«حکومت ایران سال‌هاست که از توانایی لازم برای ساخت بمب اتم در زمان سریع برخوردار است»

رادیو فردا : نویسندگان کتاب «تلاش پرمخاطره ایران برای دستیابی به سلاح‌ اتمی» که قرار است در روزهای آینده منتشر شود، می‌گویند حکومت ایران سال‌هاست که از توانایی لازم برای ساخت بمب اتم در زمان سریع برخوردار است.
 
نویسندگان این کتاب که بخش‌هایی از آن را روزنامه واشینگتن پست منتشر کرده است، تاکید کرده‌اند که ایران در سال ۱۳۸۲ بر چالش‌های فنی در راه ساخت بمب اتمی دیگر فائق آمده و آماده آزمایش یک بمب هسته‌ای بود.
 
نویسندگان این کتاب، دیوید آلبرایت، رئیس موسسه علم و امنیت بین‌المللی، و سارا بِرکهارد، یکی از محققان این موسسه، هستند.
 
این موسسه در دو دهه گذشته همواره به رصد تحولات برنامه هسته‌ای ایران مشغول بوده و نویسندگان کتاب بر اساس اسناد به دست آمده از آرشیو هسته‌ای ایران که در سال ۹۷ توسط اسرائیل سرقت شد، کتاب خود را تنظیم کرده‌اند.

بر اساس مطالب این کتاب و اسناد آرشیو هسته‌ای ایران، دانشمندان ایرانی با محوریت محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای که به «پدر بمب اتم» ایران شهرت یافته بود، در سال ۸۲ می‌توانستند در صورتی که مقام‌های حکومت دستور دهند، بمب اتمی تولید کنند.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل روز ۱۰ اردیبهشت سال ۹۷ که از آرشیو سرقت شده اسناد هسته‌ای ایران رونمایی کرد، به نام محسن فخری‌زاده اشاره کرده بود.
 
آقای فخری‌زاده روز هفتم آذر سال گذشته در آبسرد دماوند هدف سوء‌قصد قرار گرفت و کشته شد. مقام‌های حکومت ایران اسرائیل را متهم اصلی ترور این دانشمند هسته‌ای می‌دانند.
 
روزنامه واشینگتن پست در بخش دیگری از این گزارش نوشته است که نویسندگان کتاب جدید درباره فعالیت اتمی ایران عقیده دارند مدل طراحی بمب اتمی ایران «کاملا بومی» بوده و «از جایی کپی نشده بود».
 
در سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی درباره تلاش ایران برای خرید بمب اتمی منتشر شده است. از جمله اواخر سال ۱۳۸۸ روزنامه واشینگتن پست در گزارشی نوشت که ایران در سال ۱۳۷۷ قصد داشته است بمب اتمی را از عبدالقادر خان، دانشمند هسته‌ای پاکستان، خریداری کند.
 
در آن گزارش از علی شمخانی، دبیر کنونی شورای عالی امنیت ملی ایران به عنوان فرستاده ایران به پاکستان برای خرید بمب اتم نام برده شده بود.
 
حکومت ایران در سال‌های گذشته همواره تلاش برای دستیابی به بمب اتم را رد کرده و برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز معرفی کرده است.
 
بر اساس تازه‌ترین گزارش «ارزیابی تهدیدات» نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده که ۲۴ فروردین امسال منتشر شد، جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر به فعالیت‌هایی که برای ساخت بمب اتمی «کلیدی هستند»، مشغول نیست.
 
بر اساس این گزارش، «اگر از فشار تحریم‌ها علیه تهران کاسته نشود»، مقام‌های حکومت ایران «احتمالاً گزینه‌هایی، از غنی‌سازی تا ۶۰ درصد تا طراحی و ساخت راکتور هسته‌ای جدید» را مورد بررسی قرار می‌دهند که می‌تواند، در درازمدت، مواد قابل استفاده در ساخت بمب اتمی را تولید کند و این کار «سال‌ها طول می‌کشد.»
 
بر خلاف این گزارش اما نویسندگان کتاب «تلاش پرمخاطره ایران برای دستیابی به سلاح‌ اتمی» می‌گویند کشته شدن فخری‌زاده در کوتاه‌مدت به توانایی ایران در این حوزه آسیب زده، ولی با توجه به اینکه ایران به توانایی فنی رسیده است، اگر حکومت تهران تصمیم بگیرد که بمب بسازد، می‌تواند در زمانی سریع از عهده این کار برآید.
 
