مردم در انتخابات ۱۴۰۰ به چه کسی رای می‌دهند؟

انصاف نیوز :پرسش و پاسخ محدود با مردم در پایتخت نشان می‌دهد که اشتیاق چندانی برای رای دادن در انتخابات ۱۴۰۰ ندارند و آمار اخیر منتشر شده در صداوسیما هم نشان می‌دهد بیشتر از نصف جمعیت می‌گویند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

در حالی که کمتر از ۵۰ روز به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری مانده است، تب انتخابات در نزد مردم سرد است و آن‌ها گویی هیچ اشتیاقی برای انتخاب رئیس جمهور خود ندارند. با اینکه هر روز شخصیت‌های زیادی برای حضور در انتخابات سیزدهم نام خود را به عنوان چهره کاندیدا به رسانه‌ها و مردم معرفی می‌کنند، اما هنوز چهره واقعی کاندیدای رسمی جریان‌های سیاسی حاکم در کشور معلوم نیست.

بابک مجیدی در انصاف نیوز نوشت: از جریان راست که به اصولگرایان معروف هستند هر روز نام‌های مختلفی از جمله، سردار حسین دهقان، سردار قالیباف، محمود احمدی‌نژاد، سعید جلیلی، ابراهیم رئیسی، علی لاریجانی، رستم قاسمی، سعید محمد، فریدون عباسی، محمد عباسی و … مطرح هستند. در جریان چپ یا اصلاح‌طلبان هم نام‌هایی مثل محمدجواد ظریف، محمد صدر، مصطفی تاجزاده، مسعود پزشکیان، اسحاق جهانگیری، محمد شریعتمداری، غلامحسین کرباسچی، محسن هاشمی، محمد رضا خاتمی و … به گوش می‌رسد.

در این بین، نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان که به جبهه اصلاحات ایران تغییر نام داده است، به منظور رسیدن به چهره‌ای که تمامی نیرو‌های اصلاح‌طلبان بر روی نام یک فرد اجماع کنند، اسامی ۱۴ نفر را که احزاب از آن‌ها حمایت خواهند کرد منتشر کرد. محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، مصطفی تاجزاده، مسعود پزشکیان، محمدرضا عارف، محسن هاشمی، محمد شریعتمداری، مصطفی کواکبیان، محمد صدر، محمود صادقی، زهرا شجاعی، شهیندخت مولاوردی، عباس آخوندی و صادق خرازی اسامی ۱۴ نفری است که این نهاد قرار است با جلسات بیشتر نام کاندیدایی که قرار است بر روی آن اجماع کنند معرفی کند.

به منظور بررسی اینکه مردم امروز، با اسامی که مطرح شده است به چه کسی رای می‌دهند با طرح این پرسش که «در سال ۹۶ به چه کسی رای دادید و امسال به کدام فرد رای خواهید داد؟» نظر آن‌ها را جویا شده شدیم. با اینکه بیشتر از نصف جمعیت سوال شونده، در این انتخابات به هیچ عنوان رای نخواهند داد، علت مشکلات کشور را ناکارآمدی مسئولین، دروغ‌گویی، عمل نکردن به وعده‌ها، از پیش مشخص بودن نتیجه انتخابات و همچنین برخورد نکردن مسئولین با مردم دانستند. برخی هم که گفتند رای می‌دهیم مهم‌ترین خواسته‌ی آن‌ها شفاف و صادق بودن مسئولین با مردم، انجام برنامه اقتصادی هدفمند برای  رفع مشکلات اقتصادی مردم و همچنین برقراری ارتباط مستقیم با آمریکا و داشتن ارتباط حداکثری با کشور‌های مهم جهان، از نکاتی بود که آنها به عنوان مطالبات خود برای انتخابات عنوان کردند.

نسل جوان‌تر این جامعه‌ی آماری هم با توجه به ناشناخته بودن اسامی کاندیدها، داشتن ارتباطات جمعی اجتماعی با هم نسلان، شغل، درآمد کافی و رفاه حداکثری مهم‌ترین خواسته‌ی جدی آن‌ها برای رای دادن بود.

نظرسنجی از مردم در مناطق خیابان آذربایجان، جمهوری، انقلاب، ولیعصر، ونک صورت گرفت که به صورت تنظیم شده در یک جدول آن را مشاهده می‌کنید:

از میان ۵۰ نفر افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ رای دادند: ۴۲ نفر به روحانی رای دادند که از میان این افراد ۲۸ نفر به هیچکدام از نامزد‌های مطرح شده برای انتخابات ۱۴۰۰ رای نخواهند داد. از ۱۴ نفر باقی مانده به کاندید‌هایی مانند ظریف، محسن هاشمی، احمدی‌نژاد رای خواهند داد.
۸ نفر باقی مانده از لیست ۵۰ نفره که در انتخابات ریاست جمهوری به ابراهیم رئیسی رای داده بودند، سه نفر مجددا به او رای خواهند داد و باقی مانده افراد یا به احمدی نژاد رای خواهند داد و یا اصلا رای نخواهند داد.

در این نظرسنجی تلاش شده است با مشاغل و طیف‌های گوناگون جامعه گفتگو شود تا شکلی جامع‌تر داشته باشد.
+2
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  من فقط به .....خودم رای میدم اگر افتخار بدن در ریاست جمهوری شرکت کنن چون از همه این اسما که نوشتیت با شخصیت تر و قابل اعتمادتر هستن.
  3
  25
  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.