«بررسی درخواست آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی محکوم به ۲۰ سال زندان در بلژیک»

رادیو زمانه: وکیلان اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی با استناد به یک ماده حقوقی در مورد حق استیناف، درخواست آزادی او را تسلیم دادگاه کرده‌اند. کامبیز غفوری، روزنامه‌نگار مقیم فنلاند که روی پرونده این دیپلمات متهم به تلاش برای بمبگذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق کار می‌کند و گزارش تحقیقی مفصلی هم در این مورد منتشر کرده، این خبر را به نقل از یک منبع اروپایی بازتاب داده است. غفوری در توئیتی نوشته که خبر را از یک منبع اروپایی گرفته و قرار است این درخواست فردا (چهارشنبه ۵ می/ ۱۵ اردیبهشت) در دادگاهی در بلژیک بررسی شود.
 
منبع این خبر اقدام وکلای اسدی را «عجیب» دانسته. این روزنامه‌نگار همزمانی این اقدام را با گفت‌وگوهای برجامی جمهوری اسلامی و غرب، به عنوان نکته این ماجرا برجسته کرده است.
 
گفته می‌شود سه محکوم دیگر این پرونده هم تقاضای استیناف داده‌اند. اسدالله اسدی ۴۹ ساله، کنسول سوم جمهوری اسلامی در وین اتریش که تیر ۹۷ به ظن برنامه‌ریزی برای انفجار در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در منطقه ویلپن در حومه پاریس بازداشت شده بود، پنج‌شنبه ۴ فوریه/ ۱۶ بهمن از سوی دادگاه شهر آنتورپ به حبس ابد (معادل ۲۰ سال زندان) محکوم شد.
 
او علیه این حکم فرجام‌خواهی کرده است. در همین پرونده، نسیمه نعامی و امیر سعدونی (زوج ایرانی) و مهرداد عارفانی که تابعیت بلژیک را دارند، به ‌ترتیب به ۱۸، ۱۵ و ۱۷ سال زندان محکوم شدند و تابعیت بلژیکی آن‌ها لغو شد. این پرونده موجب تنش دیپلماتیک میان ایران و چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه شد.
+67
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  بابا این بیچاره کاری نکرده که 20 سال زندان براش بریدید. تنها مشکل این بزرگوار اینه که یه کمی خونخوار و احمق, البته خرمقدس هم هست که خوب علتش به همون حماقتش بر میگرده. جالب اینجاست که اروپایی ها چه تصمیمی میگیرند. اگر واقعا بخواهند به خاطر منافعشون این آمیب تک سلولی را آزاد کنند باید فاتحه عدالت را در اروپا خوند.
  9
  169
  ‌سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
  ۵۳
  مهدی52 - روتردام، هلند

  این همان اروپای سال ۱۹۷۸ که هر روز هر هفته از طریق انواع و اقسام خبرنگاران و دپلماتهای خود دلواپس حال برای مثال علی خامنه ای و مسعود رجوی و فرخ نگهدار وبقیه محترمین وخدمتگذاران به بشریت بودند. و حالا برای سر پا نگهداشتن رژیمی که الف تا ی ارکان حکومتش فقط و فقط نقض حقوق بشر است ،برای آزادی تروریستی که دردادگاههای خودشان محکوم شده دست و پا برای آزادیش میزنند،
  8
  125
  ‌سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳
  ۵۹
  lehrte - هانوفر، آلمان

  مماشات اروپا با رژیم دزد و خونخوار:البته ایشان فعلا تو اب نمکه به این دوره نمیرسه ولی دوره بعد یکی از کاندیداهای (طویله اغا ) مجلس یا ریاست جمهور یه در نظام عسلامی هر چی دزدتر و خونخوارتر مقام بالاتر.....
  5
  51
  ‌سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲
  ۳۹
  باجناق - دوسلدورف، آلمان
  تنفر از چهره منحوسش میباره ، واقعا رفتار و کردار و طرز فکر آدم روی چهرشون تاثیر میذاره
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.