« آمریکا باید از درخواست مردم ایران برای برگزاری همه‌پرسی حمایت کند»

در چهارسال اخیر اعتراضات گسترده‌ای علیه حکومت ایران در شهرهای مختلف برگزار شد که با سرکوب حکومت مواجه شد.صدای آمریکا :مورا نامدار در مقاله‌ای در نشریه هیل با اشاره به برگزاری دور دیگری از گفت‌و‌گوها برای احیای برجام، می‌نویسد که یک هفته گذشت و دور دیگری از دپیلماسی در خصوص ایران «شکست خورد.»

به نوشته نامدار، دولت بایدن ایران را «نقطه کانونی» سیاست خود در خاورمیانه قرار داده است و «به نظر می رسد قصد دارد توافق هسته ای دولت اوباما با ایران را، به رغم نقص‌های بسیارش، احیا کند.»

به گفته نامدار، به نظر می‌رسد دلیل بخشی از تلاش دولت بایدن برای تماس با ایران این باشد که از نظر این دولت، جایگزین غیرخشونت باری به جز دیپلماسی با ایران وجود ندارد. او می گوید «گروه کوچکی» از نخبگان «به غلط» سیاست آمریکا در خصوص ایران را بین دوگانه جنگ و یک توافق گسترده که شامل امیتازهای جذاب اقتصادی باشد تعریف کرده اند.

به عقیده نامدار، «گزینه روشن دیگری را می توان در رویکردی یافت که به جای رژیم بی‌رحم دینی حاکم، به دنبال تماس با مردم ایران باشد.» به گفته او، آمریکا به یک «سیاست تحریم های موثر» مشابه آن چه به تغییر آپارتاید آفریقای جنوبی کمک کرد، نیاز دارد تا «عناصر مهم رژیم را هدف بگیرد.»

نامدار می نویسد سپس، آمریکا باید آشکارا از هرگونه درخواست مردم ایران برای برگزاری «همه‌پرسی» (رفراندوم) حمایت کند. و سرانجام، واشنگتن باید «در حرف و در عمل» از حقوق بشر در ایران حمایت کند.

مورا نامدار، در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در وزارت خارجه آمریکا بود و اکنون در شورای سیاست خارجی آمریکا (ای‌اف‌پی‌سی) در واشنگتن است.
+37
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  خفه‌ شو بابا، . ما‌ هنوز کودتای سال ۲۸ و محمد مصدق، انقلاب ۵۷ و شاه از یادمون نرفته. جای اون کمک های قبلی که بهمون کردید هنوز درد میکنه. بالا‌غیرتا کوتاه بیا. ترامپتون هم که با فشار حداکثری دهن ما ملت رو سایید، ما که تو تمام این سالها ندیدیم یه ملا شب گشنه بخوابه.
  13
  7
  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۷
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  توجه کردین دوستان به واژه آپارتاید کشور آفریقای جنوبی ؟؟ با چه مارموزبازی و بیشرفی این واژه را مصادره به مطلوب میکنند .سوال ،چرا به این مطلب که پس از انقلاب ۵۷ ،ایران و انقلابیون با آمریکا ارتباط داشتند ولی ۲ کشور آفریقای جنوبی آپارتاید و نژاد پرست و همچنین اسرائیل را اصلا به رسمیت نشناختن توجه نمیکنید؟؟ یا دوست ندارید این حقایق بازگو شود ،آیا آفریقای جنوبی مسلمان و یا شیعه بودند که ایران همچین برخوردی با آنان کرد؟؟؟ دومین سوال آمریکا و تمامی سازمانهای به اصطلاح حقوق بشری که با بنیان های راکفلرهای یهودی در ارتباط هستند آیا در داخل خاک آمریکا هیچگونه مشکلات حقوق بشری و وجود ندارد که علاقمند شده اند مشکل حقوق بشری کشوری در ۱۲ هزار کیلومتری خود را حل کنند؟؟؟ سوال آیا ارتباط مستقیم با مردم که در این گزارش به آن اشاره شده به معنای ۲ قطبی کردن ایران به سنی شیعه ،ترک فارس ،ترکمن بلوچ ،و رساندن سلاح و حمایت از اختشاش مثل سرانجام کشور سوریه نیست؟ سوال آیا واقعا آمریکا به دنبال حمایت از ایرانیان است؟ پس چرا ؟ داروی بیماران پروانه ای ۲،لوازم پزشکی ،۳، هزارو پانصد مولفه اقتصادی ایرانیان تحریم شد؟
  7
  3
  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.