درگیری و زد و خورد وحشتناک خیابانی بین شهروندان یهودی و اعراب اسرائیل

 کنیسه‌ای که در شهر لود به آتش کشیده شده استرادیو فردا :همزمان با ادامه بحران در اورشلیم و چهارمین روز از عملیات سنگین متقابل نظامی اسرائیل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه در بامداد روز پنج‌شنبه، در حالی که عید فطر فرا رسیده، خیابان‌ها به محل زد و خوردهای هولناک خیابانی میان شهروندان یهودی و عرب اسرائیل و به کانون اصلی بحران مبدل شده‌اند.

از یک سو اعراب در برخی شهرها به آتش زدن اماکن و اموال یهودیان ادامه داده و از سوی دیگر، گروه‌هایی از مردان جوان یهودی در خیابان‌های شهرها، مردان عرب را تا سر حد مرگ کتک می‌زنند.

رسانه‌های اسرائیل «جنگ خیابانی یهودیان و اعراب» را بحرانی خطرناک‎تر از جنگ کشورشان با سازمان‌های فلسطینی نامیده‌اند. روزنامه جروزالم پست روز پنج‌شنبه نوشت که «اسرائیل در هرج و مرج» فرو رفته است.
مجازات‌های خیابانی که به طرزی ناگهانی اینجا و آنجا درمی‌گیرد، در حالی است که دست‌کم در یک شهر اسرائیل، «وضعیت اضطراری» و مقررات «منع تردد شبانه» برقرار شده است.

رسانه‌های اسرائیلی و عرب برای این رویدادها، به طرزی گسترده واژه «لینچ» را به کار می‌برند که به مفهوم «اعدام در ملاء‌ عام و ضرب و جرح عامدانه به قصد کشت» است و معمولا برای ترساندن یا تنبیه غیرقانونی فرد یا گروهی در اقلیت توسط اکثریت انجام می‌شود.

«لینچ» کردن‌ها ظاهرا بعد از آن شدت گرفت که یک مرد عرب در شهر مرکزی «لود» با گلوله یک مرد اسرائیلی کشته شد. ضارب اسرائیلی گفته که جانش «در خطر بوده است». وزیر امنیت اسرائیل از این ضارب حمایت کرد.

پس از خاکسپاری مرد مقتول عرب در «لود» با مشارکت صدها تن از اعراب شهر، شماری از رستوران‌ها، کنیسه‌ها و خودروهای شهروندان یهودی شهر، به طرزی مشکوک و همزمان به آتش کشیده شد.

پس از ورود ده‌ها تن از یهودیان جوان عضو گروه‌های افراطی «لافامیلیا» و «لهاوا» به شهر «لود» و تشدید درگیری‌های خیابانی، یعکوو شبتای، فرمانده پلیس اسرائیل، از سه‌شنبه شب دفتر کار خود را به این شهر منتقل کرد تا شخصا در تلاش‌ برای آرام کردن اوضاع بکوشد.

در تصمیمی بی‌سابقه نیز، فرمانده ارتش و وزیر دفاع اسرائیل، از سه‌شنبه شب صدها تن از نظامیان عضو گارد مرزی را که در کرانه باختری مستقر بودند، به شهر «لود» منتقل کردند تا شاید با افزایش حضور نظامیان، شعله ناآرامی‌ها فروکش کند.

اما روز چهارشنبه نه تنها «لود» آرام نشد، بلکه درگیری‌های تن به تن، به صورت زدن به قصد کشت، به شهرهای شمالی، مانند «عکا» و شهر مرکزی مانند «بت‌یام» سرایت کرد.

یک مرد یهودی بامداد پنج‌شنبه در کنار یک مسجد «لود» با ضربات چاقو زخمی شد. مهاجمان احتمالا عرب بودند.

در شهر باستانی «عکا» یک مرد یهودی چهارشنبه شب از سوی شماری از اعراب به‌شدت کتک خورد و مجروح شد.

شماری از اعضای گروه‌های یهودی «لافامیلیا» و «لهاوا» که چهارشنبه شب، به گفته خود، برای «زهر چشم گرفتن» از اعراب وارد خیابان مرکزی شهر «بت‌یام» شده بودند، یک مرد عرب را که راننده یک خودرو بود، از خودرو بیرون کشیده و در حالی که شبکه تلویزیونی «کان» رویدادها را پخش می‌کرد، او را به‌شدت کتک زدند.

