علیرضا پناهیان: اگر ملت در انتخابات سربلند بیرون بیاید، حضرت ظهور میکند

رادیو فردا ، یوحنا نجدی
علیرضا پناهیان، روز ۱۰ فروردین‌ماه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس، با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو، با بیان اینکه «من نمی‌دانم در زمان امام زمان هم رأی‌گیری خواهد بود یا نه»، گفت که «رأی‌گیری امروز امتحانی است برای جامعه ما تا نشان دهیم شایستگی ظهور حضرت را داریم یا نه؟»

این سخنران مذهبی نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، در ادامه افزود که «ملت ایران، اگر از حضور در رأی‌گیری‌ها و امتحان انتخابات، سربلند بیرون بیاید، کافی است برای اینکه حضرت ظهور کنند».

آیا ادعای او درست است؟ و حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو می‌تواند شرایط «کافی» را برای ظهور امام دوازدهم شیعیان فراهم کند؟

این البته اولین بار نیست که علیرضا پناهیان، حمایت از جمهوری اسلامی را مقدمه‌ای برای ظهور امام زمان معرفی می‌کند. او فروردین‌ماه سال ۱۳۹۹ نیز در یک سخنرانی مجازی از «خدمت به نظام اسلامی و ولی‌فقیه» به عنوان «اولویت اصلی کنونی در زمینه‌سازی ظهور» نام برده بود.

سخنان اخیر علیرضا پناهیان نیز ادعایی گمراه‌کننده است که با سوءاستفاده از اعتقادات و باورهای دینی مردم، سعی می‌کند تا مشارکت در انتخابات را به عنوان تکلیفی دینی تعریف کند. این در حالی است که همزمان در فضای مجازی و اعتراض‌های صنفی در شماری از شهرهای ایران، بسیاری از مردم از تصمیم خود برای عدم شرکت در انتخابات خبر می‌دهند.

سخنرانان حکومتی و مقام‌های مسوول در جمهوری اسلامی تاکنون بارها با ادعای «زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان» از مردم خواسته‌اند تا در مراسم‌های حکومتی به منظور حمایت از نظام حضور یابند و یا بسیاری از تحولات مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را از «نشانه‌های ظهور» دانسته‌اند.

به عنوان شماری از اینگونه موارد، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی حتی کرونا را یکی از علایم ظهور دانسته بود. احمد علم‌الهدی در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ با بیان اینکه «بعد از کرونا بت پرستان بت‌ها را در دریا ریختند»، گفته بود که «این نشانه ظهور است».

روزنامه «کیهان» چاپ تهران هم که توسط نماینده علی خامنه‌ای اداره می‌شود، اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ و در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی، از «انتخاب فرد اصلح» به عنوان «یکی از بسترهای ظهور» نام برد و با اشاره به تحولات وقت در فلسطین و لبنان و حزب‌الله نتیجه‌گیری کرد که «اینک در متن تحولات ظهور قرار داریم».

سردار علی شالیکار، فرمانده قرارگاه غدیر نیروی زمینی سپاه هم بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ در مراسم سالگرد انقلاب سال ۱۳۵۷ «منتظران واقعه امام عصر» را کسانی توصیف کرده بود که «با تمام وجود به تقویت و بالندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی بپردازد». او از همه خواسته بود که خود را برای «انقلاب جهانی» امام دوازدهم شیعیان «آماده» کنند.

در مردادماه سال ۱۳۹۱ نماینده وقت علی خامنه‌ای در سپاه پاسداران گفت که «در صورت ادامه حکومت صدام و حسنی مبارک زمینه ظهور امام زمان (عج) در خاورمیانه فراهم نمی‌شد». علی سعیدی تاکید کرده بود که «هم‌اکنون علایم و شرایط خاص ظهور امام زمان، در خاورمیانه فراهم شده است».

از سوی دیگر، طی هفته‌های اخیر کارزار «نه به جمهوری اسلامی» با استقبال فراگیری از سوی مردم مواجه شده است؛ همچنین، در جدیدترین تجمع‌های اعتراضی علیه وضعیت معیشتی نیز معترضان به صراحت درباره تصمیم خود برای عدم حضور در انتخابات شعار سردادند. از جمله، شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در فروردین‌ماه چندین مرتبه در ده‌ها شهر ایران به خیابان آمدند و ضمن اعتراض به وضعیت معیشتی خود، شعارهایی همچون «ما دیگه رای نمی‌دیم از بس دروغ شنیدیم»، «حمایتی ندیدیم ما دیگه رای نمی‌دیم» و «ما دیگه رای نمی‌دیم عدالتی ندیدیم» سر دادند.

