وزیر خارجه آمریکا : همه می‌دانیم که تصمیم گیرنده اصلی حکومت ایران خامنه ای است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکادویچه وله :وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای مذاکرات وین را جدی و رو به پیشرفت دانست اما گفت راه طی شده کمتر از راه پیش روست. او گفت همه می‌دانیم که تصمیم گیرنده اصلی در حکومت ایران رهبر جمهوری اسلامی است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با نشریه "فایننشال تایمز" گفته که تصمیم گیرنده اصلی در ایران رهبر جمهوری اسلامی است. بلینکن در این مصاحبه که روز سه شنبه ۴ مه انجام شده، تصریح کرده است: «به نظرم مشخص است که تصمیم گیرنده در حکومت ایران کیست، رهبر این کشور، اوست که باید تصمیم‌های اساسی را در مورد رویکرد ایران بگیرد.»

او این نکته را در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر انتخابات ایران بر مذاکرات در حال انجام وین مطرح کرده و گفته است: «پیش‌بینی بسیار دشوار است و من نمی‌خواهم در مورد تاثیری که رقم خوردن یک نتیجه در انتخابات ایران بر مذاکرات هسته‌ای دارد یا ندارد حدس و گمانی مطرح کنم.»

مذاکرات وین چند هفته است که بین ایران و کشورهای چهار به علاوه یک و با حضور غیرمستقیم آمریکا در جریان است. بلینکن درباره پیشرفت این مذاکرات همان چیزی را گفته که تاکنون شرکای اروپایی آمریکا و دیگر مقامات این کشور گفته‌اند: «من فکر می‌کنم همان‌طور که یکی از همکارانم چند روز پیش گفت، مسیر پیش روی‌مان بیش از مسافت طی شده است.»

وزیر خارجه ایالات متحده در عین حال تایید کرده که مذاکرات جدی بوده و پیشرفت داشته اما گفته راه درازی در پیش است.
استقبال از بهبود روابط ایران و عربستان
آنتونی بلینکن در بخش دیگری از مصاحبه با فایننشال تایمز بدون تایید خبر مذاکره بین ایران و عربستان از آن استقابل کرده و گفته است: «اگر آنها با هم مذاکره کرده باشند به نظرم کلا اتفاق خوبی است.»

خبر مذاکرات مستقیم میان ایران و عربستان  را روزنامه فایننشال تایمز روز ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) منتشر کرد. بر اساس این خبر، این مذاکرات در بغداد و با میانجی‌گری نخست وزیر عراق صورت گرفته است.

یک نماینده دولت عراق انجام این مذاکرات را تایید کرد اما عربستان آن را رد کرده است. ایران نیز هنوز مستقیما این خبر را تایید نکرده است.

بلینکن در ادامه گفته است: «گفت‌وگو معمولا بهترین گزینه‌ است اما اینکه آیا می‌تواند نتیجه‌بخش باشد سوال دیگری است. اما مذاکره، تلاش برای کم‌کردن تنش، تلاش برای دیدن اینکه آیا امکان رسیدن به تفاهم و سازش موقت وجود دارد یا نه، تلاش برای مجاب‌کردن کشورها به اقدام علیه رویه‌هایی که در پیش دارند اما مطلوب شما نیست، همه اینها خوب و مثبت است.»

وزیر خارجه آمریکا معتقد است که کشورش در مناسبات دیپلماتیک بین‌المللی نقشی محوری ایفا می‌کند. او در عین حال تأکید کرد که اگر کشورها ابتکار عمل را خود به دست بگیرند، می‌تواند برای آنها مفیدتر باشد. بلینکن در ادامه گفت‌وگو با فایننشال تایمز خاطرنشان کرده است: «اگر کشورها به طور مستقیم و بدون میانجیگری ما با یکدیگر گفت‌وگو کنند، این حتی می‌تواند بهتر هم باشد.»

روابط ایران و عربستان که سال‌هاست پرتنش است، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ دچار چالش مضاعف شد.

اخیرا اما محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت که کشورش خواهان روابطی خوب و سازنده با ایران است و نمی‌خواهد ایران تضعیف شود. این سخنان بن سلمان به تغییر موضع او نسبت به ایران تعبیر شد.
+74
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Hamburg - هامبورگ، آلمان

  آفرین به تو که بعد از ۴۳ سال فهمیدی. البته اگه از خلف خود جیمی کارتر می‌پرسیدی برات بهتر روشن میکرد. بالاخره پدر معنوی این رژیم اوست. لعنت به سیاست شما که باعث عذاب و عقب گرد ایران و ایرانی شده اید. جالب اینکه هنوز ولکن معامله هم نیستید . با هزار خواهش و التماس این آشغالها رژیم رو سر میز میکشانید و بدون در نظر گرفتن حقوق بشر در ایران در حال چانه زنی برای ادامه حیات این رژیم ظالم هستید.
  4
  82
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نظام اخوندی ایران , حکومتهای مثل امریکا و المان و فرانسه و انگلستان را در گیر مذاکراتی کرده که خودش برایشان درست کرده است . نظام اخوندی همه را سرگرم مذاکره کرده تا سایتهای اتمیش به فعالیتشان ادامه دهند تا به بمب اتم میرسند . هروقت نظام اخوندی توان داشتن بمب اتمی را بدست اوردن انگاه مذاکره را با دولتها قطع میکنند و ایران را به کره شمالی دوم تبدیل خواهند کرد.
  6
  69
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  نه با با جدی ؟ عجب کشفی بعد از ۴۲ سال . یعنی‌ آقا "ر..." به مملکت ما ؟ تا حالا فکر می‌‌کردیم اجنه است.
  4
  35
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
  ۶۴
  waahed - منامه، بحرین

  بله آقای بلینکن زمان بزن در رو گذشت ، این که جای خود . حالا دیگه زمان شرط گذاری شما هم تمام شد و حالا این جمهوری اسلامی است که شرط میگذارد و شما مجبورید بپذیرید. بیچاره ها تا پشت در اتاق جلسه هم رفتن ولی اجازه ی ورود بهشون ندادن .
  27
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۸
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  بله بله یه گاو آوردن کردن رهبر اسمشم گذاشتن مقام معظم رهبری
  4
  35
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  بعده ۴۲ سال تازه اعتراف کردید که یه قاطر تصمیم گیرنده اصلی تو ایران به این عظمت هستش و البته قطعا از این بابت هم بسیار خوشحالید..
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  صبح بخیر، ۲ زاری شماها کلا دیر می افته. خامنه ای سرکرده حکومت مافیائی حتی برای نحوه رفتن مردم به مستراح نیز تصمیم میگیره.
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.