«ده برابر شدن» تعداد خریداران ایرانی املاک در ترکیه

عکس تزیینیدویچه وله :بر اساس یک گزارش رسانه‌ای، شمار ایرانی‌هایی که در ترکیه اقدام به خرید ملک می‌کنند، ده‌برابر شده است. کارشناسان علت این روند را  سیاست‌های جذاب دولت ترکیه و بی‌اقدامی دولت ایران برای جذب سرمایه در این صنعت می‌دانند.

خبرآنلاین گزارشی پیرامون خرید املاک در ترکیه توسط ایرانیان منتشر کرد. در این گزارش آمده است که همواره شمار بیشتری از ایرانیان سرمایه خود را صرف خرید خانه و آپارتمان در کشور همسایه می‌کنند.

طبق این گزارش، ایرانی‌ها در سال ۲۰۲۰ هفت هزار و ۱۸۹ ملک در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به آمار سال ۲۰۱۷ (حدود ۷۰۰ واحد) افزایشی ده‌برابری به‌شمار می‌رود.

بسیاری از کارشناسان علت این روند صعودی را سیاست‌های اعلامی دولت ترکیه می‌دانند. آنها معتقدند، پس از انتشار آمار خارجی‌هایی که به دلیل خرید املاک در این کشور حق شهروندی دریافت کرده‌اند، شمار متقاضیان از خارج بالا رفته است.

برخی نیز به کاهش ارزش لیردر برابر دلار و تورم مهار شده‌ی بخش مسکن در ترکیه اشاره کرده‌اند که در افزایش شمار خریداران خارجی بی‌تاثیر نبوده‌ است.

به گفته رضا کامی، دبیر هیات رییسه اتاق بازرگانی تبریز هدف اصلی ایرانیان از خرید ملک در ترکیه دریافت پاسپورت این کشور است.
نقش افزایش قیمت ملک در داخل کشور
رضا کامی که پیش‌تر ریاست اتاق مشترک ایران و ترکیه را بر عهده داشت گفته است که علاوه بر این، افزایش بهای ملک در ایران طی سال‌های اخیر هم به عنوان محرکی برای خروج سرمایه از ایران عمل کرده است.

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک نیز ضمن تایید نظر کامی گفته است:‌ «رشد بیش از حد قیمت مسکن در شهرهای بزرگ و خصوصا تهران انگیزه را برای برخی مالکان جهت سوق سرمایه‌هایشان به بازار ملک ترکیه افزایش داده است.»

 خسروی به مسئولان انتقاد کرده است که با وجود آگاهی از این اوضاع، برای جذب سرمایه‌های داخلی در حوزه ملک چاره‌ای نمی‌اندیشند.

رضا کامی در این راستا تصریح کرده است:‌ «بی‌تردید برنامه‌ریزی اقتصادی، بازگرداندن ثبات اقتصادی و همچنین ایجاد شرایطی برای ورود سرمایه‌های خارجی به بازار مسکن ایران می‌تواند چون مانعی در این حوزه عمل کند.»

به گفته مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران «ایرانی‌ها رتبه نخست خرید واحد مسکونی در ترکیه را به خود اختصاص داده‌اند» و در دیگر کشورها از جمله تاجیکستان و گرجستان نیز برای خرید خانه اقدام کرده‌اند.
+28
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا

