افغانستان امروز را به یاد ۸۵ قربانی انفجار در مدرسه سید الشهداء عزای عمومی اعلام کرد

خودرو بمب‌گذاری شده جلو این در منفجر شدبی بی سی :منابع در دولت افغانستان به بی‌بی‌سی تایید کردند که شمار کشته شدگان حمله به  مدرسه دخترانه "سید الشهدا" در غرب شهر کابل به ۸۵ نفر رسیده و شمار زخمی‌های این حادثه نیز ۱۴۷ نفر اعلام شده است.

دولت افغانستان امروز (سه‌شنبه ۲۱  اردیبهشت) را به احترام قربانیان دانش‌آموزان دختر در کابل و حمله به دانشجویان در لوگر "ماتم ملی" اعلام کرده است. پرچم افغانستان امروز در داخل و خارج این کشور به صورت نیمه برافراشته در خواهد آمد.

روز شنبه، ۱۸ اردیبهشت ابتدا یک خودرو بمبگذاری شده در نزدیکی مکتب دخترانه "سیدالشهدا" منفجر و بعد ۲ مین کارگذاری شده نیز دقایق بعد از آن منفجر شد.

دهم اردیبهشت نیز انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در ولایت لوگر در جنوب کابل نیز دستکم ۲۴ نفر را کشت و بیش از ۱۱۰ زخمی به جا گذاشت که کشته شدگان دانشجویان و زخمی‌ها نیز همه غیرنظامیان بودند.
بیشتر قربانانیان مدرسه سید الشهدا دختران هستند
در حمله به مدرسه دشت برچی بیشتر کشته شدگان دختران دانش آموز بودند. فهرست ۴۰ کشته شده‌ای که به مراکز درمانی این کشور منتقل شده بودند و نسخه‌ای از آن به بی‌بی‌سی رسیده، نشان می‌دهد که ۳۳ نفر آنان دختران هستند.

براساس این فهرست، در میان زخمی‌ها نیز ۱۰۷ نفر آنان دختران هستند که ۶۳ نفر آنان دختران جوان و ۴۴ نفر کودک هستند. در میان مردان نیز ۱۲ نفر از زخمی‌ها کودکان هستند.

در این فهرست چندین مورد وجود دارد که نام پدر دو و یا سه نفر از کشته شدگان و زخمی‌ها یکی است که به نظر می‌رسد همه‌ آنان اعضای یک خانواده باشند.

آمار نهایی این حادثه هنوز هم مشخص نیست. مسئولان در افغانستان می‌گویند که شماری از خانواده‌ها قربانیانش را بدون اینکه ثبت شوند دفن کرده و حتی نهادهای دولتی که مسئول کمک‌رسانی به خانواده قربانیان هستند، تاکنون فهرست نهایی را بدست نیاورده‌اند.

یک منبع امنیتی به بی‌بی‌سی گفت که براساس گزارش‌های امنیتی ۱۱۳ نفر در این حمله کشته شده‌اند.
تصویر این مادر بر سر قبر قربانیان در روزهای گذشته زیاد همرسانی شداین حمله واکنشهای گسترده جهانی را به همراه داشت. امروز اتحادیه اروپا در افغانستان اعلام کرد که پرچمش را برای اعلام همبستگی با مردم افغانستان و به یاد قربانیان خشونت‌های اخیر در این کشور به صورت نیمه برافراشته درآورده است.

چند روز بعد از این حمله، طالبان شب گذشته (۲۰ اردیبهشت) آتش بس عمومی اعلام کرد. دولت افغانستان در واکنش به این اقدام طالبان گفت که آنرا رعایت می‌کند ولی آتش بس دایمی می‌خواهد.

افغانستان در ماه رمضان روزهای خونینی را پشت سر گذاشت از یک طرف خشونتها در میدان نبرد داغ شد و با حمله طالبان به چندین ولایت جنگ شدت گرفت و از طرف دیگر تلفات غیرنظامیان بیشتر شد.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که در ماه رمضان ۱۳۰ رویداد امنیتی که را ثبت کرده که ۱۶۰ غیر نظامی کشته و ۳۵۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند. قربانیان مکتب سیدالشهدای کابل شامل این فهرست نیست.

