استفاده هواداران احمدی نژاد از شعار مخالفان نظام : «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا»

صدای آمریکا :وقتی براندازان و مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری دی ۹۶ و پس از آن، شعار می‌دادند «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» شاید هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند که برخی از مقامات ارشد نظام این شعار را در رقابت‌های درون‌گروهی جمهوری اسلامی به کار ببرند و آن را به نفع بقای نظام، مصادره به مطلوب کنند.
 
روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت، هواداران محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین جمهوری اسلامی ایران، هم‌زمان با ثبت نام او به عنوان نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری، در مقابل وزارت کشور جمع شدند و در حالی که احمدی‌نژاد در پاسخ به ابراز احساسات آنان از نرده‌های وزارت کشور بالا می‌رفت، این شعار را در حمایت از وی سر دادند.
 
شعار «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» نخستین بار در سال ۹۶ در جریان اعتراضات مردم در شهرهای مختلف، از سوی مخالفان جمهوری اسلامی در داخل ایران داده شد. این شعار در اعتراضات بعدی نیز بارها تکرار شد.
  فاطمه سپهری یکی از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ نفره است که دو سال پیش خواستار کناره‌گیری آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شد. او در گفتگو با صدای آمریکا درباره آنچه مصادره این شعار از سوی حامیان احمدی‌نژاد نامیده، می‌گوید، این شعار را مردم در اعتراضات «نه به گرانی» در دی ماه ۹۶ مطرح کردند، به این معنی که دوره فریبکاری‌های این چند سال تمام شده است. اما حالا آقای احمدی‌نژاد دوباره با یک ترفند جدید آمده و شعار مردم را تکرار می‌کند. اما تلاش برای مصادره این شعار، محدود به محمود احمدی‌نژاد نیست. پیش از او، عزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین سازمان صدا و سیما و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که خود سیاستمداری اصولگرا به شمار می‌آید، مدعی شده بود «من سال‌ها است دارم می‌گویم که اصول‌گرا و اصلاح‌طلب پوست خربزه زیر پای ملت بوده است. پارسال یک عده آمدند شعار دادند اصلاح‌طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا، من گفتم این که شعار من است!»
 
مصطفی تاج‌زاده، از چهره‌های شناخته‌شده اصلاح‌طلب و معاون سیاسی وزیر کشور در دولت خاتمی، نیز اوایل اردیبهشت ماه جاری، در بیانیه‌ای با اعلام نامزدی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، گفت که «صدای بی‌صدایان»، «سرکوب‌شدگان دی ۹۶»، «آبان ۹۸»، و قربانیان فاجعه سقوط هواپیما» خواهد بود.
 
اما منظور مقامات ارشد جمهوری اسلامی از به کارگیری چنین شعارهایی چیست؟ پیوستن به صف براندازان و عبور از نظام؟ یا بازگشت به «دوران طلایی» روح‌الله خمینی و زمانی که هنوز تقسیم‌بندی‌های درونی با این تعاریف شکل نگرفته بود؟
 
فاطمه سپهری اقداماتی چون استفاده از این شعارها را «دست و پا زدن بیهوده حکومت» توصیف می‌کند و به صدای آمریکا می‌گوید که حکومت‌های دیکتاتوری، مثل قذافی، تا لحظه سقوط می‌گویند که طرفدار دارند. وی تاکید می‌کند:‌ «این‌ها همه بازی‌های جمهوری اسلامی و دیکتاتورها است.»
 
به گفته خانم سپهری، «سال ۹۲ هم که آقای رفسنجانی آمد برای ثبت نام به وزارت کشور، آن جا هم تعدادی از طرفدارانش آمده بودند، داد می‌زدند، شعار می‌دادند که: ناجی ملت آمد. و در حال حاضر جمهوری اسلامی کسی را ندارد و باید برود باز هم همین مهره‌های سوخته و دور ریخته شده و حدف شده ... را بیاورد و باز این‌ها را دوباره بازیافت کند.»
 
او با اشاره به وقایعی مثل دی ماه ۱۳۹۶، آبان ۹۸، و سقوط هواپیمای اوکراینی، عنوان می‌کند که آمدن احمدی‌نژاد، تاج‌زاده، ضرغامی، و یا هر کدام از سرداران سپاه، فرقی ندارد و این‌ها دست و پا زدن بیهوده است.
 
خانم سپهری با اشاره به خشم و ناراحتی شدید مردم می‌گوید که جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال جنایاتی مرتکب شده و جوری با مردم رفتار کرده و پاسخگو نبوده که «حالا اگر هر شعاری هم که بدهند، من به شخصه می‌گویم این‌ها همه دست و پای بیهوده‌ای است که جمهوری اسلامی دارد می‌زند» و «من امیدوار نیستم که این‌ها بتوانند در آینده باشند و بمانند و محبوبیتی داشته باشند.»
+31
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  این الدنگ احمقی نژاد برای سرگرمی سیرک انتخاباتی آمده تا مردم را به پای صندوق رای بکشاند اصلا برای طویله رهبری مهم نیست په کسی عروسک جمهور میشود مهم کشانذن مردم به پای صندوق های رای است و الا هر خری رئیس جمهور شود عروسک طویله رهبری بیش نیست متاسفم از مردم زودباور ایرانی که به شعارهای تو خالی دل می بندن- تحریم انتخابات
  3
  30
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  ترفند جدید حکومت جهت فریب مردم بینوای ایران. احمدی نژاد توله خلف همین حکومت فاسد اسلامیست
  3
  22
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
  ۳۸
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  حالا معلوم میشود که کفگیر دیکتاتور چقدر به ته دیگ خورده است که تلاش میکند احمدی نژاد را به‌ عنوان مخالف جا بزند تا شاید کسی رای بدهد، اما دیکتاتور جان #رای_بی_رای
  2
  18
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.