پروژه ساخت بمب هسته‌ای ایران در قالب پروژه عماد و با مسئولیت محسن فخری‌زاده پیگیری می‌شد.
 
این پروژه سال ۸۲ متوقف شد و به گفته نتانیاهو، هدف نهایی آن ساخت کلاهک‌های هسته‌ای، هر یک با توانی معادل پنج بمب هسته‌ای با ده کیلو تن تی‌ان‌تی بود که بر سر هیروشیما فرود آمد، و این کلاهک‌ها قرار بود روی موشک‌های بالستیک شهاب- ۳ نصب شود تا «به سوی تل‌آویو شلیک شود».
 
انتشار جزئیات تازه درباره تلاش‌های حکومت ایران برای ساخت بمب اتمی در حالی منتشر می‌شود که مقام‌های ایران و آمریکا در وین در حال مذاکرات فشرده و غیرمستقیم درباره احیای برجام هستند.
 
مقام‌های آمریکایی از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا بارها تاکید کرده‌اند زمان دسترسی ایران به مواد لازم برای ساخت بمب اتم به سه تا چهار ماه کاهش یافته است و قصد دارند در این مذاکرات نقشه راهی برای بازگشت ایران به تعهدات خود طبق برجام و همچنین کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران دست پیدا کنند.
 
علاوه بر گزارش تازه واشینگتن پست در هفته‌های گذشته گزارش‌های متعددی از سوی سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای اروپایی مانند آلمان، سوئد و هلند منتشر شده است که بر اساس آنها حکومت ایران تلاش «غیرقانونی» خود برای تولید سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده است.
 
ساخت شبکه فعال در اروپا برای «جاسوسی صنعتی»، برنامه‌ریزی برای جذب محققان و سرمایه‌گذاری برای کسب و خرید «فناوری‌های پیشرفته»، از جمله اتهاماتی است که در این گزارش‌ها متوجه حکومت ایران شده است.
+57
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  معلوم نیست که چه خوابی برای ایران دیده اند چون این سخنان بودار است
  4
  55
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  همین را دیدی و شنیدی و خواندیت پژوهشگران یا یکی از بازرسان سازمان بین الملل گفتند و نوشتند که نظام ایران از سالها پیش بمب اتم را درست کردن فقط خواستن سازمان هسته ای بین الملل و دولتهای که مخالف دست داشتن نظام اخوندی به بمب اتم هستن را سرکار بگذارند.
  20
  4
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
  ۵۱
  رحمان ۱۴۰۰ - تورونتو، کانادا

  تنها کاری که حکومت ج اس خوب بلده حیف و میل کردن ثروت ایران و ایرانی است. عرضه سااختن کاسه توالت رو هم ندارن چه برسه به اتم .
  17
  40
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
  ۳۹
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا

