ثبت نام ابراهیم رئیسی ، علی لاریجانی ، محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری در آخرین روز

مجری انتخابات ریاست جمهوری در ایران وزارت کشور، شورای نگهبان ناظر بر آن استبی بی سی :در آخرین روز از مهلت ثبت نام از داوطلبان نامزدی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ابراهیم رئیسی، علی لاریجانی و محسن هاشمی ثبت نام کردند.

از این چهار نفر آقایان رئیسی و لاریجانی پیش از این در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده و از رقبای خود شکست خورده بودند. آقای جهانگیری هم به نفع حسن روحانی انصراف داده بود. محسن هاشمی در انتخابات چهار سال پیش شورای شهر تهران به پیروزی رسید و اکنون رئیس شورای شهر پایتخت ایران است.

آقای رئیسی ۶۱ ساله رئیس قوه قضائیه ایران و عضو هیات سه نفره اعدام های تابستان ۱۳۶۷ است که آیت الله حسینعلی منتظری از آن به عنوان "بزرگترین جنایات جمهوری اسلامی" یاد کرده بود. در جریان این اعدام ها صدها زندانی سیاسی در ایران که دوره محکومیت خود را می گذراندند به جوخه های اعدام سپرده شدند.

این دومین بار است که آقای رئیسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند. در دوره پیشین انتخابات هم وی وارد رقابت با حسن روحانی رئیس جمهور کنونی ایران شد و با کسب ۳۸ درصد آرا شکست خورد. آقای روحانی در یکی از نطق های انتخاباتی بدون نام بردن از آقای رئیسی گفته بودند همانند رقیب اش نخواهد بود که "کاری جز اعدام نمی‌دانند".
ابراهیم رئیسی ۶۱ ساله رئیس قوه قضائیه ایران و عضو هیات سه نفره اعدام های تابستان ۱۳۶۷ استآقای رئیسی عضو مجلس خبرگان رهبری است که اختیار انتخاب رهبر بعدی ایران را دارد. در برخی از محافل سیاسی ایران از وی به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی رهبری بعدی نام برده می شود. وی دادستان دادگاه ویژه روحانیت و مدتی هم دادستان تهران و معاون قوه قضائیه بوده است.

علی لاریجانی ۶۴ ساله دیگر سیاستمدار سرشناسی است که امروز با حضور در وزارت کشور ایران برای انتخابات ثبت نام کرده است. آقای لاریجانی یک روز پیش از این در تماس با روحانیون قم با آنها برای اعلام نامزدی مشورت کرده بود. وی متولد عراق است و در سال های اول انقلاب بهمن ۵۷ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰خورشیدی مدتی جانشین ستاد کل سپاه پاسداران بود.

علی لاریجانی پس از کناره گیری محمد خاتمی از وزارت ارشاد در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی مدتی وزیر ارشاد شد.

وی ۱۲ سال رئیس مجلس شورای اسلامی و پیش از آن در دولت محمود احمدی نژاد دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد اتمی بود. مدتی هم با حکم آیت الله علی خامنه ای نماینده رهبر در این شورا شد.

آقای لاریجانی پیش از حضور در دولت آقای احمدی نژاد رئیس سازمان صداوسیما بود. ساخت برنامه هویت که در آن بسیاری از اندیشمندان، مورد افتراء قرار گرفتند و اعترافات تلویزیونی از آنها پخش شد و تاسیس بخش خبری بیست و سی که محتوی جنجالی علیه دولت ها پخش می کند در دوره آقای لاریجانی انجام شد.
علی لاریجانی ۶۴ ساله ده سال به طور همزمان همراه برادرش صادق لایجانی دو قوه مقننه و قضائیه ایران را در اختیار داشتندبه دنبال ساخت برنامه‌هایی که علیه دولت محمد خاتمی و بر خلاف خواسته افکار عمومی آن زمان ایران بود، مدتی وی به جلسات هیات دولت راه داده نمی شد. به مدت یک دهه علی و صادق لاریجانی ریاست دوه قوه مقننه و قضائیه را به طور همزمان در اختیار داشتند. وی در سال ۱۳۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد اما از بین ۷ نامزد، ششم شد.