حالا، در فاصله حدود دو ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، سخنان علیرضا پناهیان مبنی بر اینکه «ملت ایران، اگر از حضور در رأی‌گیری‌ها و امتحان انتخابات، سربلند بیرون بیاید، کافی است برای اینکه حضرت ظهور کنند»، ادعایی گمراه کننده با هدف سواستفاده از باورها و اعتقادهای دینی مردم به منظور افزایش مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو است؛ ادعایی از جنس موارد پیشین که سعی می‌کند تا ذهن افکار عمومی درباره دلایل و انگیزه‌های مشارکت در انتخابات به مثابه نوعی کنش مدنی و حقوق شهروندی را به سمت یک وظیفه یا تکلیف دینی منحرف سازد.
+9
رأی دهید
-183

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا

  رضایت ما در رضایت شخص حضرت علی بن موسی الرضا المرتضی است. کسانی که با دو متر قطر گردن در برابر بسته شدن دربهای حرم مطهر ایشان سکوت کردند بر ما ولایتی ندارند. هو یا ابالحسن مدد هو یا علی مدد...‌
  140
  5
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۴
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  اتفاقا در کتاب ام المسائل و فی گل قمبل فنگ نوشته بود: همانا ای مردم با ایمان و بی ایمان و با ایمان نیم بند, برای تعجیل خروج مهدی فراری از ته چاه, ...., باشد که رستگار شوید.
  9
  80
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا

  خودش بهت گفت؟! فکر کنم اشتباه شنیدی ها چون مطمئنم حضرت گفته ملت اگر رأی ندهند و حکومت را سرنگون کنند همه شما شیاد هارو میریزن تو چاه بعد کلهم با هم تو چاه ظهور پارتی میگیریم .
  7
  96
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
  ۵۰
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  جناب آقاى احمق کدام امام زمان؟ . راستى نگفتى آن خانه اى که به تو هدیه دادن جریانش چه بود.؟؟؟؟؟. حرامى.
  4
  83
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۹
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران

  تو روحت
  8
  88
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۹
  ۵۰
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  سیرک انتخابات جمهوری اسلامی شروع شد!
  3
  86
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
  ۵۰
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  مردم دیگه فهمیده و انگشت به استامپ خون نمیزنن. ‏خامنه ای مثل همیشه .... مى کند.
  2
  56
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  فردا پس فردا میگن اگه ملت در انتخابات سربلند بیرون بیاین، به هر کدومتون یکی یه دونه "الکسیس تگزاس" خواهیم داد..
  6
  50
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
  ۳۸
  shahinsgd - اسن، آلمان

  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. کامنتی ۶۰.۰۰۰ تومن ارزش نداره بیایی اینجا چرت و پرت بنویسی سعید جان. تو هنوز جوونی و میتونی کلی کار انجام بدی. مهم نیست پدرت آقای غروی سپاهیه. ایشون خودشم با رژیم مشکل داره. شاید جلوی تو نگه ولی با پدرت ما روز ها داشتیم. سعید جان ایشالله موفق باشی ولی برای کامنتی ۶۰ هزارتومن تو اون دخمه زیر مسجد میثم تو خیابون کارگر، بین اونهمه آدمی که ماسک نمیزنن، نمیدونم چیکار میکنی. خودت میدونی.
  5
  72
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حضرت بخورد توی سر تو ابله و همپالگی هایت که در ته چاه عقب ناجی میگردید
  1
  35
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  دوا دارو هاتو سر وقت مصرف کن میزان روان پریشیت از حد مجاز بالاتر رفته. پاسخ به این ملای کثیف هم فقط باید گفت خر پدر نداشته ات است.
  6
  28
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷
  ۴۳
  Persian-joker - روتردام، هلند
  اتفاقا این تنها چیزیه که ملت ایران دوست ندارن توش سربلند بیرون بیان ، خودتونم میدونین ولی‌دوست دارین همیشه خودتونو‌به خریت بزنین
  4
  23
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  آنجای آدم دروغگو
  3
  23
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  در خریت شما کلم به سرها که شکی نیست ولی مطمئن باش هیچ ایرانی انگشتش را بخون هموطنش نمیزند تا شما مجددا سوارشان شوید! خاک بر سرت با اون رهبر چلاقت!
  4
  27
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶
  ۴۵
  iranmona - لیدز، انگلستان
  .....تو‌دهان تو‌حضرت . حـ...ای تروریست داعشی دیگه از جان مردم‌جی‌میخواهید .
  4
  12
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
  ۳۸
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  دیشب حضرت به خواب بنده تشریف آوردند و فرمودند که به درکه و دربند و فرحزاد رفته اند و چلوکباب برگ و بختیاری و شیشلیک تناول نموده اند و پشت آن‌هم قلیون دو سیب دود کرده اند. ایشان گفتند که اینقدر حال کرده اند که به هیچ وجه نه حاضر به ظهور هستند نه حاضر به بازگشتن ته چاه. ایشان گفتند به این مردم بگویید که پدر صلواتی ها یک عمری از من سو استفاده کردید برای دروغ گویی و تظاهر‌ و چاپیدن مال مردم، دیگر بس است!
  2
  13
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
  ۵۱
  Thailand - پاتایا، تایلند
  مرتیکه دزد روانی
  4
  10
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.