  آخوند به بمب اتم دست پیدا کنه، نه تنها مردم ایران بلکه هیچ جنبده ای روی کره زمین از دستش در امان نخواهد موند. اینها روانی های عقده ای هستن که رویای شیعه کردن کل جهان مجنونشون کرده. امنیت ایران و بازدارندگی و این مضخرفات همش کشکه.
  17
  37
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  و این کلاهک‌ها قرار بود روی موشک‌های بالستیک شهاب- ۳ نصب شود تا «به سوی تل‌آویو شلیک شود». واقعا این خزریها از هیچ حقه بازی و شیادی برای ایجاد حس ترحم نسبت به خود رویگردان نیستن. بمب اتمی در ایران در حال ساخته شدنه که قراره دو ملیون اسرائیلی را در تل آویو نابود کنه!!! اونوقت حکومت ولایی جواب بقیه دنیا را چی می خواد بده؟ بقیه دنیا چه بر سر ایران میارند؟ جالب اینک در سوئد وقتی در فورومهایی که صحبت در باره اسرائیل میشه, و ننه من غریبم بازی هایی که در دنیا راه می اندازه, فقط با استهزا و خنده دربارش صحبت میشه. اگر حکومت ولایی بمب اتمی هم بسازه هدفی جز ایجاد موازنه قدرت با اسرائیل نداره. ولاییها بیشتر به دنبال تضعیف اسرائیل به صورت فرسایشی هستند و اینکه یهودی های مهاجر را از اسرائیل فراری بدهند. هیچ کس تا این حد احمق نیست که در دنیای امروز به هر دلیلی دو ملیون انسان را قتل عام کنه.
  8
  32
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. حماس نزدیک ۲۰۰۰ موشک و راکت سمت اسراییل پرتاب کرد که اگه گنبد آهنین نبود، هزاران اسراییلی به فنا رفته بودن، بعد شما فکر میکنی جمهوری اسلامی به بمب اتم دست پیدا کنه، به سمت اسراییل شلیک نمیکنه؟! وقتی تو رسانه های جمهوری اسلامی به موشک های پرتابی حماس میگن موشک های مقدس و کشته شدگان اسراییلی رو .... خطاب میکنن، نباید جنون آخوندها رو دست کم گرفت..کشور ایران برای آخوندها در مقابل هلال شیعی هیچ اهمیتی نداره، خودشون گفتن جمهوری اسلامی بره از ایران یه زمین سوخته به جا میذاریم.
  12
  23
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
  ۴۲
  احمد قمی - قم، ایران
  باسلام این که ایران بمب اتم داشته باشه یانه کاری ندارم ولی با برکشت به گذشته کسانی که بمب اتم داشتن مثل روسها 6000 هزار کلاهک اتمی وموشکهای قاره پیما آخر دوره ریاست جمهوری کورباجف سال 1371 باچشم دیدم که روسیه چنان درهم وبه هم ریخت که هیچ یک از این بمبها به دادش نرسید من در مسکو دیدم که هنوز از ماشین هندلی استفا ده می کردن وساختمانهایی رو که می دیدم همه زیر صدسال نداشت .دلار در ایران 100 تومان بودکه با10 دلار هرکاری رو که دوست داشتی می تونستی بکنی حلا تازه بعضی ها دارن پاشون رو بزارن جای پای اونا تا احمق در جهان است مفلس در نمی ماند
  4
  3
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::Reza9118 - شهرکرد، ایران::]. اگر قرار بود ولایی ها هر چه که میگن انجام بدن الان از عراق واسرائیل گذشته بودند و راهی آمریکا بودن. 42 سال حکومت ولایی سراسر دروغ و لافه. برای حکومت بیشتر مقرون به صرفه است که به همین شکل فرسایشی به سیاستهای احمقانه اش ادامه بده تا اینکه با استفاده از بمب اتمی کاری بکنه که از روی زمین محو بشه. کما اینک بعد از 11 سپتامب وتصمیم آمریکا برای حمله به عراق, این حضرات خودشون را خراب کرده بودند که بزودی نوبت ماست.
  3
  6
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ای کاش آزمایش اتمی را در چاه جمکران انجام بدند!
  3
  9
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  ۴۶
  دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  خدا رفته حموم یخ بیاره.یک عده تحت عنوان سیاستمدار در سراسر دنیا تقسیم شدن به مخالف و موافق و دنیا را دارن به گند می‌کشند. ایران هم هرچی صد پدر و بی پدر است تقسیم شدند بین گروه‌های مختلف داخل کشور و خارج کشور تحت عنوان سیاستمدار و آخوند و پان کرد و پان ترک و پان عرب و پان بلوچ و پان فارس و با هم بازی بازی میکنند. ما مردم داخل هم زجر میکشیم و سر هم کلاه می‌گذاریم و بجای کمک از هم سو استفاده می‌کنیم و مثل گرگ همدیگر را می دریم.بعد میایم خارج که یا در اروپا زندگی انگلی میکنیم از پول سوسیال یا در آمریکا مثل چهار پایان کار می‌کنیم که خودمان را برای دیگران گنده جلوه دهیم. پول پول پول بعد می افتیم می‌میریم یا آخر عمری یاد خاک وطن می افتیم. برای میهن به اندازه یک مشت کود هم ارزش نداریم. خدایا خسته نشدی از این همه بی نظمی. خودت را جمع کن. این را همه چیز می‌توان نامید بجز نظم
  0
  8
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.