معترضان عراقی دیوار کنسولگری ایران در کربلا را به آتش کشیدند

رادیو فردا :کنسولگری ایران در شهر کربلا شامگاه یکشنبه ۱۹ اردیبهشت مورد حمله شماری از معترضان عراقی قرار گرفت که در جریان این حمله دیوار کنسولگری و اتاقک نگهبانی آن به آتش کشیده شد.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از رسانه‌های عراقی گزارش داده که معترضان در واکنش به ترور یک فعال مدنی به نام ایهاب جواد در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا تجمع کردند.

ایهاب جواد الوزنی، از فعالان سرشناس مخالف دولت عراق، روز یکشنبه در شهر کربلا به ضرب گلوله کشته شد. طبق گفته مقامات امنیتی عراق، چندین موتورسوار آقای الوزنی را در بیرون خانه وی هدف گلوله قرار دادند که دوربین‌های شهری تصاویر این موتورسواران را ثبت کرده است.این رخداد واکنش هواداران ایهاب جواد الزونی را به دنبال داشت که به خیابان‌ها ریختند و خواستار پایان دادن به کشتار مخالفان حکومت عراق و چهره‌های جنبش ضدفساد در این کشور شدند.

خبرگزاری فارس به نقل از یک رسانه عراقی دیگر گزارش داده که نیروهای امنیتی در کربلا به مقابله با معترضان پرداخته و از دو طرف نیز تعدادی مجروح شده‌اند.

این گزارش شمار معترضان را ده‌ها نفر عنوان کرده است و می‌گوید که آنها همچنین اقدام به آتش زدن لاستیک‌های خودرو در اطراف کنسولگری ایران کرده‌اند.

پیش از این کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا قتل ایهاب جواد الوزنی را رخدادی «تروریستی» نامیده و آن را محکوم کرده بود. بیانیه کنسولگری ایران در این رابطه می‌گوید که این گونه اقدامات در چارچوب «ناامنی و بی ثبات کردن» جمهوری عراق است.

جنبش موسوم به اعتراضات ملی در عراق از دو سال قبل در واکنش به فساد گسترده و ناکارآمدی دولت عراق شکل گرفته است. از آن زمان تاکنون حدود ۶۰۰ نفر از اعضای این جنبش کشته شده‌اند که بسیاری از آنها در اطراف خانه‌هایشان هدف قرار گرفته شدند.

ایران از دولت‌های صاحب نفوذ در عراق محسوب می‌شود که با ویژه با دولت‌های شیعه مذهب آن پیوندهای بسیاری دارد. معترضان عراقی در این دو سال نیز بارها شعارهای خود را متوجه ایران کردند. کنسولگری ایران در شهر نجف نیز آذر ماه ۱۳۹۸ هدف حمله معترضان قرار گرفت که آنجا را به آتش کشیدند.
+173
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا

  اونهایی که پشت دیوار سفارت جمهوری اسلامی ایران آتش روشن کردند تأدیب خواهند شد.
  143
  7
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  دمشون گرم واقعا..گروه تروریستی سپاه چارپایان از کشتن آزادی خواهان ایرانی سیر نشده، حالا افتاده به جون مردم عراق ولی مردم عراق ضرب شست خوبی به رژیم منفور و کاملا جعلی جمهوری اسلامی نشون دادن..
  9
  134
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۰
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان

  دمتون گرم ما که عرضه نداریم و کاملا بی تفاوت و خنثی عین لابستر شدیم مگر شما کاری کنید.
  7
  123
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۴
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان

  [::Reza9118 - شهرکرد، ایران::]. جهت اطلاع بعد از سقوط صدام هزاران متخصص عراقی از جمله 1800 پزشک فوق تخصص و نزدیک به 700 فیزیکدان و صدها استاد دانشگاه و مغزهای عراقی توسط چهارپایان خودمون قتل عام شدند. خیلی هایشان شب وارد خانه آنها می‌شدند جلو چشم زن و بچه آنها به رگبار بسته می‌شدند. از جمله یکی از هم دانشگاهی های برادر خودم که فارغ التحصیل دانشگاه اوپسالا بود. به قول اخوی لعنتی مغزی بود.
  9
  65
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۲
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان

  آنها مغز بودند، وجود و عدم وجودشان برای مردم فلاکت زده خاورمیانه زیاد مهم نبود آنهم در آن وضعیت خر تو خر جنگ ولی اینها همان مردم فلاکت زده و کارد به استخوان رسیده و به عبارتی از دست ج اصنامی عصبی و بی مغز و لب به جون رسیده هستند.فقط همین ها هم میتونند روی چهارپایان سیفون بکشند و جهانی را به آرامش و آسایش برسانند.
  9
  54
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۶
  ۴۵
  iranmona - لیدز، انگلستان

  افرین به مردم عراق . از کشورمون بیرونش کنید این حـ...ای وحشی صفت را .اخوندهای تروریستی ،اشغال زاده .ما مردم ایران‌باید از عراقیها درس یاد بگیریم
  8
  65
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۹
  ۵۱
  iransabz - تهران، ایران

  درود،. به امید آنروز که ما مردم ایران هم از معترضان بی باک عراقی یاد کرفته و خانه علی خامنه ای را آتش بزنیم، به امید روزی که ما نسل هر چه آخوند هست را آتش بزنیم. به امید روزی نزدیک تر ار نزدیک تا سرنگونی جمهوری ننگین و ثروریستی آخوندیس‌ را جشن بگیریم. نه همیشگی به جمهوری ا س ه ا ل ی . مرگ بر علی خامنه ای. نابود باد جمهوری اسـ.... پاینده ایران،. زنده باد ایران و ایرانی.
  7
  55
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۱
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. اتفاقا این تو هستی که نیاز به ادب شدن داری و باید تربیت انسانی بشی. مدام در حال نوشتن اراجیف بی سر و ته هستی و نوشته هایت بوی خشونت و تعفن اسلامی میده. ذهن بیمارت پر شده از الفبای ترور و نابهنجاری های نوکری و مزدوریت.
  3
  54
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  نتیجه چهل سال پرچم آتیش زدن و سفارت غارت کردن همینه دیگه. حالا با نهایت تاسف سر خودمون میاد. دوستان هم‌زیاد دور بر ندارن، اون چیزی که جمهوری اس...لی به لجن کشیده مقدس ترین دارایی هر ایرانی است، ایران. خیالتون هم نباشه که اینا با رژیم مشکل دارند. مشکل اینجا ایران و ایرانیست و ناسیونالیسم عربی! . هر کی هم خوشحاله کلاهشو بگذاره بالاتر!
  4
  29
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  به اطلاع همه نا دانان که اکثریت سکنه کربلا و نجف ایرانی هستند و این واقعیته مثلا همه با افراد کربلایی و نجفی در ایران سروکار داشتیم در ضمن کلیه رجال دین کربلا و نجف از بدو اسلام ایرانییند مانند سیستانی، خوئی، سبزواری، نیشابوری، حائری،شیرازی، اراکی و و . این وافعیته که فرنگ نشینان آن را کتمان می‌کنند،
  5
  21
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  رژیمی که حمله به سفارت خونه ها هنر بوده ( آمریکا، انگلیس و عربستان) ، حالا خوب در عراق فیتیله پیچ شده و دم از حقوق بین الملل و حراست از کنسولگری ها، می نه.
  2
  4
  ‌سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.