ضاربین گفتند که شنیده بودند این راننده عرب در صدد زیرگرفتن یهودیان بوده است.

خبرنگار شبکه «کان» از پلیس و شهردار «بت‌یام» پرسید که چرا در حالی که پلیس از قصد گروه‌های افراطی برای حضور در مرکز شهر خبر داشته، نیرویی در منطقه مستقر نکرده است. مهاجمان با شعارهای تند فریاد می‌زدند که تنها ما تعیین‌کننده اوضاع هستیم.

مرد مضروب عرب در آستانه مرگ، به بیمارستان انتقال یافته و حال او وخیم توصیف شد. پلیس بعدا خبر داد که شماری از مظنونین دخیل در این رویداد را «دستگیر کرده» اما برخی رسانه‌های اسرائیل در این امر تردید کردند.

ساعاتی بعد در بامداد پنج‌شنبه یک مرد عرب در خیابان «آگری‌پاس» در مرکز اورشلیم، با ضربات چاقو زخمی شد. یک مرد نمازگزار یهودی نیز که به سوی «دیوار ندبه» می‌رفت، بامداد پنج‌شنبه در شرق اورشلیم چاقو خورد. او نیز با حالی وخیم به بیمارستان انتقال یافت.

رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که رویدادهایی از نوع حملات متقابل به یکدیگر از بامداد پنج‌شنبه در شهرهای دیگر، مانند «عکا» ادامه یافته و از جمله یک هتل در این شهر به آتش کشیده شده است. در شهر «طبریه» نیز که یهودیان و اعراب در آن زندگی می‌کنند، سواحل دریاچه از بیم کتک‌کاری‌های طرفین، بسته شد.

به نوشته جروزالم پست، دست‌کم ده تیپ از نیروهای گارد مرزی برای جدا کردن یهودیان و اعراب در این حملات خیابانی، در چند شهر دیگر مستقر شدند. تایمز اسرائیل نیز خبر داد که واحدهای گشت‌زنی گارد مرزی در خیابان‌های شهرها مامور گشت‌زنی شده‌اند تا یهودیان و اعراب را از یکدیگر جدا کنند.

حدود یک چهارم از ساکنان اسرائیل را اعراب تشکیل می‌دهند که خود را فلسطینی می‌دانند. در جریان تشدید درگیری‌های هفته گذشته میان پلیس اسرائیل با ساکنان محله «شیخ جراح» و سپس ناآرامی‌های گسترده در «حرم شریف» در شرق اورشلیم، اعراب ساکن اسرائیل با فلسطینیان ابراز همبستگی کردند.

در میان سکوت نسبی بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی در برابر فجایع خیابانی، به‌ویژه از سوی یهودیان علیه اعراب، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر دولت انتقالی، اولین مقام این کشور بود که ضمن محکوم کردن بسیار شدید حملات برنامه‌ریزی شده جوانان یهودی به مردان، این رفتار را به سمی خطرناک برای زندگی مشترک یهودیان و اعراب تشبیه کرد.

وی خطاب به یهودیان درگیر در این «لینچ» کردن‌ها گفت حتی اگر خون‌تان به جوش می‌آید، نباید به چنین اعمال وحشیانه‌ای دست بزنید. تنها قانون باید در کشور حاکم باشد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز با احساس خطر از عقوبت گسترش این رویدادها، بامداد پنج‌شنبه با انتشار یک کلیپ در شبکه‌های اجتماعی خود گفت که خطر این حملات خیابانی برای جامعه اسرائیل، از حملات راکتی حماس به اسرائیل، بیشتر است و آینده زندگی دو قوم در کنار یکدیگر را با مخاطره جدی روبه‌رو کرده است.

آقای گانتز درخواست بنیامین نتانیاهو برای استقرار نیروهای ارتش را در همه شهرهایی که اعراب و یهودیان در آن در کنار هم زندگی می‌کنند، رد کرده و آن را مایه تحریک بیشتر دانسته است.

رئوون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، که ابتدا حریق‌ها علیه اموال یهودیان در شهر «لود» را به «پوگروم‌های سرزمین‌های بیگانه» علیه یهودیان تشبیه کرده بود، چهارشنبه شب و در پی تشدید حملات اسرائیلیان به مردان عرب، این فجایع را نیز قویا محکوم کرده و مایه شرمساری نامید. وی رهبران و منتفذین عرب را نیز به تلاش برای فروکش کردن این بحران تشویق کرد.

