چاقی با احتمال ابتلا به سرطان های شایع ارتباطی مستقیم دارد

دویچه وله :چاقی یا اضافه وزن می‌تواند احتمال ایجاد چند نوع سرطان را افزایش دهد و این را تحقیقات جدید محققان بریتانیایی نشان می‌دهد.

به گزارش HealthDay News؛ محققان دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند می‌گویند کاهش وزن، خطر ابتلا به سرطان آندومتر را ۴۴ درصد و سرطان رحم را ۳۹ درصد کاهش می‌دهد.

کارلوس سلیس مورالس، سرپرست تحقیق، از انستیتوی علوم قلب و عروق و پزشکی BHF در دانشگاه گلاسگو می‌گوید، تنها، حفظ وزن در محدوده سالم و برای مدت طولانی می‌تواند چنین اثرات مثبتی داشته باشد و به همین دلیل بسیار مهم است که افراد برای کاهش وزن بدن، کیفیت سبک زندگی خود را بهبود بخشند.

برای این مطالعه، سلیس‌ مورالس و همکارانش ۴۰۰ هزار زن و مرد را که فاقد سرطان بودند مورد بررسی قرار دادند. محققان می‌خواستند خطر ابتلا و مرگ ناشی از سرطان را بر اساس شش نشانگر چاقی بدانند؛ درصد چربی کل بدن، نسبت دور کمر به لگن، نسبت دور کمر به قد، نسبت دور کمر و مفصل ران، شاخص توده بدنی (BMI) و برآورد چربی بدن بر اساس قد و وزن.

این مطالعه نشان داد که چاقی خطر ابتلا به ۱۰ مورد از شایع‌ترین سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

به عنوان مثال، نمره ۲۴.۹ به عنوان شاخص توده بدنی طبیعی در نظر گرفته می‌شود و هرچقدر در زنان و مردان بالای ۲۵ سال به این عدد اضافه شود، به طور کلی ۳ درصد خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها افزایش می‌یابد.

به گفته محققان، چاقی باعث افزایش سطح هورمون‌های جنسی مانند استروژن و پروژسترون، همچنین فاکتورهای رشد مرتبط با انسولین، لپتین و آدیپونکتین (پروتئین‌های منتقل‌شده از بافت چربی) می‌شود.

لورن تراس، مدیر علمی تحقیقات اپیدمیولوژی در انجمن سرطان آمریکا که این تحقیق را مرور کرده، می‌گوید، حفظ وزن طبیعی و داشتن یک رژیم غذایی متعادل به همراه تحرک بدنی برای بسیاری از جنبه‌های سلامتی از جمله پیشگیری از سرطان مفید است.

پیشنهاد او این است: سبک زندگی سالم را دنبال کنید و تا زمانی که این سبک به یک عادت تبدیل نشود، آن را رعایت کنید. برای افزایش فعالیت بدنی خود، کاری را که به نظر شما سرگرم کننده است، از جمله رقص یا باغبانی، انجام دهید. نوعی رژیم غذایی را دنبال کنید که مطابق با علاقه شما بوده، اما میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس‌دار به اندازه کافی در آن گنجانده شده باشد.

یافته‌های این مطالعه۹ مه در مجله BMC Medicine منتشر شده است.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.