احمدی نژاد : من لیبرال دموکرات هستم! / تخریب هاشمی رفسنجانی ناجوانمردانه و نامردی بود

العربیه :محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شده است، خودش را «لیبرال دموکرات» معرفی کرده است.

احمدی‌نژاد که با شماره 73 ماهنامه «اندیشه پویا» گفت‌وگو کرده خود را یک لیبرال دموکرات نامیده، مفهومی که تضادی ماهوی با اصل نظام جمهوری اسلامی دارد و بسیاری از افراد و گروه‌های سیاسی تنها به دلیل ظن تمایل به این مفاهیم از سپهر سیاسی کاملا حذف شدند.

رئیس جمهوری پیشین ایران در این مصاحبه ادعا کرده که از اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری و رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام دفاع کرده است «چون تخریب او ناجوانمردانه و نامردی بود.»

احمدی‌نژاد که چهارشنبه با حضور ده‌ها هوادار خود برای نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در وزارت کشور حضور یافت، در سخنانی تهدید کرد که اگر رد صلاحیت شود نه در انتخابات شرکت می‌کند و نه از کسی حمایت می‌نماید.

اعلام صریح گرایش «لیبرال دموکرات» و تهدید شورای نگهبان به «تحریم انتخابات» در صورت رد صلاحیت، چرخش روشنی در مواضع احمدی‌نژاد به شمار می‌رود که چالشی مهم برای نظام جمهوری اسلامی و دستگاه‌های نظارتی حکومت ایجاد کرده است.
لیبرال دموکراسی و پروژه عدالت‌خواهانه احمدی‌نژاد
احمدی‌نژاد که دائم دولت‌های پیش و پس از خود و حتی نهادهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی و بیت او را به پیگیری و اجرای برنامه‌های اقتصادی و سیاست‌های غیر عادلانه متهم می‌کند و این برنامه‌ها را توصیه نهادهای لیبرالی چون‌ بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول می‌دانست، اکنون در چرخشی روشن به سمت لیبرال دموکراسی متمایل شده است.

مهمترین انتقاد او‌ به هاشمی رفسنجانی و حتی حزب «کارگزاران سازندگی» وابسته به رفسنجانی از منظر نقد به سیاست‌های لیبرالی و ضد عدالت‌خواهانه بود که به نظر می‌رسد معرفی خود به عنوان «لیبرال دموکرات» یک عقب‌نشینی آشکار حداقل در سطح گفتمانی برایاحمدی نژاد بحساب می‌آید.

البته لیبرال دموکراسی شاخص‌های دیگری هم دارد که شاید احمدی‌نژاد در نقد حاکمیت جمهوری اسلامی و نظریه ولایت فقیه نظر به آنها داشته است. از مهمترین این شاخص‌ها «نفی پدرسالاری» بوده که جایگاه رهبران منزه و غیر قابل نقد را به‌شدت مخدوش می‌کند.
احمدی نژاد تحریم می‌کند
سخنان احمدی‌نژاد پس از نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری درباره «تحریم انتخابات» در صورت رد صلاحیت، سیستم انتخاباتی جمهوری اسلامی را به چالشی مهم کشانده است.

«تحریم انتخابات» در جمهوری اسلامی از آن جهت به «تابو» تبدیل شد که این نظام «مشروعیت» خود را به «نرخ مشارکت» پیوند زد و هر گونه عدم مشارکت را نه یک حرکت اعتراضی بلکه مشروعیت‌زدایی از اصل نظام و براندازی توصیف کرد.

بدین دلیل وقتی احمدی‌نژاد از تحریم انتخابات سخن می‌گوید میان «مبانی مشروعیت» در نظام جمهوری اسلامی و «مشارکت» درانتخابات «گسست» ایجاد می‌کند. در چنین وضعیتی احمدی‌نژاد به یک اپوزیسیون برانداز بیشتر شباهت پیدا می‌کند تا یک رئیسجمهوری سابق که تمایل به مشارکت مجدد در انتخابات دارد.

