حکم ۲۰ سال زندان دیپلمات ایرانی ،اسدالله اسدی تائید شد / انصراف از درخواست تجدید نظر

بی بی سی :مقام‌های قضایی بلژیک گفته‌اند که با "صرف‌نظر از درخواست تجدید نظر"، حکم ۲۰ سال زندان اسدالله‌ اسدی، دیپلمات ایرانی تایید شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های قضایی بلژیک گزارش داده وکیل اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در وین که به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس به ۲۰ سال زندان محکوم شده، در مهلت تعیین شده، درخواست تجدیدنظر نکرده است.

از زمان انقلاب ایران، این نخستین بار است که یک مقام ایرانی به اتهام "تروریسم" در اروپا محکوم می‌شود.

آقای اسدی از شرکت در جلسات دادگاه امتناع کرده بود. او با رد تمام اتهامات، معتقد است مصونیت دیپلماتیک دارد. حکومت ایران همواره اتهامات مربوط به ترور مخالفانش را رد کرده است.

امروز سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر با تاکید بر اینکه مصونیت دیپلماتیک آقای اسدی نقض شده، دادگاه را صاحب صلاحیت رسیدگی به اتهام‌های او ندانست.

دیمیتری دی‌بکو وکیل اسدالله اسدی گفت دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد و این پرونده "سیاسی" است.

وکیل آقای اسدی هنگام ترک شعبه تجدیدنظر دادگاه آنتورپ بلژیک به خبرنگاران گفت "من فقط به اینجا آمدم تا تأیید کنم که آقای اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی قصد ندارد از تصمیمی که در مرحله بدوی گرفته شده است فرجام خواهی کند، اما نه به خاطر اینکه با این تصمیم موافق است، بلکه به خاطر اینکه او هرگز صلاحیت بلژیکی را به رسمیت نشناخت. در مورد مصونیت وی عدالت رعایت نشده است. بنابراین، او نمی‌خواهد دادگاه دیگری در بلژیک حکم دهد که او گناهکار است یا بی گناه."

سفارت ایران در بروکسل امروز همزمان با قطعی شدن حکم آقای اسدی اعلام کرد آلمان و بلژیک با بازداشت و زندانی کردن آقای اسدی، کنوانسیون وین، در زمینه حقوق بین‌المللی و عرفی در رویه‌های دیپلماتیک، را نقض کرده‌اند.
نمایندگان دادستان بلژیک گفته‌اند با هرگونه مبادله آقای اسدی با زندانیان غربی مخالفت خواهند کرد.

حکم زندان اسدالله اسدی در مقطع حساسی از روابط میان ایران و قدرت‌های غربی اعلام شده است. با روی کار آمدن جو بایدن تلاش‌هایی برای احیای توافق هسته‌ای در جریان است و بارها گزارش‌هایی درباره تبادل زندانیان منتشر شده است.
درباره اسدالله اسدی و 'همدستانش' چه می‌دانیم؟
تیر ماه ۱۳۹۷ ماموران امنیتی آلمان اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی را در این کشور دستگیر کردند. اسدالله اسدی، که پلیس اروپا او را از مسئولان اصلی ایستگاه اطلاعاتی ایران در کل این قاره می‌داند، نخستین دیپلمات ایرانی و احتمالا عالی‌ترین مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی است که به اتهام "اقدام تروریستی در خاک اروپا" محاکمه می‌شود.

در سال ۲۰۱۸، نهادهای اطلاعاتی غربی حکومت ایران را به برنامه ریزی برای "بمب‌گذاری" در گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق در پاریس متهم کردند. در این گردهمایی افراد سرشناسی از جمله رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ، شرکت داشتند و در آن خواهان سقوط حکومت ایران شدند.

۱۶ بهمن سال گذشته دادگاهی در بلژیک اسدالله اسدی و "همدستانش" را به زندان محکوم کرد.

