از دوز دوم واکسن کرونا صرف نظر نکنید

دویچه وله :دوز دوم واکسن‌های کووید-۱۹ بیش از آنچه تصور می‌کنید، از شما در برابر عفونت محافظت می‌کند. به همین دلیل است که شما باید آن را دریافت کنید؛ حتی اگر زمان آن به تاخیر افتاده باشد.

به گزارش نیویورک‌تایمز، مقام‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) می‌گویند شما باید هر دو دوز واکسن را برای بیشترین محافظت در برابر کووید-۱۹ دریافت کنید، آن هم در شرایطی که انواع جدیدی از جهش ویروس در جهان وجود دارد.

اما بر اساس جدیدترین داده‌های CDC، تقریباً ۸ درصد از کسانی که اولین بار واکسن‌های مبتنی بر mRNA را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم را یا به دلیل نگرانی از تشدید عوارض جانبی یا به دلیل این که به اشتباه تصور کرده‌اند که یک دوز واکسن کافی‌ست، از دست داده‌اند.

این در حالی است که دکتر پاول اوفیت، استاد دانشگاه پنسیلوانیا و عضو پانل مشاوره واکسن سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید: «دوز دوم واکسن‌های mRNA، آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ویروس را ۱۰ برابر بیشتر از دوز اول ایجاد می‌کند. همچنین دوز دوم باعث ایمنی سلولی می‌شود، که نه تنها محافظت طولانی‌تر، بلکه محافظت بهتر در برابر گونه‌های مختلف را در بر دارد. ضمنا جهش‌های ویروسی می‌توانند پس از فقط یک دوز واکسن، از پادتن‌ها تا حدی فرار کنند.

برای افرادی که دوز دوم واکسن‌های کووید خود را فراموش کرده‌اند، CDC به برخی از سوالات متداول پاسخ داده است.

آیا افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند، هنوز هم به دوز دوم نیاز دارند؟
بله. حتی اگر به کووید-۱۹ مبتلا شده باشید، با تزریق واکسن از ایمن‌سازی بیشتر برخوردار خواهید شد.

آیا باید نگران عوارض جانبی دوز دوم باشم؟
عوارض جانبی مانند خستگی، سردرد، دردهای عضلانی و تب بعد از دوز دوم واکسن بیشتر است. گرچه عوارض جانبی می‌توانند ناخوشایند باشند، اما قابل کنترل هستند، کوتاه‌مدت هستند و نشان‌دهنده این واقعیت که بدن شما یک پاسخ ایمنی قوی ایجاد کرده است.

آیا در صورت واکنش شدید نسبت به دوز اول، باید دوز دوم را دریافت کنم؟
موارد نادری وجود دارد که توصیه می‌شود از دریافت دوز دوم اجتناب کنید. CDC توصیه می‌کند اگر افراد بعد از اولین دوز واکنش شدید آلرژیک داشته باشند، باید از دوز دوم خود صرف نظر کنند. در صورت بروز عارضه جانبی نگران‌کننده یا عوارض جانبی که بعد از چند روز از بین نمی‌روند، باید با پزشک خود مشورت کنید.

واکسن کووید را به کدام نواحی بدن می‌توان تزریق کرد؟
در حال حاضر اکثر مردم با نحوه تزریق واکسن کووید-۱۹ آشنا هستند: یک ضربه سریع به بازو. اما یک ناحیه کمتر شناخته‌شده در بدن وجود دارد که برای تزریق واکسن تأیید شده است: ران‌ها.

به گزارش سیاتل‌تایمز، در حالی که تزریق واکسن در ران نادر است، گروهی از افراد هستند که ممکن است بخواهند آن را انتخاب کنند. اگر در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرید، بهتر است با مشورت پزشک، ران را برای تزریق واکسن انتخاب کنید:

افرادی که سابقه یا خطر لنف ادم در هر دو بازو دارند: این عارضه ناشی از تجمع مایع در فضای میان‌بافتی، در هر قسمتی از بدن است. اختلال در عملکرد سیستم لنفاوی به هر دلیلی می‌تواند سبب ایجاد لنف ادم شود که منجر به تورم در ناحیه درگیر خواهد شد. در آزمایش بالینی واکسن‌های mRNA، برخی از شرکت‌کنندگان دو یا چهار روز پس از واکسیناسیون، در محل تزریق در بازو، تورم غدد لنفاوی در زیر بغل یا ناحیه گردن را تجربه کردند. این یک عارضه جانبی کوتاه‌مدت است که به معنای پاسخ بدن به واکسن است. البته برای بیماران مبتلا به لنف ادم یا در معرض خطر لنف ادم، این عارضه جانبی می‌تواند نگران‌کننده باشد. بنابراین برخی از موسسات پزشکی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه به این بیماران توصیه می‌کنند که واکسن کووید-۱۹ را در ران خود تزریق کنند.

افرادی که به سرطان پستان مبتلا هستند (یا به آن مبتلا بودند): تورم غدد لنفاوی زیر بغل می‌تواند نشانه سرطان پستان باشد. بنابراین برای رفع نگرانی‌های احتمالی، افرادی که سابقه سرطان پستان دارند، می‌توانند واکسن را در ران تزریق کنند.

افرادی که ۶ هفته پس از دریافت واکسن،نوبت ماموگرافی دارند: تورم غدد لنفاوی زیر بغل ناشی از تزریق واکسن، به صورت حباب‌های سفید در ماموگرافی ظاهر می‌شود و می‌تواند با تومورهای سرطانی اشتباه گرفته شود. انجمن تصویربرداری پستان در آمریکا توصیه می‌کند که قبل از اولین دوز واکسن یا حداقل یک ماه پس از دریافت واکسن دوم، برنامه‌ریزی ماموگرافی غربالگری روتین را انجام دهید. اما یک اقدام جایگزین این است که واکسن را در ران خود تزریق کنید.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.