  بسم الله، حالا توی این شب قدر یک چیزی بگیم خیلی جالبه. صبحی می‌رسد که به اندازه جای یک شتر در شهر مقدس قم مطابق با حدیث مورد اشاره هزاران هزار درهم باشد اما نادانها کجا رفتند برای سرمایه گذاری. روزی می‌رسد که همه برای داشتن پاسپورت جمهوری اسلامی ایران و امکان ورود و اقامت در جمهوری اسلامی ایران برای خیلی ها آرزو و البته دست نیافتنی باشد.
  120
  15
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  خریدن ملک و املاک در کشور های خارج از ایران کار پر خطر و ریسک هست همینطور که دولت اون کشور قوانین رو راحت میکنه واسه خارجی ها تا ملک بیشتر بفروشن و سرمایه بیشتر جمع کنن همون دولت میتونه قوانین رو سخت کنه و ملک املاک رو از خارجی ها پس بگیره. حالا شما تصور کنید فردا دولت ترکیه قانون رو عوض کنه تکلیف پول, سرمایه و ملک او خارجی های مقیم چی میشه؟
  52
  30
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  لطفا از خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه نا امن اجتناب کنید چون از حکومت داعشی خردوخان ایران ستیز حمایت خواهید کرد، در کشورهای متمدن مثل اسپانیا و‌ ایتالیا اقدام کنید
  28
  70
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. جان خودم برو خودت رو یه دیوونه خونه معرفی کن یا برو هند بپرستن ات
  9
  76
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  هیچ جای دنیا نمیشه اینهمه خانه داشت، چون مالیات خیلی بالاتره. غرب وکشورهای پیشرفته دولت الکترونیک نظارت میکنه، اینجا یه کم ازادتره، روس هم همینطور. در واقع مردم ایران ازادی از مالیات رو میخوان، خمینی هم اگه نمی گفت اب و برق و مسکن مجانی،انقلاب نمیشد،شاه اما به مالیات بر مردم معتقد بودسال ۵۶ که جلوی افزایش حقوقها رو گرفت اعتصابات بانکیها کارگران کارخانه ها ادارات به موج انقلاب کمک کرد.
  4
  24
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. ( روزی می‌رسد که همه برای داشتن پاسپورت جمهوری ایرانی و امکان ورود و اقامت در جمهوری ایرانی برای خیلی ها آرزو و البته دست نیافتنی باشد.) البته خوب منظور شما بعد از سقوط این نظام منفوره که خوب قابله درکه. در اون روز شما در زندان می تونی از طریق اخبار از ورود توریستهای خارجی مطلع بشی.
  4
  34
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. دوست خوب، فکر نمیکنم از دیوونه خونه بزارن کامنت بفرسته. بزار بنویسه که مضمون برای خندیدن داشته باشیم.
  4
  26
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  از اول هم خانه خرابی ایرانیان کار ترکها بوده و نماینده های آذریشان در ایران. دعواهای زرگری شیعهء صفوی و سُنی عثمانی، همه شیادی و خیانت این قوم نمک نشناسه برای غارت و سرِکار گذاشتن این ملت بدست خودشون. ترکها هیچوقت اجازه نمی دهند ایران به جایی برسد چون درِ این دکان بسته خواهد شد.
  17
  25
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. من فکر نمیکنم در هیچ دیوونه خونه ای جا برای این پیدا بشه.تنها علاج این پیوند مغزه.
  2
  16
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا

  تا وقتی ظاهربین باشید همین آش است و کاسه. لکل ظاهر باطن علی مثاله. و هو الظاهر و الباطل. تو مو میبینی و من پیچش مو. امثال تو گاو را می‌بینند و دنبال دم گاو هستند، اما کسی که اهل باطن است معنای گاو و دم گاو را می‌فهمد. ای نادانها، در به در به دنبال استاد حاذق خبیر باشید، باشد که از برکت وجود او، اهل شوید....
  33
  6
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. تا وقتی ظاهربین باشید همین آش است و کاسه. لکل ظاهر باطن علی مثاله. و هو الظاهر و الباطل. تو مو میبینی و من پیچش مو. امثال تو گاو را می‌بینند و دنبال دم گاو هستند، اما کسی که اهل باطن است معنای گاو و دم گاو را می‌فهمد. ای نادانها، در به در به دنبال استاد حاذق خبیر باشید، باشد که از برکت وجود او، اهل شوید....( اینی که در بالا نوشتی فارسیش چی میشه؟)
  5
  16
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::مهرداد2538 - تهران، ایران::]. لطفا به هموطنان آذری ما توهین نکن. اینکه در ترکیه چی میگذره هیچ ربطی به هموطنان آذری ما نداره. سعی کردی نفاق و اختلاف درست کنی ولی تیرت به سنگ خورد. حواستو جمع کن.
  14
  23
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۱
  ۵۰
  یهزادی - بیرجند، ایران
  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. کار تو از تاسف گذشته . تو مجبوری هر چرندی رو بگی و گرنه از کجا آمار میاری تا مزد بگیری .
  7
  12
  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.