ممنوع شدن پوشیدن کُت در ادارات خوزستان برای کاهش مصرف برق

خبرگزاری‌های ایران روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت گزارش دادند که پوشیدن کُت در ادارات استان خوزستان در تابستان سال جاری برای «کاهش مصرف برق» ممنوع شده است.

محمود دشت بزرگ، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان، روز شنبه در نامه‌ای به قاسم سلیمانی دشتکی استاندار این استان، پیشنهاد داده بود به منظور مدیریت مصرف برق در خوزستان، پوشیدن کت برای تمامی کارکنان و مدیران خوزستان از اول خرداد تا پایان شهریورماه سال جاری ممنوع شود.

با کاهش بارندگی و افت تولید برق آبی، همچنین تاخیر در راه‌اندازی نیروگاه‌های حرارتی، مقامات وزارت نیرو هشدار داده‌اند که کشور در تابستان امسال با کمبود برق مواجه خواهد شد.

وزارت نیرو نیز ۱۳ اردیبهشت استفاده از کولرهای گازی را در تمامی دستگاه‌ها و اداره‌های تهران ممنوع کرد.
دستورالعمل ممنوعیت پوشیدن کت در ادارات خوزستان یا استفاده از کولر گازی در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی، حدود ۱۰ درصد از برق تولیدی کشور در همان مرحله توزیع تلف می‌شود. این رقم معادل بیش از کل مصرف برق بخش عمومی کشور، از جمله ادارات، و یک سوم مصرف برق کل خانوارهای کشور است.

بر اساس آمارهای وزارت نیرو، کل تولید ناویژه برق کشور در سال گذشته ۳۴۳ تراوات ساعت بوده که حدود ۱۰ تراوات ساعت آن صادر شده و ۲۸۷ تراوات ساعت نیز به مشتریان داخلی فروخته شده است. بقیه برق (۴۶ تراوات ساعت) مقداری در خود نیروگاه‌ها مصرف شده و بقیه در شبکه توزیع تلف شده است.

سهم بخش عمومی، از جمله ادارات، از مصرف برق کشور ۸.۵ درصد است. سهم بخش خانگی ۳۲.۴ درصد، بخش صنعتی ۳۶.۳ درصد، بخش کشاورزی ۱۴.۴ درصد و روشنایی معابر و بخش تجاری روی هم رفته حدود ۸.۴ درصد از کل برق مصرفی کشور بوده است.

برنامه هسته‌ای ایران با ادعای تولید برق هسته‌ای، بیش از یک دهه است که منجر به تحریم‌های فلج‌کننده علیه کشور شده و میزان تحقق برنامه رشد تولید برق کشور طی چند سال گذشته همواره کمتر از نصف بوده است. این در حالی است که بر اساس آمارهای وزارت نیرو، سهم برق هسته‌ای در کل تولید برق کشور کمتر از ۲ درصد است.

سید کریم حسینی نماینده اهواز در مجلس در واکنش به ممنوعیت پوشیدن کت در ادارات خوزستان با انتشار توئیتی گفته است: «رفع مشکلات خوزستان نیازمند ارائه راهکارهای کاربردی است. طرح مباحث حاشیه‌ساز، فقط فرصت و انرژی را از مدیران خواهد گرفت».

او افزوده است منع کارمندان از «پوشیدن کُت» کارکردی در کاهش مصرف برق ندارد.

به گفته آقای حسینی، این امر با روش‌هایی مانند جمع‌آوری دستگاه‌های غیر مجاز استخراج رمزارز، اصلاح الگوی مصرف و... محقق می‌شود.
+16
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.