الهام علی‌اف: کانادا و فرانسه ابرقدرت جهان هستند یا لوکزامبورگ دوم؟

یورونیوز :رئیس جمهوری آذربایجان می‌گوید کشورهایی که در گوشه دیگر جهان هستند نباید در امور داخلی آذربایجان دخالت کنند.

الهام علی‌اف در گفتگو با شبکه تلویزیونی این کشور با انتقاد از اظهار نظر مقام‌های کانادایی و فرانسوی در خصوص درگیری‌های قره‌باغ از مقام‌های این کشور خواست که به امور خودشان بپردازند.

آقای علی‌اف در بخشی از این گفتگو با اشاره به بیانیه مقام‌های کانادایی در خصوص وضعیت منطقه قره‌باغ و همچنین شکل‌گیری پارک غنایم جنگی گفت: «درگیری تمام شده و من نمی‌دانم چرا بعضی از کشورها که در آن سوی جهان واقع شده‌اند باید در خصوص درگیری‌های قره‌باغ اظهار نظر کنند. این برای ما غیر قابل قبول است که مثلا کانادا درباره کشور ما بیانیه ارائه دهد. شما چه حقی برای این کار دارید؟»

رئیس جمهوری آذربایجان در ادامه با کنایه خطاب به کانادا گفت: «کانادا دیگر کجاست؟ آیا آنها یک ابر قدرت هستند و ما نمی‌دانستیم. یا شاید هم لوکزامبورگ دوم هستند و ما نمی‌دانستیم. این کشور بهتر است به کار خودش برسد و کاری به کار ما نداشته باشد.»

انتقادات بین‌المللی به راه‌اندازی پارکی با عنوان غنایم جنگی است که در باکو افتتاح شده است. جامعه بین‌الملل این اقدام جمهوری آذربایجان را خلاف حقوق بین‌الملل و موازین بین‌المللی خوانده است.

آقای علی‌اف در ادامه به انتقادات وزارت خارجه فرانسه نسبت به رفتار باکو پاسخ داد و گفت: «ما بارها به فرانسه اعتراض کردیم که این چه اظهارنظرهایی است که درباره آذربایجان به زبان می‌آورید. رئیس مجلس سنای فرانسه به ایروان می‌رود و آنجا می‌گوید ما استقلال قره‌باغ را به رسمیت می‌شناسیم. وقتی به فرانسوی‌ها اعتراض می‌کنیم می‌گویند به حرف‌های او توجه نکنید و صحبت‌های رئیس مجلس منعکس‌کننده سیاست فرانسه نیست. حالا که وزارت خارجه فرانسه علیه ما حرف می‌زند چطور؟ این هم نشان‌دهنده سیاست‌های فرانسه نیست؟»

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین بار دیگر از راه‌اندازی «پارک غنایم جنگی» دفاع کرد و از فرانسه خواست در آینه به خود نگاه کنند. او در ادامه افزود: «چطور فرانسوی‌ها یک موزه تشکیل می‌دهند و آنجا جمجمه رهبران کشته شده جنبش مقاومت ملی الجزایر را به نمایش می‌گذارند، حالا از کار ما ایراد می‌گیرند؟ بروید و به کار خودتان برسید و کاری به کار ما نداشته باشید.»

دولت آذربایجان با استفاده از غنائم جنگی به دست آورده از جنگ اخیر قره باغ یک پارک تاسیس کرده است. در این پارک ادوات زرهی و وسایل شخصی سربازان ارمنی به همراه چند مجسمه مومی از سنگرهای سربازان ارمنی به نمایش گذاشته شده است.

این اقدام دولت آذربایجان با انتقادات بین‌المللی همراه بوده است. باکو اما تمام انتقادات را رد کرده و می‌گوید این موضوعی داخلی است. فرانسه و به ویژه سنای این کشور در دوران جنگ قره‌باغ نیز از ارمنستان در برابر هجوم نیروهای آذری به قره‌باغ حمایت کرده بود.
+19
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Aydin karadaģli1 - تبریز، ایران
  تمامی این اظهار نظرها سیاسی هستش مگر فرانسه خودش کله مجاهدان الجزایری رو مدتها جلوی دید عموم به نمایش نگذاشت و چه جنایتها که در الجزایر مرتکب نشد شرم بر انها
  30
  29
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۵
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان
  آفرین به آذربایجان که توانست به پهبادهای ترکیه روند جنگ در دنیا را تغییر دهد و سرزمینهای خودش ر ا ازاد کند. فرانسه و غربی ها سی سال از اشغال ارمنستان حمایت کردند اما امروز از شکست ارمنی ها ناراحت هستند و انجاشان می سوزد. مسله قره باغ تمام شد و نوبت به آذربایجان جنوبی خواهد رسید
  23
  15
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۳
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. شعار اویغوری!
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. با هشتاد میلیو ن ایرانی، فارس، کرد و ارمنی که در ایران هست شما چه غلطی می خواهید بکنید؟
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۲
  ۴۱
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس
  زنده باد آذربایجان که با قدرت زمین های خود را پس گرفت و عرمنی های ....نتوانستند به اشغال سرزمین آذری ها ادامه بدهند. ....حتی اسمش را نتوانستند عوض کنند و قره باغ، قره باغ ماند و حق به حقدار رسید.
  2
  0
  ‌پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.