مسئولیت حمله به مکتب سیدالشهدا را هنوز کسی نپذیرفته ولی دولت افغانستان طالبان را عامل آن می‌داند، اما طالبان با محکوم کردن این حمله دست داشتن در آن را رد کرده‌اند.
+13
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  چنین جنایتی تنها کار بزدلان بی شرم و بی شرفیست که از لنسانیت فقط ظاهرش را به ارث برده اند. کشتن کودکان بیگناه هیچ توجیحی ندارد و از حافظه تاریخ پاک نمی گردد.
  2
  16
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۶
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  ۲۰ ساله آمریکا به بهانه امنیت به افغانستان رفته و مشغول غارت معادن افغانستان هستش ،در ضمن افغانستان رتبه ۱۵ کشورهای داری معادن زیرزمینی میباشد .هربار که سخن از بیرون رفتن نیروهای آمریکایی زده میشود ،یانکیها با اشاره به تروریستها کاری میکنند که در افغانستان بیشتر بمانند حافظ شرکتها و مهندسین غارت گر غربی باشند .
  12
  11
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
  ۳۳
  Janhamin - تهران، ایران
  این همنوع کشی و هموطن کشی و ان هم مردم بیگناه را کشتن به نیت فشار اوردن به دولت و امتیاز گرفتن در دولت تنها و تنها در یک مکتب و یک مذهب رواست و مجاز می باشد و ان هم در مذهب اهل تسنن و مکتب وهابی های پیرو عمر . انان دین را به سخره گرفتن و فراموش کرده اند که خداوند متعال در اینباره می فرماید که به کدامین گناه کشته شدن در حالیکه کشتن یک مسلمان همانند کشتن تمام مسلمانان هست. شکی نیست که ریس جمهور افغانستان نیز با دست داشتن در این جنایات سعی بر تداوم دولت و قدرتش دارد. بیایید کمی واضحتر به قضیه نگاه کنیم. کشتار بی رحمانه عده ایی دختر خردسال و انفجار در بیرون و داخل مدرسه ان هم مدرسه دخترانه ای که اکثرا شیعه هستند چه پیامی دارد ؟ طبق اهداف و ارمانهای فقط و فقط قشر پشتون و سنی مذهب افغانستان شیعه مجرم و محکوم هست و دختر و زن ارزشی ندارد و در اخر اینکه دختران اجازه تحصیل و بیرون رفتن از خانه ندارند.درست هست این کلام طالبانی از جنس سنی مذهب و پشتو زبان هست. چرا تا حالا حتی یک انتحاری به وسیله و یا به واسطه مردم شیعه انجام نشده؟ چونکه در مذهب انان خودکشی و دیگر کشی و بیگناه کشی حرام هست .
  6
  10
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::] قبل از هر چیز آدم از این کشتار دسته جمعی باید متاثر بشه. بله حرفتون هم منطقی یه و هم منطقه ای . یعنی میشه توی کشور ایران هم فرمولش رو دید. یادت نره که کشور ایران هم از لحاظ گاز دومی هستش و هم از لحاظ نفتی در رتبه بالا( حالا کاری به معادن خورد و ریز نداریم). ولی افسوس که فُسیل مغزا کشور رو به قهقرا کشوندن. قطعاً امیدی هست که یانکی ها افغانستان رو ترک بکنن. ولی چشم انداز شما چییه؟ آیا این دانکی های اشغالگر ایران رو تخلیه میکنن؟
  0
  9
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۵
  ۴۰
  Afgbidin - کرک، ایرلند
  [::Janhamin - تهران، ایران::]. چه جالب: (چونکه در مذهب شما دیگر کشی و بیگناه کشی حرام هست)؟ پس چرا در ین ۴۲ سال که هزاران ایرانی بی گناه که اکثراً شیعه هم بودند کشتید؟ گناه شان این بود که ولایت مطلقه و دیکتاتور شما را میخواستند، تنها جرمی و گناهی که مستجاب اعدام است قتل عمد است، نه ابزار عقیده، هق خواستن، آزادی بیانات و غیره، ولی شما همه اینها را گناه میداند و بر این بنیاد ایرانیان را کشتید و میکشید،
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۹
  ۴۰
  Afgbidin - کرک، ایرلند
  [::Janhamin - تهران، ایران::]. و این حمله های که در چند سال اخیر در افغانستان به شیعه ها میشه همه کار داعش است و همه وارد اتی است، چرا قبلاً نبود؟ افغانستان همیشه مشکل قومی داشته ولی مشکل مذهبی نداشته، برای شیعه ها در افغانستان طبق قانون هیچ نو محدودیتی وجود ندارد، رئیس جمهور که فرمانده کل قوا است و هر ۵ سال با ری مستقیم مردم انتخاب و بالا ترین قدرت را دارد یکی از معاونانش شیعه است، ​یک سوم وز را و نماینده های پارلمان شیعه است، شیعه ها در محرم تمام شهر ها را سیا پوش میکنند، اما در ایران چه؟؟؟ چند تا مشاوران رهبر و رئیس جمهور تان سنی مذهب است؟؟؟ چند تا مسجد در تهران دارند؟
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۰
  ۴۰
  Afgbidin - کرک، ایرلند
  [::Janhamin - تهران، ایران::]. حخخخخ (مذهب اهل تسنن و مکتب وهابی های پیرو عمر) مگر همون عمر، علی، ابوبکر، معاویه و غیره همه کاسه لیس های محمد نبودند؟؟ پس چرا بعد از محمد به خاطر ارث و قدرت هم دیگر را آش و لاش کردند؟ و شما هم امروز به خاطر دوام بقا تان این داستان های مزخرف را مرتبا تکرار میکنید.
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.