد «ژورانگ» چین که با فضاپیمای «تیان‌ون-۱» راهی فضا شده بود پس از هفت ماه روز شنبه ۱۵ مه با موفقیت بر سطح سیاره مریخ فرود آمد.

مریخ‌نورد «ژورانگ» شش چرخ، ۲۰۰ کیلوگرم وزن و مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌های کنترل از راه دور دارد. یافتن نشانه‌هایی از وجود آب زیرزمینی و شواهدی از احتمال وجود حیات در گذشته‌های دور سیاره سرخ از ماموریت‌های «ژورانگ» است.

چین بعد از آمریکا دومین کشوری است که ربات مریخ‌نورد را با موفقیت بر سطح مریخ فرود می‌آورد. این ربات پیشرفته که پس از طی مسافت ۳۲۰ میلیون کیلومتر به مقصد رسید در عملیاتی خودکار بر مریخ فرود آمد، علمیاتی که دستاوردی بزرگ برای چین در عرصه رقابت‌های فضایی است.

اهمیت این دستاورد برای چین در این است که ارسال پیام رادیویی و دستور به مریخ‌نورد از زمین حدود ۱۸ دقیقه طول می‌کشد و بنابراین کنترل و تنظیم لحظه به لحظه عملیات وجود نداشته است.

فرود آوردن مریخ‌نورد «ژورانگ» آخرین دستاورد بزرگ بلندپروازی‌های فضایی چین و در رقابت با آمریکاست. چین پیش از این در سال ۲۰۰۳ میلادی اولین فضانورد را راهی مدار زمین کرده و فضاپیمای «چانگ ای-۴» را روی نیمه پنهان ماه فرو نشانده بود.
+9
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  حالا فهمیدم معنی ۱ هفته کامل حمله به چین به علت سقوط شی فضائی چینی و انعکاس تمام عیار اخبار این سقوط و ترساندن مردمان جهان چه بود .بله موفقیت فوقالعاده چین در پیشرفتهای فضائی و همچنین حسادت خاص بربرهای آنگلوساکسونی یهودی که فقط علم و پیشرفت را برای خود روا داشته و سایر ملل را از رشد علمی وا می دارند. آفرین به مردم به ادعای چین ،آفرین به اژدهای زرد آسیا ،آفرین به ابرقدرت اقتصادی حال حاضر جهان .چین
  0
  0
  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.