تشدید درگیری‌های داخلی یهودیان و عرب‌های شهروند اسرائیل با عید فطر و ادامه حملات راکتی از غزه به بسیاری از شهرهای اسرائیل و حملات سنگین هوایی اسرائیل به اهداف متعدد در غزه همزمان شده است.

اما با وجود درخواست جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی چهارشنبه شب از بنیامین نتانیاهو، برای «پایان دادن زودتر به این بحران»، کابینه امنیتی اسرائیل نیمه شب چهارشنبه در نشستی به رهبری آقای نتانیاهو، تصویب کرد که ارتش عملیات سنگین‌تری علیه غزه انجام دهد.

با وجود این، برد راکت‌هایی که فلسطینیان غزه در بامداد پنج‌شنبه به ده‌ها شهر و نقطه در اسرائیل شلیک کردند، غیر از تل‌آویو که قطب اقتصادی اسرائیل است، برای اولین بار نقاطی مانند «عمک ایزرائل» در حومه شهر حیفا در شمال اسرائیل را هدف قرار داد. این طولانی‌ترین برد راکت شلیک شده از غزه به سوی یک منطقه اسرائیل است.

در این بحران تاکنون در طرف اسرائیلی هفت تن، شامل یک سرباز کشته و بیش از ۱۲۰ نفر زخمی شده، و در طرف فلسطینی، تا بامداد پنج‌شنبه ۸۳ تن در غزه کشته و ۴۸۷ تن زخمی شدند.

