کتک زدن منتهی به مرگ گورخر بینوا در باغ وحش صفادشت تنها یک هفته پس از انتقال از هلند

ویدئو کتک زدن یک گورخر آفریقایی در حالی که پایش شکسته و توان راه رفتن ندارد، به سوژه داغ شبکه‌های اجتماعی امروز تبدیل شده است هرچند این اتفاق ظاهر دیروز رخ داده.

خبرگزاری ایسنا از قول رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران نوشته این گورخر تلف شده است. به‌گفته محمد کرمی گورخر نر آفریقایی باغ‌وحش صفادشت به‌همراه دو گورخر ماده حدود یک هفته پیش از هلند به ایران منتقل شده بودند. پس از چند روز نگهداری در گمرک، ۱۲ اردیبهشت ماه، به مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت در استان تهران منتقل شدند اما گورخر نر دیروز (۱۳ اردیبهشت) تلف شد.

فیلمی که امروز در شبکه های اجتماعی منتشر شده نشان می دهد سه راس گورخر آفریقایی سرگردان و هراسان در بین گروهی از مردان دستپاچه و وحشتزده، ایستاده اند که یکی از آنها داخل جوی آب می افتد و پای چپش می شکند. شدت شکستن استخوان به حدی است که پا کاملا پیچ خورده و حیوان بینوا حتی امکان خروج از جوی آب را ندارد، با این حال، یکی از مردان خشمگین و عصبی، به شدت با شی ای به سر و گردن او می کوبد و تلاش دارد به زور حیوان را از داخل جوی آب خارج کند.

در توضیح این فیلم عنوان شده که گورخر حین انتقال به خودرو سازمان محیط زیست در گمرک، تلف شده است. پیش از این در آبان سال ۹۷ هم ضمن طرح انتقال ۱۰ گورخر از توران شاهرود به پارک ملی کویر در گرمسار، پنج گورخر تلف شد. سازمان محیط زیست ناآشنایی کارکنان خود به روش انتقال حیوانات و بی تجربگی آنان را عامل مرگ گورهای ایرانی اعلام کرد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران در واکنش به این اتفاق به خبرگزاری ایرنا می‌گوید علت تلف شدن گورخر آفریقایی در مرکز نگهداری صفادشت ملارد در دست بررسی است. نمونه برداری های لازم از گورخر نر آفریقایی انجام شده است و منتظر جواب اداره کل دامپزشکی استان هستیم
+32
رأی دهید
-133

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۶
  گشتاسپ - شیراز، ایران

  رفتار بی مسئولیت از کارگر جز احمق تا مدیر و وزیر کثافت.کسانی باید به کار با حیوانات گمارده شوند که به طبیعت و جانداران عشق بورزند.نه این عوضی ها.البته در نظام ننگین ج.ا غیر از این بود تعجب داشت.نه ترحم و دلسوزی به طبیعت و آب و خاک و گیاه و جانداران.شرمتان باد.اون عوضی باید اخراج و محاکمه و جریمه بشه بابت کشتن بی دلیل جانور.....به گور باباتون با ماه رحمت و رمضونتون مردمان سنگدل
  6
  257
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۴
  ۲۲
  romano - تهران، ایران

  اینها نتیجه استخدامهای بی در و پیکر و مکتبی پیرو ولایت فقیه از بالای سازمان تا دربون باغ وحشه. وقتی بهترین ژنهای ایران در زندانن یا در این کشور و اون کشور سرگردان نتیجه همین میشه. بیخود نبود زمان شاه صدتا آزمون استخدامی میزاشتن همه باید شش تیغ میبودن. این تازه یک الاغه ببین با مردم بی دفاع چه میکنند.
  5
  158
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۷
  ۴۱
  Ary@mard - ما لاگا، اسپانیا

  اگر به غیر از این بود ، باعث تعجب میشد. به قول معروف،همه چیزمون مثل همه چیزمونه.
  2
  148
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان

  هنر نزد ایرانیان است و بس. زرشک
  6
  80
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۴
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  یعنی شعور این ....که مملکتو قبضه کرده اند به یک گوره خر هم نمی رسه. یعنی صد رحمت به خر!
  3
  96
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  این گورخر زیبا و بینوا را مبخواهند با تحقیر و شکنجه یا خر کنند یا به‌گور بسپارند
  5
  69
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران

  الان دیگه فرق بین هلند و ایران برای یه خر هم ثابت شد . ما ایرانی ها خودمون ..... ما رو باید بذارن تو باغ وحش تا اروپایی ها ما رو نگاه کنن . چرا قبول نداریم چه کثافتی هستیم . کل دنیا جمع شدن سعی می کنن گند ها یی که به اقصی نقاط دنیا میزنیم رو جمع کنن و ما رو مثل جزیره تو همین خراب شده که هستیم نگه دارن و اقلا رامون ندن به بقیه دنیا که بقیه جاها رو هم به کثافت نکشیم
  3
  88
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۲
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  ترکی حرف میزنند
  18
  13
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  وقتی یک آدمیزاد یه حیوون بی زبون و ضعیف رو بی دلیل آزار میده یا میکشه ذات پلید انسانها رو نشون میده. دلیل غلبه انسانها به طبیعت هم این ذات پلیدشون هست.
  3
  35
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۷
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  حیوان واقعی کیست؟ آن گورخر بینوا یا عمله های جنایتکار حکومت؟
  1
  25
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. شهرستانی حکومتی فیلمبرداره داره تورکی حرف میزنه و اونی که داره میزنه احتمالا مثل تو یک کرد عراقی هست. در ضمن چه فرقی میکنه کجایی باشه مهم اینه یک انسان پست و رذل و کثیف مثل اکثریت انسانهاست.
  7
  13
  ‌پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  من 20 سال پیش آخرین باری بود که به باغ وحش در تهران رفتم اوضاع حیوانات به قدری فاجعه بود که تصمیم گرفتم دیگر در ایران به باغ وحش نروم الان هم بنظرم با این وضعیت فاجعه باری که در باع وحش های ایران هست نباید حیوانات را به ایران بفرستند
  0
  6
  جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.