این پرونده سه متهم دیگر هم داشت که به ۱۵ تا ۱۸ سال زندان محکوم شدند؛ امیر سعدونی و نسیمه نعامی زوج ایرانی-بلژیکی و همچنین مهرداد عارفانی که سابقه عضویت در سازمان مجاهدین خلق را دارد.

دستگاه‌های اطلاعاتی غربی اسدالله اسدی را مامور وزارت اطلاعات ایران می‌دانند که در پوشش دیپلمات در اروپا فعالیت می‌کرده است.

او کارمند دایره‌ ۳۱۲ وزارت اطلاعات معرفی شده که مسئولیت امنیت داخلی را دارد و اتحادیه اروپا آن را "تروریستی" اعلام کرده است.

دادستان‌‌ها اسدالله اسدی را "فرمانده عملیاتی" بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق خوانده‌اند.

بمبی که برای حمله در نشست سازمان مجاهدین خلق تهیه شده بود در خودروی آقای سعدونی و خانم نعامی پیدا شده بود.

واحد خنثی‌سازی بمب بلژیک این بمب را "با کیفیت حرفه‌ای" توصیف کرده بود که در صورت انفجار می‌توانست خسارت شدیدی به بار بیاورد.
+88
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  کنوانسیون وین، در زمینه حقوق بین‌المللی و عرفی؟ چه غلطا، از کی رژیم آخوندا پیرو کنوانسیون وین و اجرای حقوق بین المللی و عرفی شده اند؟؟
  4
  67
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
  ۵۱
  Hamburg - هامبورگ، آلمان

  خیالش راحته، مطمئن هست که چند وقت دیگه با یک گروگان ۲ تابعیتی رد و بدل میشه. آقا توله هاش رو از مخمصه در میاره،. اما این وسط باید خط بطلان کشید به دموکراسی اروپا که فقط به منافع خودشان هستند . مردم ایران در رده آخر ارزش آزادی دارند. حرف اساسی اینه که اگه کمکی در جهت محکوم کردن رژیم نمیکنند ، لااقل از این آشغالها هم حمایت نکنن.( ما را به خیر تو امیدی نیست ، ش مرسان.)
  4
  65
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵
  ۴۱
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  هر مجرمی باید به سزای اعمالش برسد ولی معیارهای دوگانه اروپایی ها واقعا شرم اور است این بی بخارها عرضه ندارند اینکار را با یک شهروند ساده اسراییلی انجام بدن در حالی که یک دیپلمات که مصونیت بین المللی دارد اینطور رفتار می‌کنند حال مجرم باشد یا نه خوشمان بیاد با نه این قانون بین المللی می‌باشد اما اینها فقط حرف زور حالیشونه و بس.
  38
  4
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱
  ۵۱
  rezanl - امستردام، هلند
  از تمام حضار خصوصا یا فاطمه زهرا (شهروند افغانستان) عذر میخوام ولی معذرت میخوام به ....
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  (نمایندگان دادستان بلژیک گفته‌اند با هرگونه مبادله آقای اسدی با زندانیان غربی مخالفت خواهند کرد). امیدواریم که بلژیکی ها به این گفته خود پایبند باشند. بزودی محاکمه آقای حمید نوری را هم در سوئد خواهیم داشت. بدین وسیله از سروران گرامی که در حکومت ولایی دست اندرکار قتل و شکنجه هستند دعوت میکنیم برای گذراندن تعطیلات تابستانی به اروپا و آمریکا تشریف بیارند. البته شرمنده ایم که سیستم قضایی اروپا از شما به روش خود شما پذیرایی نمی کنند. این قصور و کاستی را در آینده نزدیک مردم ایران جبران می کنند.
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۶
  ۴۵
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  چند وقت دیگه احتمالا یه دیپلمات بلژیکی یا آلمانی رو به اتهام مثلاً حمل مواد مخدر یا جاسوسی میگیرن میندازن زندان، بعد مبادله اش میکنند،
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.