از سوی دیگر، در یک تجمع عظیم، حدود ۲۰۰ هزار فلسطینی بامداد پنج‌شنبه در «حرم شریف» نماز عید فطر را به جای آوردند. بحران امنیتی در اورشلیم در جریان نماز فطر تا حد زیادی فروکش کرده بود.
+40
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  ببین این اعراب فلسطینی چه پفیوزهایی واسه خودشون هستن..رفتن تو اسراییل و عیش و نوش میکنن، حالا که یکم اوضاع رو متشنج میبینن، دارن لگدپرانی میکنن و بعد که کتلت میشن، میرن تو فاز مظلوم نمایی..اینا همونایی هستن که به صدام حرو..زاده انگل لقب شهید دادن و اسم یکی از میادین مهمشون رو تو کرانه باختری گذاشتن "شهید صدام حسین". بعضی از سرباز های جبهه عراق تو جنگ ۸ ساله وقتی اسیر میگرفتن، فلسطینی از آب در میومدن..
  88
  121
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۵
  ۳۹
  alex10580 - بریزبین، استرالیا
  [::Reza9118 - شهرکرد، ایران::]. مرسی که تاریخ را جابجا کردی. پس عربا رفتن تو کشور اسرائیل زندگی می‌کنن ؟
  36
  49
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۰
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  Reza9118 شهر کرد ،ایران . به خدا .....تو هستی ،به خدا تو ایرانی نیستی ،به خدا شما ی مشت عقده ای و .... هستی ،به خدا باید.... کلا تمام مدارک هویتی ایرانی را از شما گرفت ،..
  49
  22
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۸
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  حالا یک عده که هیچی از تاریخ نمی دانند فکر می کنند فلسطینی ها همان اعرابی هستند که 14 قرن پیش آنجا را اشغال کردند و نمی فهمند که فلسطینی ها قرنها قبل از اسلام در آن سرزمین بودند و در تورات هم به آنها اشاره شده جالوت قهرمان فلسطینی ها بود که توسط داوود که قهرمان اسرائیلی ها بود کشته شد حتی رومیان زمانی که آنجا را تصرف کردند نام آن سرزمین را پالستینیا گذاشته بود چون با یهودیان رابطه خوبی نداشتند ولی با فلسطینی ها کنار می آمدند و بعد که روم مسیحی شد خیلی از فلسطینی ها هم مسیحی شدند و بعد از حمله اعراب فلسطینی ها اسلام و زبان عربی را پذیرفتند این که بگوییم فلسطینی ها حقی در آن سرزمین ندارند مثل این است که بگوییم 80 میلیون ایرانی مسلمان حقی در ایران ندارند و ایران متعلق به 10 هزار تا زرتشتی است
  23
  37
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۰
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  مسلمان کامل کسی هست که معمولن از هر حیله ای استفاده می کنه تا ثثروت و ناموس طرف مقابل رو صاحب بشه! پس هر چی ازین ..... بشن بنفع اینده بشریت هست
  24
  34
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۰
  ۳۶
  iran1 - آرلون، بلژیک
  پس صرفا تهیه واکسن کرونا برای همه جمعیت کشور راه حل آرامش نیست، اینکه کنار چه افرادی زندگی می کنید هم گویا بیشتر در آرامش تاثیر داره
  4
  21
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۲
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. جوک واسه ما تعریف میکنی؟! همین مونده پادویی مثل تو که ۲۴ ساعته تو این سایت داری ماله کشی کثافت کاریهای رژیم جمهوری اسلامی و خامنه ای رو میکنه و به خاطرش پول میگیره و مزدوری میکنه، اینجا از هویت ایرانی و اینا حرف بزنه..هر کی در مورد ایران حرف بزنه تو که نباید دهنت رو باز کنی..کلا بسیجی جماعت چیزی به نام شرم حالیش نمیشه..
  14
  31
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۷
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::alex10580 - بریزبین، استرالیا::]. مغلطه نکن اخوی، این عربا خیلی دوست دارن برن پیش خامنه ای جونشون یا حسن خرس الله یا بمونن تو همون غزه و با اسراییل بجنگن، چرا رفتن اقامت دشمن رو گرفتن و اونجا واسه خودشون حال میکنن!
  13
  16
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۹
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. تاریخ را جهل نکن. خیر فلسطینی‌ها قبل از اسلام در اسراهیل نبودند. اگر پای منبر نشینی.می‌ دانستی در تورات بیش از ۵۰۰ بار نام اسراهیل آمده. سرزمین موعود .از اهرام مصر تا رود اردن. اون‌ها که قبل اسلام در اسراهیل قتل عام شدند فلسطینی نبودند. یهودی بودند. توسط. رومی ها.که اشغال کردند. معابد را آتش. زند. و یهودی‌ها را کشتار. زبون بسته حتا نام فلسطین از رومی‌ها می‌‌یاد.یک بار در قرآن نشان بده. نوشته شده فلسطین. حتا در زمان عثمانی .که ۵۰۰ سال جهان اسلام را در دست. یک روستا کوچک و زیر نظر استان سوریه و قسمتی‌ از عثمانی بود.از جنگ و کشتار خوشحال نیستم. اگر کسی‌ مقصر کسانی‌ مثل شما. که زیر نقاب رشنگری کوشش.آب مقدس بر ریش مقدس پاشند.اینقدر هم حرف ....نزن. اسراهیل بچه کش. چه کسی‌ خود را در زیر زمین بیمارستان ها. در خانه سالمندان پنهان و مثل موش کور موشک. به امید اینکه اسراهیل ترحم. و بیمارستان را بمباران نکند.کسی‌ که در طول ۳ روز در ایران ۱۵۰۰ بچه. زن پرستار را قتل عام می‌‌کند. اجازه ندارد. با انگشت به دیگران نشان دهد.شخصیت دو گانه.شخصیت نیست. تنبلی فکر است
  18
  26
