تاجزاده در نامه ای به علی خامنه ای خواستار تشکیل «شورای بازنگری قانون اساسی» شد

 مصطفی تاجزاده، نهادهای تحت نظارت مستقیم علی خامنه‌ای را به «انحراف» از قانون اساسی و اقدامات خودسرانه متهم کرده است.رادیو فردا :معاون سابق وزیر کشور ایران و از چهره‌های جناح اصلاح‌طلب جمهوری اسلامی در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار تشکیل «شورای بازنگری» قانون اساسی به منظور «اصلاح» نقایص آن از جمله موضوع موقت کردن دوره زمامداری ولی فقیه شد.

مصطفی تاجزاده روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت متن کامل این نامه را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و از علی خامنه‌ای خواسته است که «با توجه به تجربیات ۴۲ ساله و معلوم شدن نقایص قانون اساسی»، دستور تشکیل شورای بازنگری قانون اساسی را صادر کند و «اصولی از قانون اساسی» که به گفته او، «منشاء اختلاف و اختلال در اداره صحیح کشور می‌شود و زمینه سوءاستفاده قانون‌شکنان را فراهم می‌آورد» بازنگری شود.

معاون سابق وزیر کشور در دولت محمد خاتمی بر اولویت بازنگری در اصل «ولایت فقیه» که در قانون اساسی جمهوری لفظ «مطلقه» نیز به آن افزود شده، تاکید کرده است: «همان‌گونه که در شورای بازنگری سال ۶۸ توسط برخی پیشنهاد شد، موضوع موقت کردن دوره زمامداری ولی فقیه و انتخابی شدن آن است. پیشنهاد ادغام دو سمت رهبر و رئیس‌جمهور در ساختار حکومتی نیز موضوع دیگری است که می‌تواند در شورای بازنگری مورد بررسی جامع قرار گیرد».

آقای تاجزاده در بخش دیگری از نامه خود، نهادهای تحت نظارت مستقیم علی خامنه‌ای از جمله قوه قضاییه و رادیو و تلویزیون حکومتی (صداوسیما) را به «انحراف» از قانون اساسی و اقدامات خودسرانه متهم کرده و گفته که این نهادها «به هیچ مرجعی هم پاسخگو نیستند».

نامه آقای تاجزاده دو هفته پس از آن منتشر می‌شود که او روز پنجم اردیبهشت به طور رسمی برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اعلام نامزدی کرد و گفت که به عنوان فردی از «تبار مشروطه‌خواهان و اصلاح‌گران» وارد این کارزار می‌شود.

با این حال، ابلاغیه اخیر شورای نگهبان در مورد شرایط ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات ریاست‌جمهوری عملا او را از صف شرکت در این رقابت خارج کرده است. در این ابلاغیه، «فقدان سوابق سوء امنیتی» از جمله در اعتراض‌های سال ۸۸ از جمله شرایط لازم برای ثبت‌نام نامزدها عنوان شده و مصطفی تاجزاده به دلیل داشتن سابقه کیفری و حکم حبس، امکان نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری را از دست می‌دهد.

این چهره شاخص اصلاح‌طلب در نامه خود به رهبر جمهوری اسلامی، نظام گزینش عقیدتی و سیاسی بخش اطلاعاتی و امنیتی کشور را مسبب «خالی شدن ارکان حکومت از بسیاری از شهروندان کاربلد در همه سطوح» عنوان کرده است.

او همچنین دخالت‌های رهبر جمهوری اسلامی در وظایف نهادهای انتخابی از «تعیین وزرا تا نام‌گذاری خیابان‌ها، اعطای قدرت قانون‌گذاری به شورای انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی فضای مجازی» و «تداوم فعالیت دادگاه غیرقانونی ویژه روحانیت» را از مصادیق بارز نقض قانون اساسی بر شمرده است.

آقای تاجزاده از آغاز اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران، همراه با صدها تن دیگر از فعالان سیاسی و مدنی بازداشت و زندانی شد. او از یک روز پس از انتخابات ۸۸ تا خردادماه ۹۵ را در زندان گذراند.
+11
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  kevinpalang - مالمو، سوئد

  بازنگری قانون اساسی که هیچ، شما استریپ تیز هم بکنی دیگر کسی رای نمی دهد، رای‌ بی رای!
  1
  73
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۲
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  این چرندیات و سفسطه گری بدرد عمه جونت میخوره. رای بی رای. فقط سرنگونی حکومت فاسد اسلامی.
  0
  11
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
  ۵۶
  مارشال زرد - وپرتال، آلمان
  نه مثل اینکه تاجزاده داره کم کم از خواب خرگوشى بلند میشه و بزودى هم به این نتیجه میرسه که براندازى و برانداز بودن آخرین ایستگاه میباشد. اگر خامنه ایى و خمینى ها به راى مردم اهمیت بده بودند که ایران امروز این انسداد و بحران سیاسى را تجربه نمیکرد. گویا قرار نیست تو این مملکت حاکمى گوش به فرمان ملت باشد و همیشه در نهایت زور و خونریزى مسیر آینده را مشخص خواهد کرد.
  1
  8
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این حرف‌ها واسه فاطی تنبون نمیشه.
  1
  8
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۰
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  اقای تاجزاده ،شما یک عمامه زاده هستی،ملت بشما اطمینان ندارند،مردم از این نوع رژیم منزجر شده و فهمیدنند که این نوع رژیم(ایدئولوژیک) بدیکتاتوری مطلق خواهد رسید،شما از دیکتاتور میخواهی اصول دمکراسی واقعی را رعایت کند؟!؟ مردم دست از شوی انتخابات مسخره اسلامی برداشتند.بصف ملت بپیوندید، و بدنبال تغییر و تبدیل اساسی نظام اسلامی بدون خونریزی باشید، جای امثال حکومت اسلامی در زباله دان تاریخ است.حکومت های ایدئولوژیک اصلاح بشو نیستند
  0
  5
  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.