بیشتر از ۳۰۰ راکت به سوی خاک اسرائیل شلیک شده ، اسرائیل به حماس هشدار داد

 نور ناشی از رهگیری راکت‌های پرتاب شده از نوار غزه توسط سامانه ضدموشکی گنبد آهنین
رادیو فردا ، فرنوش رام (اسرائیل)
با افزایش حملات متقابل ارتش اسرائیل و فلسطینیان مسلح غزه به اهداف یکدیگر، که از غروب روز دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت، آغاز شده، از یکسو اسرائیل به حماس هشدار داده که در صورت ادامه راکت‌پرانی، «بهای سنگینی» خواهد پرداخت، از سوی دیگر، حماس کماکان به اسرائیل اخطار داده که به محاصره «حرم شریف» و محله «شیخ جراح» پایان دهد.

با تشدید بحران که دست‌کم به کشته شدن ۲۸ فلسطینی در کمتر از ۱۲ ساعت منجر شد، جامعه جهانی از تداوم این بحران ابراز نگرانی عمیق کرده است. وزارت بهداشت در غزه می‌گوید در میان قربانیان این حملات، ۹ کودک هم دیده می‌شوند. ۱۵۰ زخمی نیز به بیمارستان‌های این باریکه منتقل شده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که از ساعت شش عصر روز دوشنبه تا بامداد سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت، بیش از ۳۰۰ فروند راکت به سوی شهرهای اسرائیل شلیک شده و این رقم، ساعت به ساعت افزایش می‌یابد. ظهر سه‌شنبه تنها در طول چند دقیقه ۴۰ راکت به سوی اشدود و اشکلون هدف‌گیری شد؛ ده‌ها هزار تن به اماکن امن رفته‌اند.

مقامات شهر اشدود کشته شدن دو نفر، از جمله یک زن در حمله راکتی ظهر سه‌شنبه را تأیید کردند. این‌دو نخستین تلفات در میان اسرائیلی‌ها از آغاز دور جدید بحران بودند. مسئولان اشدود گفته‌اند حال سه زخمی دیگر، از جمله یک زن ۸۰ ساله، که با راکت زخمی شده، «وخیم است».

راکت‌پرانی‌ها خساراتی هم به برخی خانه‌ها، از جمله در چند منطقه اسرائیلی‌نشین نزدیک به مناطق غزه، وارد کرده و ۷ اسرائیلی گفته‌اند دچار شوک روانی شده‌اند.

امور آموزشی و بخشی از روال عادی زندگی در شهرهای جنوبی اسرائیل کاملاً متوقف شد. قطارهای مسافربری در این بخش‌ها نیز کماکان به دلیل نگرانی از تداوم راکت‌پرانی‌ها از حرکت بازایستاده‌اند.

رهگیری راکت‌های پرتاب‌شده به اشکلون اسرائیل:
سازمان هواپیمایی کشوری اسرائیل مسیر بسیاری از پروازها از فرودگاه بین‌المللی بن‌گوریون را از بیم اصابت راکت، تغییر داد زیرا احتمال اصابت راکت به مناطق مرکزی اسرائیل مانند تل‌آویو را نیز بعید نمی‌داند.

تحلیلگران در رسانه‌های اسرائیل اتفاق نظر دارند که ارتش و دولت کشورشان مرگ شهروندان خود را انگیزه جدیدی برای وارد کردن ضربات مهلک بیشتر به غزه تلقی کند.

ارتش اسرائیل نیز تأیید کرد که با همکاری شباک، سازمان امنیت داخلی، برنامه کشتن هدفمند فعالان سازمان‌های مسلح فلسطینی را از سرگرفته است. اسرائیل مدتی بود که این نوع اقدامات را در چارچوب یک تعامل نانوشته با حماس، که حاکم بر غزه است، متوقف کرده بود.

این نخستین بار بعد از عملیات ارتش اسرائیل در اواخر بهار ۱۳۹۳ در غزه است که بحران میان اسرائیل و فلسطینیان به چنین ابعاد گسترده‌ای رسیده است.

ارتش اسرائیل هشدار داده که در صورت لزوم، نیروهای زمینی خود را نیز وارد کارزار کرده و به بمباران هوایی اکتفا نخواهد کرد.

همزمان، ارتش اسرائیل شماری از نیروی زمینی خود را همراه با تانک و انواع تجهیزات رزمی دیگر به نزدیکی مرز با غزه منتقل کرد.

رسانه‌های اسرائیل خبر داده‌اند که به فرمان بنی گانتز، وزیر دفاع، نیروهای ذخیره ارتش در بخشی از یگان‌ها و همچنین در نیروی گارد مرزی، به خدمت احضار شده‌اند؛ این امر ممکن است نشان از عزم اسرائیل برای تکرار عملیاتی گسترده در غزه داشته باشد.

هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفته که برای عملیات نام «محافظ دیوارها» انتخاب شده و دولت تحقق اهداف مشخصی را به ارتش محول کرده و ارتش «برای هر سناریویی آماده است».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، دوشنبه شب احتمال داد که این بحران «طولانی باشد».

حماس مسئولیت آغاز شلیک راکت به سوی اسرائیل را پذیرفته و اعلام کرده که این اقدام، واکنشی به «بی‌حرمتی صهیونیست‌ها» به «حرم شریف» و اخراج شماری از ساکنین محله فلسطینی‌نشین «شیخ جراح» در شرق بیت‌المقدس بوده‌است.

حماس اخطار خود به اسرائیل برای خارج کردن نظامیانش از «حرم شریف» و بیرون بردن شهرک‌نشین‌ها از محله «شیخ جراح» را تکرار کرده‌است.

سازمان جهاد اسلامی فلسطین نیز اعلام کرده که در حملات راکتی از دوشنبه شب به اسرائیل سهیم بوده‌است؛ رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند شماری از راکت‌هایی که جهاد اسلامی فلسطین شلیک کرد، از نوع «بدر ۳» بوده که «ایران ساخت آن را به نیروهای این سازمان آموزش داده‌است».

«اتاق عملیات مشترک نیروهای مقاومت»، که از جمله شامل حماس و جهاد اسلامی فلسطین است، در بیانیه‌ای خطاب به اسرائیل گفته‌است که «دوران یکه‌تازی‌تان در قدس و الاقصی به پایان رسیده‌است». این بیانیه تأکید کرده که «مقاومت بانکی از اهداف صهیونیست‌ها را برای هدف قرار دادن در اختیار دارد».

برای نخستین بار در هفت سال گذشته، حماس به سوی شهر اورشلیم/بیت‌المقدس نیز راکت پرتاب کرد. این در حالی است که ۴۰۰ هزار تن از حدود یک میلیون تن ساکن این شهر، فلسطینیان هستند و اماکن مقدسه اسلامی در بخش باستانی این شهر واقع است. سخنگوی حماس گفته حمله راکتی به بیت‌المقدس با راکت ای۲۰ بوده که در اختیار «یگان‌های عزالدین قسام»، شاخه نظامی حماس است.

اسرائیل گفته‌است که «اهداف» وابسته به حماس و از جمله یک باند شلیک راکت را هدف قرار داده، و افزوده که دستکم ۱۵ تن از کشته‌ها از نیروهای این جنبش بوده‌اند.

جهاد اسلامی فلسطین کشته شدن دو عضو شاخه نظامی خود در بمباران‌های اسرائیلی را تایید کرده است.‎ رسانه‌های فلسطینی خبر داده‌اند که یکی از کشته‌های حماس، سالم محمد فراح، از شبه‌نظامیان ارشد بوده‌است.

دولت حماس اعلام وضعیت اضطراری کرده و امدادرسانان آن به یاری خانواده‌هایی می‌شتابند که خانه‌هایشان در بمباران‌های اسرائیل نابوده شده‌است. یک آپارتمان در ساختمان مسکونی بلندی در بخش غربی شهر غزه، ظهر روز سه‌شنبه با موشک هدایت شونده اسرائیلی هدف قرار گرفت.

با وجود این، فضای بحرانی در اطراف «حرم شریف» روز سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت، کماکان محسوس است هر چند که پلیس و نیروهای گارد مرزی اسرائیل بامداد سه‌شنبه از محوطه مساجد بیرون رفته و هزاران فلسطینی با ورود به محل، نماز خواندند.

سازمان امنیت داخلی و پلیس اسرائیل شمار بیشتری از فلسطینیان در شرق بیت‌المقدس و همچنین در شهرهای عرب‌نشین شمال را برای جلوگیری از مشارکت احتمالی آنان در ناآرامی‌های بعدی دستگیر کرده‌اند. صدها نظامی اسرائیل نیز در نزدیکی مرزهای کرانه باختری مستقر شدند.

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردانی، از جهانیان درخواست کرده که با حمایت از مواضع فلسطینیان، اسرائیل را برای قطع حملات به غزه و خاتمه حضور نظامیان اسرائیلی در «حرم شریف» و پایان دادن به تخلیه ساکنین محله «شیخ جراح» زیر فشار بگذارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در تماس تلفنی دوشنبه شب با محمود عباس، ضمن نکوهش شدید اسرائیل گفت که ترکیه در کنار فلسطینیان خواهد ایستاد. صدها تن از شهروندان ترکیه از آغاز این بحران، با تجمع در نزدیکی سفارت اسرائیل در آنکارا و کنسولگری اسرائیل در استانبول، از فلسطینیان حمایت می‌کنند.

