ارمنستان نیروهای آذربایجان را متهم کرده است که ۳ کیلومتر در خاک ارمنستان پیشروی کرده اند

بی بی سی :دولت ارمنستان نظامیان جمهوری آذربایجان را متهم کرده است وارد خاک این کشور شده‌اند.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان گفته است نیروهای آذربایجان سه کیلومتر در خاک ارمنستان پیشروی کردند و قصد داشته‌اند دور دریاچه سو (سیاه) در نزدیکی مرز دو کشور مستقر شوند.

آقای پاشینیان که به گزارش خبرگزاری رسمی ارمنستان در یک جلسه شورای امنیت این کشور شرکت داشته، گفته این اقدام "غیرقابل‌قبول" و "خرابکارانه" بوده است.

باکو به طور رسمی موضعی درباره این اتهام ایروان نگرفته است اما بعضی از وبلاگ‌ها و رسانه‌های نظامی طرفدار جمهوری آذربایجان به بحث درباره آن پرداخته‌اند.

سال گذشته ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از شش هفته جنگ توافق صلحی امضا کردند که به جنگ میان دو کشور بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ پایان داد. در آن جنگ جمهوری آذربایجان بخش وسیعی از زمین‌هایی را که در جنگ اول قره باغ از دست داده بود، بازپس گرفت.

نیکول پاشینیان گفته اولویت ارمنستان حل دیپلماتیک مساله است، "اما این تنها یکی از گزینه‌ها است".

به گفته او ورود نظامیان آذری به ارمنستان با درگیری مسلحانه نبوده و آنها به یک "نقشه جعلی" متوسل شده‌اند تا حضورشان در این منطقه را توجیه کنند.

آرا آوازیان، وزیر امور خارجه ارمنستان درباره این رویداد با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، تماس گرفته است.

روسیه مطابق توافق صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجان ۲ هزار نیروی صلحبان به قره باغ فرستاده و در ارمنستان پایگاه نظامی دارد.
توافق صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجاندر حالی که جمهوری آذربایجان موضعی درباره اتهام اخیر ارمنستان نگرفته، برخی رسانه‌های نظامی در این کشور به تحلیل آن پرداخته‌اند.

یک کانال تلگرامی غیررسمی منتسب به ارتش جمهوری آذربایجان نوشته عملیات نظامیان این کشور هشداری به ارمنستان بوده است.

کانال تلگرامی دیگری به نام کالیبر نوشته: "طرف آذربایجانی سکوتی مرگبار را پیشه کرده و در آرامش و با نظم کاری را که لازم است انجام می‌دهد. قطعا نیروهای ما مرزهای بین المللی را نقض نمی‌کنند، بلکه فقط دارند به همسایگانمان نشان می‌دهیم مرزها باید از کجا رد بشوند."

در عین حال چند رسانه طرفدار باکو اتهام ایروان را رد کرده و چنین اقدامی از طرف نظامیان آذری را غیرمنطقی خوانده‌اند.
+33
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  ویوا فرانس
  11
  6
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۵
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  ارمنی ها دوست ما هستند
  19
  47
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۷
  ۴۱
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس