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  و یه عده هم این وسط شدن دلسوز اسراییل یا دلسوز فلسطین. شماها که اینقدر انرژی دارین چرا وقتی نوبت کشور خودمون میرسه خفه میشین؟. شدین شبیه این هندیا که تو فضای مجازی هی دارن پاچه خواری اسراییلو میکنن. اینقدر این رفتارشون رو مخه که خود اسراییلیا به هندیا فحش میدن پاچه خواری نکنن. ایران و هند دو کشوری که غرق بدبختی و فلاکته. اما مردمشون یکی به اسراییل یکی به فلسطین چسبیده.
  1
  16
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. عزیزم شما مثل اینکه باز بعد از منبر سفارت جمهوری اسلامی اطلاعاتت رو از راشا تودی بدست آوردی ! اون هایی که قبل از دین نکبت تو در اون منطقه کشته شدن فلسطینی نبودن یهودی بودن که رومی ها کشتنشون . خود عیسی مسیح یک یهودی بود که رومی ها کشتنش ( البته احتمالا مثل یک بیسواد فکر میکنی که عیسی از اول مسیحی بود ) . اگر هم یک بار اسم فلسطین در تورات اومده که یک جایی بود در ترکیه و سوریه امروز , ۱۰۰۰۰ بار اسم یهودیان اومده , چرا در این قرآنت یک بار اسم فلسطین نیومده ؟ خبری از فلسطین نبوده یا بیزینس محمد ایجاب نمیکرده ؟ مثال شگفت انگیزت هم در مورد ایران ! این همه بلاهت واقعا شگفت انگیزه ! اگر در ایران ملیت قوانین شهروندی رو پایه گزاری بکنه , زرتشتی و مسلمان نداره ! ولی اگر داره دین توحش زندگی گروهی از ایرانیان رو محدود میکنه , بله اون گروه مستحق دریافت خسارت هستن !
  10
  31
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان
  بعضی دوستان فکر میکنند مسابقه دو هستش،هرکی اول برسه برنده است. این که اول کی بوده اصلا مهم نیست. مهم ادمهایی هستند که از دوطرف‌کشته میشن.
  1
  11
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۲
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان
  اگر بخواهیم تاریخ را مبنا قراربدیم،ما ایرانیها باید مدعی نصف کره زمین باشیم. در حالی که همین چند سال قبل خزر را هم از دست دادیم. مرزبندیها بین کشورها در طول تاریخ بارها تغییر کرده. کشوری نابود و کشوری بوجود امده.
  3
  12
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
  ۴۴
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه. احسنت خیلی عالی فرمودی اسراییل فقط یک کشور جعلی ایجاد شده امنیتی توسط ام ای سکس انگلیس است که ساخته شده تا غرب از مسلمانان همین جوری باج بگیره و بترسوننشون اگر یهودیت واقعا دین خوبی بود چرا به عنوان قدیمی ترین دین آبراهامیک جهان امروزه فقط کلا 16 ملیون یهودی در جهان داریم در حالیکه نوام چامسکی گفته ((تا سال 2060 اسلام دین اول اروپا می شود پس ای دولتمردان جهان برای اینکه این جمعیت را کم کنیم هر از چند گاهی یه جنگی چیزی راه بندازید(افغانستان چچن بوسنی ایران و عراق-داعش-سوریه-فلسطین)به یک بهانه ای یخورده این جمعیت مسلمان را با کشتار از روی کره زمین کم کنیم))
  23
  8
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خریت که ربطی به شمارش ندارد. ما در ایران یک میلیون آخوند. ۱۰ میلیون خر داریم.شیوه خری عقل یک میلیون آخوند . از ۱۰ میلیون خر بیشتر است. توسط آام‌ای ایکس ساخته شده . توی بسیج که هستی‌. فیلم جیمز باند یواشکی نگاه نکن. پس شما خودتان چه چیست ؟ یک کپی هشل هفت ناشی‌ از ام‌ای سکس ؟همه چیز شما که کپی است. اون در بدر شده که خودش. در سه سال اول هجرت می‌‌گفت. من یهود هستم و به سمت ارشلیم سجده می‌‌کرد.خر خدا .یک سر بزن به مراکش و مساجد قدیمی‌ راه نگاه کن. هرگز از خود پرسیده. چرا این مساجد دو قبله دارند؟ یکی‌ به سمت اورشلیم یکی‌ به سمت کعبه؟ فرق میمون با مریدان ریش مقدس بر این است. که میمون هرگز رهبری قبیله را به دست نادان نمی‌‌دهد.
  5
  5
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۲
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  [::maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی::]. [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. [::alex10580 - بریزبین، استرالیا::]. درود خدا بر همگی شما که کلمه حق را گفتید و تاریخ جعلی را قبول ندارید۰. خدا را شکر هنوز انسان‌های آزاده مثل شما وجود دارند۰
  10
  12
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  وجدان و انصاف کاری به دین و فرهنگ نداره بلکه از ذات شخص نشأت گرفته که متاسفانه بیشتر دوستان اینجا فاقد آن هستند
  10
  9
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::دیارکو - قره تپه، آذربایجان::]. کسی از وجدان و انصاف حرف میزنه که خودش طرفدار هزار اتیشه یه رژیم تروریستی مثل جمهوری اسلامی و انگلی مثل خامنه ای نباشه! آره قربونش، کسی که فلان جاش ..... که از تمیزی و طهارت حرف نمیزنه
  3
  2
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  واله ما انقد که دیدیم اعراب فقط مهاجرت کردن به شمال خاوریمانه و اونجاهارو بزور تصاحب کردن.پالیتنیا هم ربطی به عرب بودن نداره.اسرائیل بهترین دموکراسی منطقه هست و خواهد بود.بکوری اعراب مسلمان متعصب
  3
  1
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.