از این منظر «رد صلاحیت» احمدی‌نژاد دلیلی بر هر چه تنگ‌تر شدن رقابت سیاسی حتی در میان طبقه حاکمه نظام جمهوری اسلامیاست و می‌تواند به کاهش نرخ مشارکت و ادامه مشروعیت زدایی بیشتر منجر شود.

از سویی دیگر تایید صلاحیت احمدی‌نژاد می‌تواند نشانه ترس از تهدید او و ضعف نظام جمهوری اسلامی بشمار رود و سابقه‌ای مهم در کنش سیاسی انتخاباتی میان نامزدهای انتخابات ایجاد کند.
+16
رأی دهید
-122

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  خامنه ای از تهدید احمدینژاد خیلی میترسد، چنانچه احمدینژاد بتهدیدش عمل نماید و در انتخابات شرکت نکند ،خامنه ای از ترس شبها بدون جوراب خواهد خوابید!؟!
  14
  86
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶
  ۴۰
  FETNEH. - نوشهر، ایران
  اینا جدی جدی مردم رو چی فرض کردند ؟ البته تقصیر خودمونه. ازین ور میگیم : نترسید نترسید ما همه با هم هستیم . ازین ور اون جوون که میره بالای صندوق صدقات و از کشتار سراوان میگه مردم مثل بوق دارن گوش میدند و به راحتی اجازه میدن که طرف دستگیر شه. بازی خاله موشک بازی اینا دیگه رو شده . احمدی نژاد تایید صلاحیت میشه . و همه ی اینا فیلمه واسه اینکه مشارکت بالا بره. همه ی اینا کاسه لیس همون اختاپوس هستند. نارضایتی ها رو دیدند و با مکر و فریب و متاسفانه مردم ما هم که همیشه گاگول. نه به جمهوری اسلامی . نه به تمامی کسانی که تا حالا هر پست و مقامی داشتند. اون زنیکه عکسش که هست که از دیوار سفارت آمریکا بالا رفت . یه نگاه به سر و وضع و لباسای داغونش بندازید. و الانشو ببینید .مدرسه ی خصوصی برای پسرش . اون پسرش هم که آمریکا . مالیات سکه سه برابر شد و کسی هم صداش در نیومد . مسالمت آمیز واژه ی مسخره ایه که توی سر معترضان انداختند و معترضان ترسو هم ازین واژه به نحو احسنت استفاده میکنند. جواب ابلهان خاموشی نیست. آدم ابله معنی مسالمت میفهمد ؟ پس ترس خودتونو پشت جمله مسالمت قایم نکنید.
  4
  12
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
  ۴۰
  FETNEH. - نوشهر، ایران
  ولی اینو بدونید که نیروی کائنات صدای دلهای شکسته ی مادران داغدیده توسط این رژیم دجال رو بهتر از هر چیزی میشنوه . و کارمای نیروی کائنات ( کارما = خشم ) صد در صد دامان دجالان رو خواهد گرفت . و همچنین کسانی که ظلم رو دیدند و ساکت نشستند و پشت کلمه ی مسالمت خودشونو قایم کردند. هیچ مبارزه ای صورت نمیگیره مگر اینکه مردم از جون خودشون مایه بزارند. یادتون باشه که مرگ تاریخ خودشو داره . هر کسی در تاریخ مقرر خواهد مرد. چه در تصادف چه در کرونا و ... پس ترس از مرگ رو کنار بگذارید و سرتون روازاین کانالهای سکسی تلگرام و اینستا که خود مسگولین مملکت ازش باخبرن و از خداشونه جوونا سرشون به این چیزا گرم باشه بیرون بیارید ! زنهای مطلقه و خیابونی هم علت اصلی بزدلی مردان ما شدند. الان مردان ما که باید همانند شیر یال و غرش داشته باشند از موش هم کمتر شدند. کجان شیردلان ایرانی ؟ چرا وقتی اون جوون بالای صندوق صدقات رفت همه الکی جیغ میزدند نبرینش ؟ چرا کسی جرات نکرد که جلوی دستگیریشو بگیره ؟ پس اون همه شعار نترسید نترسید ما همه با هم هستیم همون لاف همیشگی شماست ؟ من احساس میکنم زنان ما مردانگی بیشتری دارن
  4
  13
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
  ۶۵