  ارمنستان سالها خاک آذربایجان را اشغال کرد و حتی اسم آذری قره باغ را نتوانست تغییر بدهد! حالا بجای دادن خسارت سالها ویرانگری و به آتش کشیدن خاک آذربایجان، شروع کرده اند به مظلوم نمایی! خاصیت این قوم همین است که ناله کنند که ما را کشتند، ما مظلومیم! تاریخ را نمی توان عوض کرد. قره باغ و بسیاری از زمینهای اشغال شده خاک و حق مسلم آذربایجان است و حتی روسیه نزدیک ترین شریک ارمنستان در جنگ اخیر با استناد به اسناد تاریخی پذیرفت خاک تصرف شده متعلق به آذربایجان است.
  42
  18
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۹
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  از این بازماندگان چنگیز و تیمور همیشه همین انتظار میره.تجاوز به خاک سرزمینهای متمدن و ایجاد جزمیت با اسلام که دقیقن برای بیابانگردان درست شده.راهزنی و کشتار و کسب ثروت.کاملن به تیپ خردوغانها می خوره.دوای درد ترکان همون بهرام چوبین و رضاشاه ها هستن.خوشم میاد که پان ترکان سایت خودشون جرر میدادن که چقدر ترک جماعت مظلوم بوده و کشتار شده(!!!!)که متاسفانه توسط روسیه استعمار شده اسیم و اجازه برخاستن بما داده نمیشه و مردم هم که بشدت بی بخار.زنده باد ارمنستان
  20
  35
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۷
  ۴۳
  Gminor - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا
  به زودی تبریز و ارومیه
  24
  12
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۸
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس::]. زرنگ،خود ترکان وارد این منطقه شدن و از بیزانس تا ایران بزور خودشون و زبانشون رو جا دادن!حالا که یکی مثل پهلوی نیست شما دم درآوردین؟!! همون خاکی که اسمشو گذاشتین اذربایجان خاک ایران بوده که روسها از ما گرفتن وشما اذریها رو جا زدن بجای ترک عثمانی و دارن بادتون می کنن.
  11
  24
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::Gminor - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا::]. البته که مام بیکار نمی نشینیم و یه برش خوشگل به کیک ترکیه میدیم و رو کردستان بزرگ در ترکیه کار می کنیم.
  10
  20
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس::]. ارمنستان خاک ازرباهیجان را اشغال نکرد. این نتیجه و سیاست دولت کومنیستی و استالین بود. برای مهار و سرکوب. یک قسمت از یک استان را می‌‌گرفت. و یک قوم دیگر را به آنجا کوچ می‌‌داد.همین کاری را که با ازربهیجان کرد. با ارمنستان هم انجام داد. کلا در تمامی قسمت قفقاز شما این سیاست را می‌‌بینید. و به گزارشگران دیگر. خیر ترک‌ها نتیجه تیمور و چنگیز نیستند. اگر هم باشند. شرم نیست. ترک‌ها فقط رجب نداشتند. ستار خان هم داشتند.امیر کبیر هم داشتند. حتا پادشاه اخته آنها . آقا محمد خان از شیخ علی‌ امروز بیشتر عرزه داشت. آخرین پادشاه ما.که در جنگ رو در و.جلوی جاه طلبی روس‌ها را گرفت و شکست داد.و مشدی ما.دو دستی‌ داد به روسا. آقا محمد خان اخته در قبر می‌‌لرزد. از شرم برای .شیخ علی‌ ما. با ۲۰۰ تن بیضه اسلام.زمانی‌ که پان ترکیست ثابت کردند. سخن گو ترک‌ها هستند، بعد فحش دهید. تاریخ ۳۰۰ سال گذشته.که چیز دیگر نشان داد
  6
  14
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  پس ماندگان مغول هر چی بهشون رو بدی پررو تر می‌شوند خردوخان هم به پایان خط رسیده و پان ترک‌ها هم بساطشون را باید جمع کنند چون بعد خردوخان یتیم و درمانده خواهند بود۰.
  10
  17
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  ۲۵ ملیون کرد غیور که داخل مرزهای جعلی ترکیه کنونی هستند با ایران مشکلی ندارند و کافیه حمایت بشن آنوقت روزگار ترک های مغول را به روز سیه خواهند نشاند و مطمئن باشید جمهوری جعلی آذربایجان را پس خواهیم گرفت ۰
  8
  17
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  ارمنستان از بدو تاسیس با ایران و ایرانی رفتار خوبی داشتند برعکس ترکیه و جمهوری جعلی آذربایجان که سر همه ایرانی های توریست کلا گذاشتند و از ایران و ایرانی متنفرند. خدا شاهده این حقیقته که همه هم اطلاع کامل داریم
  9
  16
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان
  تا 200 سال پیش ازمنستانس وجود نداشت و 80 درصد ایروان را آذربایجانی ها تشکیل می دادند اما روسها ارمنی ها را از سوریه عراق ایران و ترکیه به این مناطق کوچ دادند و ارمنستان را در سرزمینهای آذربایجان تشکیل دادند. آذربایجان مثل 30 سال پیش نیست و ارمنستان هر روز بیشتر مستعمره روسیه می شود و حتی نمی توانند از مرزهای خود مراقبت کنند چه برسد به کشور داری. الان مرزهای ارمنستان توسط نیروهای روسها حفاظت می شود و بدون روس ارمنستان وجود خارجی ندارد. ارمنستان و ارمنی ها به گا رفتند و تمام رویاها و توهمات شان نابود شد و بی چاره ها به جای ایجاد روابط با همسایگان به دنبال دشمنی و گردن کشی هستند و امیدوارم به زودی آذربایجان جنوبی مستقل شود که تنها راه ارتباطی ارمنستان هم قطع شود و بعد آدم می شوند
  5
  5
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. برو خودت رو تو آیینه ببین داری به زبون شاخه مغول حرف میزنی اما قیافت برا خاورمیانه هست.یا بزور ترک زبان شدی ویا از ریشه تیموری.بهرحال مال اینجا نیستی!کل تاریخ مکتوب و مستند و اثار بجای مانده داره هوار میکشه که شما زردپوستان کوچرو متجاوزانه وارد خاورمیانه شدین حالا تو هی اراجیف بگو وقت مارو بگیر.
  4
  1
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.