لو رفتن حساب‌های بانکی دفتر خامنه‌ای و تشکیلات مالی متعلق به حزب‌الله لبنان

ایران اینترنشنال : اسناد به دست‌آمده از نفوذ به اطلاعات یک نهاد مالی لبنان که‌ بازوی مالی حزب‌الله معرفی می‌شود، حاکی از سرمایه‌گذاری‌ گسترده رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای رسانه‌ای و حکومتی زیر نظر او در آن است.
 
بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بخش‌هایی از اسناد به دست‌آمده از هک موسسه «قرض‌ الحسن» لبنان را گزارش کرده که نشان‌دهنده ۴۰۰ هزار حساب برای افراد و نهادهایی از جمله از ایران است.
 
یک گروه ناشناس به نام «اسپایدر زی» انجمن قرض‌الحسن را در ماه دسامبر سال گذشته میلادی هک کرده بود.
گردش مالی میلیارد دلاری و پولشویی این انجمن مالی در اوایل دهه ۱۹۸۰ در لبنان تاسیس شد و با وجود تحریم‌های بین‌المللی توانست گسترش پیدا کند.
 
مجموع گردش مالی این نهاد مالی از سال ۱۹۸۳ تا سال ۲۰۱۹ میلادی حدود سه و نیم میلیارد دلار برآورد شده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۰۷ این موسسه را تحریم و اشاره کرد که فعالیت حزب‌الله با این بانک، دسترسی آن به سیستم بانکی بین‌المللی را برایش فراهم می‌کند.
 
اسناد هک‌شده نشان می‌دهد که در میان دارندگان حساب قرض‌الحسن، نام پولشویی‌کنندگان و سرمایه‌داران حزب‌الله با منافع گسترده تجاری قرار دارد.
 
حساب دفتر خامنه‌ای در بخشی از گزارش اشاره شده که حسابی با نام «ولی فقیه» برای دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ وجود دارد.
 
علاوه بر آن، موسسات زیر نظر خامنه‌ای از جمله «بنیاد شهید و امور ایثارگران» که تحت تحریم آمریکاست، برای شعبه‌اش در لبنان حساب‌های متعددی در این انجمن مالی دارد.
 
بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها گزارش داده که این بنیاد به خصوص از طریق شعبه‌اش در لبنان سرمایه‌هایی را از ایران به «گرو‌های تروریستی» منطقه ارسال می‌کند.
 
همچنین کمیته «امداد امام خمینی» که در لبنان شعبه‌ دارد از جمله دارندگان حساب در موسسه قرض‌الحسن است.
 
ایران‌ایر، ماهان و موسسات گردشگری خطوط هوایی ایران‌ایر و ماهان هم دو نهاد دیگر جمهوری اسلامی هستند که در میان دارندگان حساب قرض‌الحسن معرفی شده‌اند.
 
ماهان‌ که در سال ۲۰۱۱ میلادی به دلیل پشتیبانی از سپاه پاسداران تحت تحریم‌ آمریکا قرار گرفت، در این موسسه دارای حساب‌هایی با ارز لیره و دلار، اما با نام دو فرد لبنانی، است.
 
همچنین ایران‌ایر هم حسابی با ارزهای مشابه با نام دو فرد موسوم به روحانی و کسرایی در این موسسه مالی دارد. این خط هوایی ایران هم در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۸ میلادی تحت تحریم آمریکا قرار گرفت.
 
علاوه بر این آژانس مسافرتی «ایست‌استار» که بر اساس این گزارش خدمات عمومی ایران‌ایر را انجام می‌دهد، نیز در این موسسه دارای حساب‌های لیره و دلار است.
 
صداوسیما و حساب مالی در لبنان این اسناد هک‌شده همچنین حساب‌هایی شامل یورو برای دفتر صدا و سیمای جمهوری اسلامی نشان می‌دهد.
 
صداوسیما در سال ۲۰۱۳ میلادی تحریم شد. علاوه بر آن، مقام‌های شبکه پرس تی‌وی که تلویزیون انگلیسی‌زبان صداوسیما است در این موسسه حساب دارند. از جمله آن‌ها ناجی جانانی، مدیر سابق اخبار ایران کانال عربی‌زبان العالم، ‌است.
 
این اسناد گزارش‌هایی از مقام‌های شبکه العالم مانند محمود بجنوردی را نشان می‌دهد که به عنوان مدیر کانال در بیروت و به عنوان مدیرکل کانال‌های خارجی ایران در لبنان فعالیت می‌کرد.
 
