وزیر بهداشت ایران: ده‌ها مورد از ویروس جهش‌یافته «هندی و آفریقایی» شناسایی شد

 سعید نمکی، وزیر بهداشت ایرانرادیو فردا :وزیر بهداشت ایران روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت از شناسایی ۳۸ مورد مبتلا و مشکوک به ویروس کرونای جهش‌یافته از نوع آفریقایی و ۱۳ مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته هندی در ایران خبر داد و در این مورد گفت که «من ابزاری به جز تمنا و خواهش ندارم».

سعید نمکی که در حاشیه یک نشست مجازی همه‌گیری کرونا سخن می‌گفت، هشدار داد که «اگر به دام ویروس هندی یا آفریقایی بیفتیم، تاب‌آوری نظام سلامت دچار مشکل می‌شود. من ابزاری به جز تمنا و خواهش ندارم. با رعایت ۶۰ درصدی پروتکل‌های بهداشتی وضع مطلوبی نخواهیم داشت و امیدواریم آتش به دامن‌ کل کشور نیفتد».

او توضیح داد که در برخی استان‌ها به‌جز گونه جهش‌یافته در بریتانیا، «جهش‌های جدید دیگری را پیدا کردیم، در هرمزگان سه نمونه ویروس جهش‌یافته آفریقای جنوبی را پیدا کرده بودیم که به پنج مورد افزایش یافت؛ همچنین ۳۰ نفر مشکوک به ابتلا به ویروس جهش‌یافته آفریقایی هستند که حدود ۳۵ تا ۳۸ مورد ویروس جهش‌یافته آفریقایی را در استان هرمزگان خواهیم داشت.»

او ادامه داد: «از هفته پیش به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی فارس، بوشهر و هرمزگان ابلاغ کردم که شهرها را پایش کنند».

آقای نمکی درباره جهش ویروس کرونا از نوع «هندی» نیز تصریح کرد: «در استان قم، سه مورد از بین هندی‌هایی که در استان بودند به ویروس جهش‌یافته هندی مبتلا هستند که در حال پایش تمام افرادی هستیم که با آن‌ها مرتبط بوده‌اند؛ این افراد را قرنطینه کرده‌ایم. در آذربایجان غربی در ماکو و شوط در یک مجموعه که توسط کارگران هندی اداره می‌شد حداقل ۱۰ مورد جدید ابتلا را پیدا کرده‌ایم که این ۱۰ مورد، به یک نوع ویروس دورگه هندی-کالیفرنیایی مبتلا شده‌اند. در استان یزد نیز در یک کارخانه فولاد کارگران هندی بودند که تعدادی به کرونای هندی مبتلا و قرنطینه شده‌اند».

وزیر بهداشت ایران در حالی از «نداشتن ابزاری به‌جز تمنا» سخن می‌گوید که منتقدان می‌گویند مسئولیت قرنطینه به‌موقع شهرها با دولت است و مسئولان دولتی «باید شرایط ماندن مردم در خانه را فراهم کنند نه این‌که مردم را به دلیل خروج از خانه سرزنش کنند».

از سوی دیگر روند واکسیناسیون در ایران به شدت ضعیف است و جمهوری اسلامی ایران بر اساس دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، خرید واکسن آمریکایی و بریتانیایی که اثربخشی بالایی دارد را منع کرده است.
+2
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  چطوری رعایت کنند بیشرف ؟ حقوقشان را می دهی بمانند خانه ؟ مترو و اتوبوس خلوت برایشان تدارک دیدی ؟ ماسک بسته‌ای ۱۵۰۰۰۰ تومان‌در اختیارشان میکذاری ؟ تست ارزان کرونا در اختیار است؟ واکسن هم که قرار است دوستان پزشکت که دلال دارو هستند وارد کنند و به قیمت ۵۰ برابر بفروشند به کارگر بدبخت ! شرم بر تو پزشک باد.
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.