انتشار فایل صوتی اعلام و اجرای حکم اعدام ۴ فرمانده ارتش شاهنشاهی در بهمن ۵۷

 روایت‌های تاریخی، کیفیت صدا، و جملاتی که در این فایل صوتی شنیده می‌شوند، می‌توانند موید اصالت این فایل صوتی باشند.ایران وایر :یک فایل صوتی به تازگی از سوی یک منبع معتبر به «ایران‌وایر» رسیده که حاوی چهار دقیقه و ۹ ثانیه از خواندن اتهامات و اجرای حکم  تیرباران ارتشبد «نعمت‌الله نصیری»، رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) و سپهبد «مهدی رحیمی»، آخرین رییس شهربانی و آخرین فرماندار نظامی تهران، سرلشکر «رضا ناجی»، فرماندار نظامی اصفهان و سرلشکر «منوچهر خسروداد»، فرمانده هوانیروز در روزهای ابتدایی انقلاب در سال ۱۳۵۷ است.روایت‌های تاریخی، کیفیت صدا، و جملاتی که در این فایل صوتی شنیده می‌شوند، می‌توانند موید اصالت این فایل صوتی باشند.

این فایل صوتی کوتاه به روشنی نشان می‌دهد که محاکمه و اجرای حکم در این دادگاه‌ها چقدر ناعادلانه و بی‌رحمانه بوده است.

***
یک فایل صوتی به تازگی از سوی یک منبع معتبر به «ایران‌وایر» رسیده که حاوی چهار دقیقه و ۹ ثانیه از خواندن اتهامات و اجرای حکم  تیرباران چهار فرمانده ارتش شاهنشاهی است.در فایل صوتی که به «ایران‌وایر» رسیده است، یکی از اعضای دادگاه انقلاب کیفرخواست متهمان را قرائت می‌کند.

«صادق خلخالی» که عنوان قاضی حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب را از سوی «روح‌الله خمینی» دریافت کرده و به اجرای احکام ناعادلانه معروف بود نیز در کتاب خاطراتش گفته که نصیری و رحیمی را ابراهیم یزدی محاکمه کرده بود: «از جمله کسانی که در همه کارها دخالت می‌کرد و بازپرس شده بود، ابراهیم یزدی بود که در دولت موقت اول، معاون نخست‌وزیر و سپس وزیر امور خارجه شد. ابراهیم یزدی در طبقه دوم مدرسه رفاه که من هم آن‌جا بودم، نصیری و رحیمی را به محاکمه کشید. آن‌ها با وجود این که می‌دانستند که من از طرف امام به عنوان قاضی و حاکم شرع معرفی شده‌ام، به این امر توجه نمی‌کردند، خودشان می‌بریدند و می‌دوختند و در باغ سبز نشان می‌دادند.»

کیفرخواست بسیار کوتاه و مجمل است و ادبیات رسمی و حقوقی ندارد و اتهامات سران رژیم پهلوی با بغض و خشم خوانده می‌شوند. فردی که اتهامات را می‌خواند درباره سرلشکر رضا ناجی، فرماندار نظامی اصفهان می‌گوید: «فرماندار نظامی اصفهان، مسبب کشتارها و به خاک و خون کشیدن مردم نجف‌آباد.»

در ادامه، اتهامات سپهبد سیدمهدی رحیمی، فرماندار نظامی و رییس شهربانی را می‌خواند: «در یک ماه و اندی تصدی فرمانداری نظامی و شهربانی ایشان، صدها نفر را در تهران به دستور فرمانداری نظامی به خاک و خون کشیدند و حتی همه به خاطر دارید آخرین روز حکومت نظامی را از ساعت ۱۲ ظهر تا چهار و ۳۰ دقیقه بعدازظهر کرده بود. ایشان هر روز با اعلامیه فرماندار نظامی، مردم را به کشتن تهدید می‌کردند.»

بعد سراغ اتهامات ارتشبد نصیری، رییس سازمان امنیت (ساواک) می‌رود و جملاتی می‌گوید که انگار شرح حال امروز است: «ارتشبد نصیری ۱۳ سال تصدی سازمان امنیت، ۱۳ سال خفقان، ۱۳ سال اختناق، ۱۳ سال کشتار و ۱۳ سال نابودی مردم ما را ریاست می‌کردند.»

آخرین نفر، سرلشکر منوچهر خسرو داد، فرمانده هوانیروز است: «سرلشکر خسروداد، فرمانده هوانیروز و کسی که در منزل آیت‌الله شریعتمداری شخصا دو نفر از طلاب را تیرباران کردند و باعث تیرباران عده زیادی شد.»