اردن نیز کاردار سفارت اسرائیل در امان را احضار کرده‌است؛ همزمان صدها اردنی برای چندمین روز پیاپی در نزدیکی سفارت اسرائیل در امان دست به تظاهرات زده و خواهان اخراج نمایندگان سیاسی اسرائیلی هستند.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس، دوشنبه شب با شماری از مقامات منطقه‌ای، از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از غزه تلفنی گفت‌وگو کرد و بحران را از منظر فلسطینیان بیان کرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای طرفین را به توقف فوری بحران فرا خواند. روسیه که با هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی مناسبات نزدیک دارد، آنها را به شکیبایی و لزوم اتخاذ گام‌هایی برای پایان تنش دعوت کرد.

دولت آمریکا اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری، از شنیدن تشدید بحران، «عمیقاً نگران شده‌است».

هیئت نمایندگی آمریکا دوشنبه شب مانع از صدور بیانیه‌ای در خصوص ابراز نگرانی از این بحران شده و آن را در این مرحله «غیرسازنده» نامیده بود.
+21
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا
  بسم الله موجی مهیب اسرائیل را می‌لرزاند هو یا امیرالمومنین مدد هو یا ابالحسن مدد هو یا علی مدد..
  18
  6
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  گنبد سولاخ آهنین آبکش شد، اسراییل شانسی که آورده این موشک ها نوع 20 سال پیش و قدیمی موشک‌های ایرانی هست، اگر ایرانی های نسل جدید بود کار اسرائیل زار بود.
  15
  12
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۵
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  معلوم نیست دوباره چه خیمه شب بازی ای تو خاورمیانه قراره اتفاق بیوفته..فقط این وسط یه عده سلاح میفروشن، یه عده متاسفانه مظلومانه کشته میشن (بچه ها) و پول مردم بیچاره ایران هم توسط رژیم کاملا جعلی جمهوری اسلامی که تماما خرج موشک و این چیزها شده و فرستادن واسه فلسطین، دود میشه میره هوا. کی خاورمیانه از شر این گروه تروریستی سپاه چارپایان و رژیم منفور جمهوری اسلامی و افراطی های اسرائیل و اعراب خلاص میشه..
  3
  10
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۸
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  خوش بینی ابلهانه ی دموکرات ها که چیزی از اغتشاشات خاورمیانه نمی فهمند باعث اوج گرفتن اغتشاشات در افغانستان و غزه شده است. در این پهنه زندگی متمدنانه توام با دموکراسی بی معنی هست و فقط مثل ترامپ مشت آهنین لازم است
  3
  15
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۲
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان
  سپاه قدس کجایی چرا صدات در نمیاد ؟
  3
  10
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۲
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان
  برای ما که همه چیز واضح بود اما برای خیلی ها قیام مردم سوریه چهره واقعی حزب الشیطان را عیان کرد و وقایع کنونی در فلسطین هم سیمای واقعی چهارپایان قدس. از کرم خاکی کمتر اونیه که دین و خدا و پیغمبر را ابزاری در جهت مطامع سیاسی ولو به کشتار میلیون ها انسان قرار داده اند. سپاه قدس که ادعای نبرد با اسرائیل داره همه جاست إلا خود اسرائیل و فلسطین. ای لعنت به روح خبیثت بنیانگذار و رهبر و توله هاش.
  4
  10
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۸
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان
  ج اصنامی نبود دهه ها پیش اسراییل و فلسطین صلح کرده بودند.
  5
  10
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۹
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  خبر یکجوری مانند همیشه نقل میشه انگار یک عده معصوم یهودی اونجا گیر کردند و یک عده آدم خور دارن میخورنشون و از اینا از خودشون دفاع میکنن. داستان به عکسه و دارن کاری که نازیها با خودشون میکردن با مسیحی و مسلمان میکنند. همین دیروز یهودی ارتودکس با ماشین ملت رو زیر گرفت بعد مردم با سنگ بهش حمله کردند بعد پلیس اومد حمایتش کرد آمبولانس و تیم دوا درمون هم اومدن سراغش(طرف تروریسته برید فیلمش رو ببینید). دنیا جای بیعدالتیه و اگر مردم به رفتاری نزدیک یک قرن ادامه میدن یعنی مشکلی وجود داره و با دوتا فاکس نیوز و جرارد کوشنر بی بی سی نمیشه ماسمالش کرد. و این اخبار برای مغزهای آزرده از مذهب اکثر ایرانی قابل قبول میاد در حالی که انسان انسانه و فرقی بین ظلم اسرائیل و آلمان نازی و ولایت فقیه نیست. این نسل کشی و آپارتایده و من اینو به عنوان انسان میگم چون خودم قربانی سیستمی مانند این بودم.
  8
  10
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۱
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::romano - تهران، ایران::]. اتفاقا کاملا درست گفتی. یک عده معصوم یهودی.چون از زمان محمد بر ان ها توفیدند و هنوز هم همان اش است و کاسه. وقتی با یهودی کاری نداشته باشی نه به شما تعرض میکند و نه کاری دارد اما امان از مسلمان که چون قوی شد به فکر جهاد و جنایت می افتد
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.