بقایای موشک چینی در آب‌های اقیانوس هند سقوط کرد

دویچه وله: در حالی که بیم می‌رفت موشک "لانگ مارچ ۵" روی مناطق مسکونی سقوط کند و صدمات جانی به بار آورد، بقایای آن در آب‌های اقیانوس هند در نزدیکی سریلانکا فرود آمد. رسانه‌های چینی انتقادها و نگرانی‌ها را "هیستری غربی" نامیده بودند.
 
رسانه‌های چینی می‌گویند بقایای موشک Long March 5B ، شامگاه شنبه از فراز اقیانوس هند به اعماق آب سقوط کرده است. تلویزیون دولتی چین، با اعلام عرض و طول محل سقوط این شیئی ۱۸ تنی، محل سقوط را غرب مالدیو معرفی کرد.
 
این موشک اوایل ماه آوریل، نخستین ماژول ایستگاه فضایی جدید چین را به فضا پرتاب کرد اما قسمت اصلی موشک در مسیری نامنظم دور زمین چرخید و سپس ارتفاع خود را به صورتی کنترل نشده از دست داد. 
 
مقامات چینی پیوسته تاکید داشتند که سقوط بقایای موشک خطر زیادی ندارد زیرا بیشتر اجزای آن پس از ورود دوباره به جو زمین، آتش‌گرفته و نابود می‌شود.
 
سال گذشته هم چین موشکی از همین نوع را به فضا فرستاده بود که دچار سانحه مشابهی شد و از فراز کشور ساحل عاج سقوط کرد. این سقوط به برخی ساختمان‌ها خسارت زد اما آسیب جانی به بار نیاورد.
 
خروج موشک چینی از مدار و نگرانی‌های مربوط به سقوط احتمالی آن روی شهرها و خانه‌ها، انتقادهای بین‌المللی را در پی داشت.
 
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا از جمله گفته بود: «باید برای فعالیت‌های فضایی، الزامات ایمنی و موازین سنجیده‌ای رعایت شوند.»
 
جاناتان مک‌داول، دانشمند مرکز اخترفیزیک هاروارد- اسمیتزاونین نیز خواستار آن شده بود که چین برای جلوگیری از حوادث بعدی، در طراحی موشک‌ها بازنگری کند. او گفته بود: «این روش جالیی نیست که یک تکه آهن را به فضا بفرستیم تا با سرعت هزاران کیلومتر در ساعت دور زمین بگردد.»
 
پنتاگون قبلا پیش‌بینی کرده بود که قطعات موشک روز شنبه یا یکشنبه فرود بیایند اما گفته بود که تعیین محل سقوط ممکن نیست. 
 
رسانه‌های دولتی چین اما این گونه اظهارنظرها یا انتقادها را "هیستری غرب" نامیده بودند.
+3
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.