این جا انگار تمام آن‌چه باید درباره متهمانی که زمانی سران حکومت بودند، گفته شده است، با لحنی که خشم و نفرت در آن موج می‌زند، می‌گوید: «در دادگاه خلق محاکمه و محکوم به اعدام شدند و حکم بلافاصله درباره ایشان اجرا می‌شود.»

هنوز جمله‌اش تمام نشده است که صدای رگبار گلوله پی در پی می‌آید. آن‌قدر گلوله باران طولانی است که صدای فرد دیگری شنیده می‌شود که مدام می‌گوید: «بس کنید آقا، بس است.»
این فایل صوتی کوتاه به روشنی نشان می‌دهد که محاکمه و اجرای حکم در این دادگاه‌ها چقدر ناعادلانه و بی‌رحمانه بوده است.در آخر صدای جوان‌تری شنیده می‌شود که فریاد می‌زند: «ارتشبد نصیری، سپهبد رحیمی، سرلشکر خسروداد و سرلشکر ناجی بنا به فرمان شورای انقلاب به اعدام محکوم شدند و حکم اعدام بنا به امر امام خمینی اجرا شد.»  

بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های آن زمان، محاکمه سپهبد رحیمی و ارتشبد نصیری به همراه سرلشکر رضا ناجی و سرلشکر منوچهر خسروداد صبح ۲۶ بهمن آغاز و تا ساعت هفت غروب ادامه داشته است. چند ساعت بعد از پایان جلسه و یک ربع به نیمه شب، این چهار نفر از سوی چهار جوان به رگبار بسته شدند.
+163
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ای به روح منفور هندیزاده لعنت که افسران رشید ارتش شاهنشاهی را به خاک و خون کشید. احدئ به دستور این افسران و به امر پادشاه دلسوز کشته نشده بود. تمام کسانی که انقلابیون شهید میخواندند، یا کسانی بودند که خودشان کشته بودند، مثل سینما رکس آبادان و یا آمار دروغی از کشته شدگان بودند. پدر من که یک سپهبد آن دوران بود و بعد‌ها اعدام شد به دفعات به ما میگفت که اعلیحضرت نمیخواهند خون کسی ریخته شود.
  13
  234
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۹
  ۴۳
  رک و راست - لندن، انگلستان

  یه مشت شورشى یاغى تن لش از دار و دسته طالبان و داعش و آخوند، بزرگمردان ایران زمین رو قتل عام کردند. ایرانى داره تقاس ریخته شدن این خونهاى پاک و بى گناه رو میده..
  7
  221
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۲
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  خوی رژیم تروریستی و کاملا جعلی جمهوری اسلامی از همون ابتدا هم بر پایه کشتار و جنایت بوده..جنایت هایی که این رژیم مفلوک بر علیه مردم مظلوم ایران داشته، در تاریخ ایران بزرگ هیچوقت تکرار نشده و نخواهد شد..
  8
  191
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۳
  ۵۱
  dara707 - دوسلدورف، آلمان

  هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی. ما مردم ایران الان ٤٣ ساله که داریم تقاص این اعمال وحشتناک را میدهیم٠
  6
  186
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۴
  ۵۳
  sabba - لندن، انگلستان

  ولی بیشتر همین جنرال ها و درجه داران به شاه عزیز و ایران خیانت کردند و سوگندهایشان را زیر پا گذاشتند.
  25
  79
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  این فایل صوتی چیزهایی کم داره زمان اجرای اعدام سپهبد رحیمی صدای مردانه او در فضا پیچید و جاوید شاه او لرزه بر اندام خوک پیر خمینی دجال انداخت، تمام خائنینی که در این شورش دست داشتند بعدها که مورد غضب همین رژیم واقع شدند اعتراف کردند که بسیاری از کسانی که کشته شده بودند نه با اسلحه سازمانی ارتش بلکه با اسلحه هایی که قاچاق وارد ایران شده بود کشته شدند و آمار کشته شدگان همه جعلی بود، چگونه است که خائنین به ایران به موقع از مرزها بیرون رفتند و یا ماندند و با خمینی و دار و دسته اش همکاری کردند در حالیکه کسانی مثل قره باغی و فردوست و ثابتی و بقیه به موقع اربابانشان آنها را نجات دادند و یا کاری کردند که بمانند و با اینها همکاری کنند
  4
  98
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  لعنت بر خمینی خالخالی و ابراهیم یزدی !
  3
  109
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹
  ۴۵
  samisan - توکیو، ژاپن

