ورود اطلاعات سپاه به پرونده فایل صوتی ظریف

وزیر امور خارجه ایران و نگاه به بالادویچه وله :پس‌لرزه‌های انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف همچنان ادامه دارد. بخشی از تحقیق برعهده سازمان اطلاعات سپاه قرار گرفته است. یک "تیم مشترک قضایی، امنیتی و اطلاعاتی" نیز پرونده ناظر بر انتشار این فایل صوتی را پیگیری خواهد کرد.

مقامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران از ادامه تحقیقات درباره چگونگی نشر فایل صوتی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران سخن می‌گویند. تا کنون روشن نشده که این فایل با چه انگیزه‌ای و از سوی چه جریانی از دیوارهای "مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری" به بیرون درز کرده است.

خبرگزاری "خبرآنلاین" روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) به اظهارات غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه پرداخته است.

اسماعیلی در نشست خبری خود در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره کم‌وکیف پیشرفت تحقیقات پیرامون پرونده افشا و انتشار فایل صوتی ظریف گفته که تا کنون تحقیقات از ۲۰ نفر صورت گرفته است.

پرسش محوری در این تحقیقات بنا بر اظهارات او چنین بوده است: «چرا این فایل از مجموعه آن‌ها خارج شده است.» افزون بر آن، عده‌ای نیز در همین ارتباط ممنوع‌الخروج شده‌اند. اطلاعاتی درباره تعداد و هویت این افراد در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.
تشکیل تیم مشترک در همکاری با اطلاعات سپاه
سخنگوی قوه قضاییه در عین حال گفت که برای تحقیق و بررسی پیرامون پرونده ناظر بر انتشار این فایل صوتی، یک تیم مشترک تشکیل شده است. او از همراهی افراد وابسته به قوه قضاییه، مقامات امنیتی و اطلاعاتی در این تیم سخن گفت.

افزون بر آن، اسماعیلی از ورود سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به پرونده یاد شده خبر داد. او گفت: «بخشی از امور به وزارت اطلاعات محول و برخی دیگر از امور به اطلاعات سپاه محول شده است.»

گفته می‌شود پرونده‌ای در همین ارتباط در دادسرای تهران تشکیل شده است. پس از آن "ضابطان وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه" در همراهی با مسئولان قوه قضاییه موضوع را دنبال می‌کنند.
مجلس و تفحص از دفتر کار حسام‌الدین آشنا
فایل صوتی از "مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری" به بیرون درز کرده و اکنون مجلس شورای اسلامی طرح تفحص از دفتر حسام‌الدین آشنا را تصویب کرده است.

خبرگزاری فارس با انتشار گزارشی از جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت به تصویب تحقیق و تفحص از "مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری" اشاره کرد.
ولایت فقیه و سیاست خارجی ایرانهدف از تصویب این امر بررسی فعالیت این مرکز و همچنین "عملکرد وزارت خارجه در حفظ اطلاعات محرمانه" اعلام شده است.

گفته می‌شود در جریان رای‌گیری شماری از نمانیدگان در انتقاد از عملکرد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در "حفظ اطلاعات محرمانه کشور" شعارهای "مرگ بر ضد ولایت فقیه و مرگ بر ضد مدافع حرم" سر داده اند.

به نظر می‌رسد آنچه تبدیل به دغدغه کنونی مسئولان اطلاعاتی، امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی شده بیش از آنکه مربوط به مضمون فایل صوتی باشد، ناظر بر پرسش بر سر چگونگی انتشار و افشای آن است.

تحقیق و تفحص از دفتر حسام‌الدین آشنا، رئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با ۱۷۹ رای موافق در برابر ۴ رای مخالف و یک رای ممتنع تصویب شد.

به این ترتیب ۱۸۴ نفر از نمایندگان در این رای‌گیری شرکت داشتند. در حالی‌که خبرگزاری فارس تعداد نمایندگان حاضر در جلسه علنی روز سه‌شنبه را ۲۲۶ نفر اعلام کرد. به سخن دیگر، تکلیف رای ۴۲ نماینده دیگر در پرده ابهام باقی مانده است.
+2
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.