موسیقی دان برجسته ایرانی : سرود جمهوری اسلامی کپی سرود ملی کره جنوبی است

علی رهبری می‌گوید سرود ملی فعلی برای ایرانیان «کمی غریبه» است.رادیو فردا :یک موسیقیدان و آهنگساز برجسته ایرانی در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرود جمهوری اسلامی ایران را «کپی» سرود ملی کره جنوبی دانست و خواستار ساخت سرودی جدید با استفاده از بن‌مایه موسیقی ایرانی شد.

علی رهبری در نامه‌ای سرگشاده به عباس صالحی نوشته: سرود ملی فعلی ایران، «شباهت بسیار چمشگیری به سرود ملی کره جنوبی دارد و بسیاری از قطعات آن، کپی سرود این کشور است».

او افزود: از این سرود «بویی از ایران» به «مشام» نمی‌رسد و «گویا توسط غیرایرانیان نوشته شده است».

این رهبر اکستر از این‌که «کشوری چون ایران...که منبع الهام فرهنگی بخش بزرگی از جهان است...این گونه دچار قحط الرجال موسیقیدان می‌شود که در تدوین کارت ویزیت‌اش باید از هنرمندان کشوری دیگر، نه آن‌که با فرهنگی مشابه، بلکه با فرهنگی از خاور دور کپی‌برداری کند»، انتقاد کرده است.

آقای رهبری می‌گوید از آن رو که سرود ملی فعلی برای ایرانیان «کمی غریبه» است، آن‌ها در جشن‌های مختلف از سرود «ای ایران» نوشته روح‌الله خالقی استفاده می‌کنند.

این موسیقی‌دان پیشنهاد کرده با انتشار فراخوانی از آهنگ‌سازان دعوت شود «روی شعر فعلی آهنگی بسیار ایرانی نوشته شود و آهنگسازان مبرز در موسیقی غربی آن را برای ارکستر بزرگ و گروه کُر تنظیم کنند».

سراینده سرود ملی ایران، ساعد باقری و آهنگ ساز آن نیز حسن ریاحی است.

حسن ریاحی پیش از این در گفت‌و‌گو با وب‌سایت موسیقی ایرانیان گفته بود: «سرود ایران به‌هیچ‌وجه شبیه سرود کشور کره جنوبی نیست».

در دوران پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، ابتدا سرود «پاینده بادا ایران» و از سال ۱۳۷۱ سرود «مهر خاوران» به عنوان سرود ملی به کار گرفته شده است.
+27
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  کدام جنبه جمهوری اسلامی ایرانی است که سرودش باشد!؟ مرامش عربستانی است، خط مشی اش روسی است، بنیان گذارش هندی است، فرمانده های سپاهش لبنانی و نجفی هستند و رهبرش بی وطن و خود فروخته و اهل دود تریاک!!
  3
  61
  ‌پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۳
  ۴۵
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان

  کاملا درست می گوید ، در یوتیوب سرچ کنید "" South Korea National Anthem می بینید دقیقا همان را برداشته اند و رویش شعر فارسی گذاشته اند ! واقعا حیف از این همه هنرمند موسیقی دان و استعدادهایی که داریم و اینجوری کار به این مهمی را با رانت به افرادی می سپاریم که کپی کار هستند .
  2
  26
  ‌پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۰
  ۴۵
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان
  الان در وبسیایت musicema خواندم برای ساخت سرود ملی با پیشنهاد خامنه ای و محمد هاشمی رئیس صدا و سیما فراخوان داده شده است ، مابقی مطلب را از انجا کپی کردم بخوانید (( فراخوان منتشر و با استقبال موزیسین‌های داخلی رو‌به‌رو شد. بیش از 68 اثر از 35 آهنگساز نامدار داخلی به صدا و سیما ارسال شده بود برای اینکه اسامی آهنگسازان این آثار تأثیری در انتخاب اعضای شورا نداشته باشد، همه اسامی را حذف و با برخی کدگزاری‌ها سعی کرد که بهترین اثر ارسالی انتخاب شود. ابتدا 10 اثر و سپس سه اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند تا سازندگان‌شان بعد از تنظیم و اجرا از سوی ارکستر سمفونیک و گروه کر، سرود آماده و حاضر را برای قضاوت نهایی در اختیار سازمان قرار دهند. سه قطعه‌ی برگزیده پس از اجرای نهایی، برای دفتر رهبری ارسال شد.نادر مرتضی‌پور، درباره‌ی واکنش رهبر معظم انقلاب به این سه اثر چنین گفت: «ایشان از سه قطعه، دو تا را چند بار شنیدند و سرود ملی فعلی را از جهت روان‌ بودن ملودی و این‌که راحت می‌شود سرود و ملودی آن را به خاطر سپرد و این‌که به دلیل فراز و نشیب‌های مناسبی که دارد رهبر آن را انتخاب کردند))
  11
  2
  ‌پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۲
  ۳۸
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  چه چیزی در جمهوری آخوندی اسلامی دزدی نیست که این یکی نباشد؟
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  یعنی شما با این اخبار که اینجا مینویسد واقعا دشمن ایران و ایرانی هستید، هر چیزی که به ایران قدرت میبخشه شمادمیزنیدش، از گزارشی که اینجا در مورد نژاد آریا نوشتید و نژاد ما ایرانیان را زیر سوال بردید تا سرود ملی که با این خبر حمله ورشدید به هش، آخه کره جنوبی که تمام سنتهای خودش و حتی شینتوایزم و بودیسم را هم بوس کرد گذاشت کنار و مسیحی شدن ۴۰ درصد کابینه وزرای کره مسیحی هستند ، کره ای که سال نوی مسیحی را به عنوان تقویم رسمی پذیرفته ،این چنین کره بدبخت بی اعتماد بنفس مفلوک را چماق میکنید و سرود ملی آن را به سر ما میزنید؟ دوستانی که کامنت منو میخونید باور کنید من ارتباط زیادی با کره ای ها داشتم، مردمان بسیار دوست داشتنی هستند ولی واقعا با مشگل عدم اعتماد بنفس شدید مخصوصا دختران کره ای مواجه هستند و از چهره آسیای خود بسیار شرمنده هستند ،حتی شخصا یک مورد رو تجربه کردم که خانومی تقریبا ۳۰ ساله ولی واقعا چهره جوان و زیبایی داشت ایشون که امکان نداشت سن او را بیشتر از ۲۰ سال حدس بزنی ،بنده چندین بار که به او گفتم واقعا شما چهره جذاب و زیبائی داری، ایشون تعجب میکرد و باورش نمیشد که اصلا زیبا باشه.
  5
  0
  جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.