  [::sabba - لندن، انگلستان::] بیشترشون نبودن شاید سی یا چهل درصد شون بودن ولی از همه پست فطرت و نامردشون و کثیف ترین اونها فردوست بود.
  4
  72
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  خدا لعنت کنه هرچی آخونده و آخوند پرست کثیف رو
  3
  106
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  شاید این حرف بی رحمانه باشد ولی من با تیمسار نصیری هیچ همدردی ندرام برای این که او یکی از مهمترین عوامل انقلاب بود وقتی آمریکاییها ساواک را تاسیس کردند و یک فرد بی رحم به نام تیمور بختیار را به رهبری آن گذاشتند این سازمان بین مردم منفور شد گرچه بختیار بعدها سعی کرد علیه شاه کودتا کند و موفق نشد و به عراق گریخت و آنجا ترور شد بعد تیمسار پاکروان آمد و سعی کرد رابطه ساواک با مردم را بهتر کند و تا حدی هم موفق شد تا این که نصیری آمد و ساواک را به یک شکنجه گاه بزرگ تبدیل کرد طوری که آوازه شکنجه های ساواک در سراسر دنیا پیچید و حتی یکبار خبرنگار نیویورک تایمز به کنایه به شاه گفت اگر از شما انتقاد کنم ساواک مرا شکنجه نمی کند ؟ بعد از نصیری تیمسار مقدم آمد و سعی کرد تا این رابطه را ترمیم کند ولی دیگر خیلی دیر شده بود و گندی که نصیری زده بود به حدی بود که ساواک منفورترین سازمان در بین مردم بود متاسفانه پاگروان و مقدم هم بی گناه اعدام شدند و این داستان عجیبی است که هر چهار رئیس ساواک کشته شدند
  35
  15
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. اگر روزی هم آمده بود که ساواک منفور مردم شده بود بخاطر مزخرفاتی بود که دشمن تبلیغ میکرد، چنانچه شما هم همان مزخرفات را بعد از ۴۲ سال اینجا تکرار میکنی. در عالم کشوری نیست که سازمان امنیت نداشته باشد، اما همه کشور‌ها خائن هم ندارند که سازمان امنیتشان را شکنجه گر معرفی کند. شاید هم شما اصلا ایرانی نیستید که بعد از اینهمه شواهد بر علیه انقلاب هنوز سعی در تطهیر باسن نجس امام راحل دارید. بسیار ساده بگویم، فارسی آموختن در مسکو کار سختی نیست. فقط از حماقت ک گ ب متعجبم که ایرانیان را دست کم می‌گیرد.
  11
  32
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۵
  ۵۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. کاش ساواک اونی بود که تبلیغ میکردن هست (جلاد)!. اگر میتونستم به اون زمان برگردم در ساواک خدمت میکردم!. تو این ۴ نفر با سرلشکر خسروداد حال کردم که شخصا دو تا زالوی عمامه به سر رو طعمه کرمهای قبر کرد! روحش شاد
  5
  29
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
  ۵۲
  لندهور - کلن، آلمان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. آخه خیانت تا چه حد ایرانی نمای قراضه؟ رژیم آخوندی هرچقدر کشتار و چپاول کنه، بازم همچنان کاسه گدائی و لیس زدن نعلین آخوندا واسه شما ماله کشای نوکر روسیه که اسم قلابی چپی هم رو خودتون گذاشتید، براه است. در آینده جایگاه شماها پائین تر از ولایت وقیح تو زباله دانی تاریخه!
  4
  20
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  اون موقع هم انقلابی شده بود و کمال گرا. می خواستن بهتر از این تیمسارها رو بیارن،به خیال خودشون بهترین ها هم استقلال هم ازادی هم اسلام هم عدالت . حالا بعد از این همه بدبختی دست از ایده ال گرایی برنداشتن،باز کمال گرا هستن، اقا معترضه که چرا قرار داد ۲۵ ساله باچین.اما رنگ موی چینی اش رو میزنه.پز عالی، مغز خالی
  6
  2
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. اون زمان شکنجه با مدرنیته بوده. جامعه روستایی داشت سرمایه داری می شد، برای همین یه عده قربانی می شدن،مخالفین هم بمب می ذاشتن بانک منفجرمی کردن کارخانه دار رو ترور می کردن.سرمایه دار معروف اقای فاتح اولین کارخانه دار رو کشتن،درمقابل اینها شکنجه بکارمیره. توی امریکا همخانم اما گلدن وشوهرش کارخانه داروسرمایه دار رو کشتن امریکا حبس و اعدامشون. مدرنیته باشکنجه بوده.اماشکنجه الان بخاطر ایدیولوژی ملاست، نه بخاطر مدرنیته