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  همانطور که ملت عزیز ایران به انحا مختلف نظرات خود را اعلام کرده اند در راى گیرى شرکت نخواهند کرد و این یک تف و کژ دهنى بر قیافه کریه جمهورى اسلامى خواهد بود تا شاید مثل احمدى نژاد حداقل مقدارى به خودشان بیایند و درک کنند که در نزد اکثریت مردم ایران پشیزى ارزش ندارند
  0
  11
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
  ۴۶
  Parsina - بروکسل، بلژیک
  باز این آفتاب پرست هزاررنگ از تو لونه ش بیرون اومد . اون هشت سالش یادمون نرفته و نخواهد رفت . احمدی نژاد و کارها و گفتارش کار و زاییده اتاق فکر ج.ا برای چند هدف هست .۱- فرونشاندن خشم مردم ۲- گرم کردن تنور انتخابات و کشاندن مردم به صندوق رای ۳- بیرون انداختن چند تا از گردونه و دستگاه و آخر تداوم و ماندگاری این رژیم . همه اینها سیاهبازی و معرکه گیری .اپوزیسیون وکسی که روبروی این دستگاه باشه سه جا وراه داره .۱- مرگ ۲- زندان ۳- خارج از کشور. پس کسی دیگه فریب نمی خوره
  1
  11
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷
  ۳۸
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  [::hassan5 - تهران، ایران::] همه اینها فیلم و کلک رژیم هست برای اینکه بگویند در این رژیم تروریستی امکان مخالفت و تغییر هم وجود دارد پس تو رو خدا بیایید پای صندوق رای. شما بعد از چهل سال هنوز فکر میکنید کسی توی این رژیم‌میتواند با خامنه ای مخالفت کند؟!.
  1
  13
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  ملیجک دروغگو و متقلب. برای رسیدن به صندلی هر کاری میکنه حتی اگر لازم باشه و بدونه برای رسیدن به قدرت کمکش میکنه میگه من همجنسگرا هستم. احمدی نژادی ها بادبانهاشون رو به هر سمتی که باد بیاد میگیرند حالا میخواد شاه باشه یا ولایت شیطان. امروز همه مردم ایران میدونند که حکومت شاه حکومت بسیار بسیار بهتری از حکومت ولایت فقیه بوده نه از نظر اقتصادی بلکه از نظر اجتماعی و حتی انسانی حتی ساواک در مقابل اطلاعات سپاه و افرادی مثل طائب و وزارت اطلاعات بسیار ارگان انسانی و عادلانه ای بوده و اساس مشکلات جمهوری فاسد ولایت فقیه سیستم فاسد قضایی این حکومت بوده و هست و چیزی که باعث سقوط این حکومت شده دقیقا همین سیستم فاسد قضایی هستش که دست نیروهای نظامی و امنیتی هستش که رانت و تقلب و رشوه و اساسا دین و مذهب و عدالت براشون مفهومی نداره.
  3
  10
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  این مردک کاملا از خودآگاهی خارج شده و حالت سایکوتیک داره. دیگه خامنه ای ازش نمی ترسه چون همه می دونند این دیوونست.
  3
  8
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  خو چرا ادای گاندی رو در میاری پفیوز. تو جز جاسوس هرزه اسراییل نیستی. همانطور که خامنه ای جاسوس روس است و روحانی نوکر انگلیس.
  2
  15
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران
  تو ا.ل.د.ن.گ هیچ .... نیستی. تو خیلی دادی تو بچگیهات برای همینه خیلی پرویی. دست گم ۲ تا بیشتر می دادی میشدی آخوند
  2
  14
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۰
  ۳۸
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  هنوز همان عنتری است که همیشه بوده, فقط لوطی را عوض کرده.
  1
  11
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  اینها برچسب هست لیبرال دموکرات...افرادی که ضدلیبرال هستن تا پشت این برچسبها پناه بگیرن. این برچسبها پناهگاه شده، چون مردم هم که وارد جزییات نمی شن بااین برچسبها میشه فریبشان داد،انواع برچسب ها چپ،راست،لیبرل، دکتر ،استاد...
  1
  5
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.