علاوه بر این نهاد‌ها،‌ گزارش بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها اشاره می‌کند که هلال احمر ایران هم در این موسسه حساب داشته است.
 
حساب‌های عیسی طباطبایی؛ نماینده خامنه‌ای در کنار سایر حساب‌ها اشاره شده که عیسی طباطبایی که به عنوان نماینده خامنه‌ای و حلقه نزدیکان حزب‌الله فعالیت می‌کند هم در این موسسه حساب دارد.
 
طباطبایی مراکز فرهنگی «امام خمینی» را تاسیس کرده و تحت نظارت دارد که در انجمن قرض‌الحسن لبنان حساب نگهداری می‌کنند.
 
یکی از شرکای بنیانگذاری این موسسات یک مقام ارشد حزب‌الله به نام شیخ اکرم برکات است. او که دستیار فرهنگی رییس شورای اجرایی حزب‌الله است، فعالیت‌های تبلیغی را بر عهده دارد و ایدئولوژی مذهبی حزب‌الله را در کشورهایی از جمله برزیل و پاراگوئه تبلیغ می‌کند.
 
انجمن قرض‌الحسن حساب‌هایی برای نهادهای تحت نظر برکات دارد.
 
هشت حساب بانک صادرات در لبنان شعبه بانک صادرات ایران در لبنان تنها بانک ایرانی است که در این هک مورد اشاره قرار گرفته است.
 
انجمن قرض‌الحسن هشت حساب مرتبط برای این بانک ایران نگهداری می‌کند که چهار حساب آن به لیره و چهار حساب با دلار است. این بانک نیز مورد تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفت،‌ اما در سال ۲۰۱۵ میلادی پس از امضای برجام اروپا تحریم‌ها علیه آن را لغو کرد.
 
مقام‌های لبنانی تأکید کرده‌اند که بانک صادرات ایران یک بانک درجه یک نیست و می‌گویند که دارایی و سپرده‌های آن اندک است.
+166
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  اقتصاد فلاکت زده ایران و مردمی که بیش از ۸۰ درصدشون زیرخط فقر زندگی میکنن رو نگاه کنید و ببینید رژیم تروریستی و جعلی جمهوری اسلامی چیکار با ثروت این کشور کرده..حالا از اینهمه پول، یه تیکه استخوانی هم به بسیجی های انگل میدن تا بیان تو فضای مجازی و این کثافت کاریها رو ماله بکشن. نفرت از رژیم جمهوری اسلامی و سپاه چارپایان، نفرت از تمام پلیدی های و کثافت های دنیاست..
  17
  188
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  نوش جونشون
  176
  17
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  [::Reza9118 - شهرکرد، ایران::]. میرزا غلومرضا یه نفسی هم بین کامنت دادنهات بکش ماشالا یه ریز از خروسخون صبح تا بوق سگ داری مینویسی هرازگاهی آقادایی رو یه تکونی بدی بدنیست واسه سلامتیت نمیگم واسه این میگم که گازهات لایه اوزون روسوراخ کرده هاهاهاهاهاهاها
  86
  10
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۱
  ۶۴
  خوش باور - تهران، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. از بچه .....یکساعته نباید بهتر از این انتظار داشت .
  20
  2
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۸
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. سرطان بشه برای تک تک دزدان حکوم فاسد و کثیف ولائی
  13
  78
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۲
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. زیاد ور ور میکنی ساندیس خور دستمال زرده اختلاسگر کانادا نشین
  12
  72
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
  ۴۹
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  این بی شرفهای بی پدر و مادر دزد ملعون تحت عنوان کمک به حماس حداقل ماهی ۳۰ میلیون دلار خارج می کنن لابد ماهی یک میلیون دلار باج میدن به حماس که بتونن پولهای دزدی حداقل ماهی۲۹ میلیون دلار فقط از این طریق خارج کنن و پولشویی کنن اینهمه خوردن بردن تریلیارد ها دلار باز هم ول کن نیستن خامنه ای را باید عین قذافی کنن پدر سگ دزد بی شرف را....این فقط یک قلم از دزدی های این ضحاک ماربه دوش هست. تکه تکه ا ش کنین این خامنه ای و کل وابستگان ملعون خاین دزدش را.....
  6
  27
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۲
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  تبریک به محور مقاومت و سوراخ سوراخ شدن قمبل آهنین و فلافل داود ،البته من شخصا فلافل دوست ندارم بندی حال میکنم .lol
  25
  5
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۹
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. حالا کمتر یا بیشتر هاهاهاها کنی، مگه تاثیری تو اندازه تیکه ....که بهت پرت میکنن داره؟!
  8
  22
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.