  5
  1
  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  با دشمن نباید خوب باشی و بهش اجازه پیروزی بدی ، خون همه این بدبخت‌ها گردن اون شاه خائنه ، مملکت رو ول کرد و عین گاو رفت انگار نه انگار که ناسلامتی شاهه ، هر کسی یه شغلی داره اگه دل اون کارو ، دل اون شغل رو نداری غلط میکنی اون کاره باشی و ملیون ملیون ایرانی رو بدبخت کنی و به کشتن بدی ، پلیسی که دل شلیک به دزد رو نداره غلط میکنه پلیس باشه و اسلحه ببنده ، قاضیی که دل اعدام نداره غلط میکنه قاضی بشه ، ای خاک بر سر طرفدارانت که میگن خوب بودی چون برای دشمنان دل رحم بودی !!!! و اجازه دادی هزاران هزار کشته و چهار نسل داغون و آواره بشن خدا نیامرزتت شاه خائن خون همه اینها گردنته
  5
  5
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. آقا تو دیگه کی هستی!!؟ پلیس رو میخوای که به دزد شلیک کنه قاضی رو میخوای که اعدام کنه شاه رو میخوای که قتل عام راه بیاندازه!! واقعاً که برات متأسفم انقلاب ایران جزو خونبارترین انقلاب ها در دنیا نبود و اتفاقاً نسبت به تمام انقلاب ها کمترین کشته رو داد آنهم به این خاطر بود که شاه تمایل به کشتار نداشت و اگر میخواست مقاومت کنه بیش از 5 میلیون نفر کشته میشدند به سوریه نگاه کن ببین چطور بشار اسد حمام خون را انداخته لابد این ایده آل توست.
  2
  7
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. خدا عقلت بده مثال زدم کوچولو ، چند سالته باباجون ؟ اصلن گرفتی چی گفتم ؟ لیبی رو ببین به چه روزی افتاده الان ، قزافی اینو میدونست گفت رو حرفش هم واستاد تا آخرش مبارزه کرد و مرد و در نرفت ، بشار اسد خیلی راحت میتونست بیاد انگلیس زنش انگلیسیه ،ولی واستاد جونش در خطر بود ولی در نرفت ، مبارزه ، در برابر دشمن باید مبارزه کرد شغلش همینه وظیفه ش همینه میلیون میلیون هموطنش چشمشون به اینه بزاره در ره !!!!!! بگه اعدام کنید نخست وزیر و سرلشکرها و همه رو بکشید من رفتم ؟؟؟!!!!! ، شجاعت اون صدام رو دیدی ؟ واستاد ، در نرفت ، به خودش و خانوادش بهترین زندگی‌ها پیشنهاد شد ولی نپذیرفت ، مبارز بود در نرفت ، پدر همین بشار اسد بست ، محکم بست دهن مخالفان و شورشیان رو گل گرفت ، باید کنترل کنه باید محکم باشه شخص اول مملکته ،یه گروه شورشی و عوضی رو اگه سرجاشون ننشونه به بقیه ملت خیانت کرده شغلش همینه
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۴
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. ببین فسقلی خدا هم به تو عقل بده هم وجدان، شاه باید کاری میکرد که ثابت میکرد خیلی مرده و مردم رو قتل عام میکرد!!؟ تا تو و امثال تو بگید ببینید چقدر مرد بود و فرار نکرد!!! تو میگی یک گروه شورشی!! میلیونها نفر تو خیابون شده واسه تو گروه شورشی؟ کافی بود خمینی حکم جهاد میداد که تهدید هم کرده بود اونوقت میدیدی چه حمام خونی راه میافتاد، صدام و قذافی گول ارتش زپرتی خودشون رو خورده بودند بشار اسد هم رفته تو بغل پوتین و با پول ایران و سربازهای سپاه قدس داره ملت خودش رو تکه پاره میکنه به این میگی شجاعت؟
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. اون جمعیت میلیونی اسلامی نبودند که با جهاد خمینی حمام خون راه بیفته توده ای ها ی بی دین بودن ، مجاهدین خلق بودن ، یه سری اسلامی تند هم بود ولی میلیونی نبودندقابل کنترل بود اون اکثریت خاموش سکوت و ترس بیش از حد شاه رو که دیدن خود به خود تو سیلی که راه افتاده بود افتادن ، من قذافی و بشار اسد رو برات مثال زدم iq تو کل طول تاریخ کی کجا کدوم شاه بی عرضه ای مملکتش رو ول کرده و با میلیارد میلیارد پول زده به چاک ؟؟ الان هم جنابالی شنیدی ، (چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند ) برا خودت یه چیزهایی درمورد زمان شاه شنیدی، چه میفهمی آخه
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.