اسحاق جهانگیری ۶۴ ساله دیگر سیاستمداری است که در آخرین روز ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام نامزدی کرد. آقای جهانگیری در حال حاضر معاون اول دولت آقای روحانی است. وی در دولت محمد خاتمی وزیر صنایع و معادن (وزارت صنعت، معدن، تجارت امروزی) بود و پیش از آن مدتی استاندار اصفهان بود.
اسحاق جهانگیری در انتخابات چهار سال پیش به نفع حسن روحانی کناره گیری کردآقای جهانگیری در دوره سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی نماینده مجلس بوده است. وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ شرکت کرد اما در زمان رای گیری به نفع حسن روحانی کناره گیری کرد.

محسن هاشمی ۶۰ ساله فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی دیگر سیاستمداری است که امروز داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری شده است. آقای هاشمی نزدیک به چهار سال است که رئیس شورای شهر تهران است و پیش از آن مدیرعامل متروی تهران بود.

در دوره ریاست جمهوری پدرش، وی مدتی رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس دفتر بازرسی وی بود. آقای هاشمی در دوره هشت ساله جنگ مدتی در خارج از ایران مشغول تحصیل شد و همچنین در تامین جنگ افزارهای مورد نیاز ایران از جمله صنایع موشکی فعالیت داشته است.
محسن هاشمی ۶۰ ساله فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی است که مدتی رئیس دفتر او در دوره ریاست جمهوری بوده استآقای هاشمی مدیر انتشاراتی است که آثار اکبر هاشمی رفسنجانی از جمله خاطرات وی را منتشر می کند.

غیر از ابراهیم رئیسی، علی لاریجانی و محسن هاشمی، شماری دیگر از سیاستمداران در ایران در روزهای اخیر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند که از جمله آنها محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین است.

شورای نگهبان از یکشنبه ۲۶ اردیبهشت به مدت حداکثر ۱۰ روز پس از بررسی صلاحیت ها که از آن به عنوان "نظارت استصوابی" یاد می شود، اسامی نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام خواهد کرد.

شماری از حقوقدانان و سیاستمداران ایرانی نظارت استصوابی را ناقض انتخابات دمکراتیک عنوان می کنند و خواستار برچیده شدن آن هستند اما آیت الله علی خامنه ای گفته است که چنین نظارتی لازم است و باید ادامه پیدا کند.
+4
رأی دهید
-107

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Darknet - لندن، انگلستان

  اااااااااااااااااه چقدر مهم. حالا ما بین یک ناموس فروش و ....کننده و پسر مادر هزار شوهر و لمپن کدوم رو باید انتخاب کنیم؟ شما بگید. شما بگید
  4
  34
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  خامنه‌ای عمرش تمام‌است و بزودی می رود‌به‌درک. رییسی میخواهد رهبر شود و راه رهبری از ریاست جمهوری می گذرد. از الان رییسی را رییس جمهور بدانید . ای خاکبر سر ما که این اشغال میخواهد بشود همه کاره ملتی که هزاران هزار سال قدمت دارد.
  4
  29
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  آیت الله اعدام داره میشه رییس جمهور کشوری بزرگی مثل ایران، دیگه این دنیا واقعا جای موندن نیست..
  7
  11
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  رئیس جمهور بعدی محسن هاشمی میشه این خط اینهم نشون.
  8
  2
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  انتخابات طبق معمول نمایشی میباشد.با توجه به احتمال سقط شدن خامنه ای ، در اینده نزدیک این رییس‌جمهور نقش کلیدی خواهد داشت ،بهمین دلیل احتمال اعلان رییسی بنان رییس‌جمهور خیلی زیاد میباشد
  7
  9
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.