آغاز ارزیابی اثربخشی واکسن چینی سینوواک توسط آژانس دارویی اروپا

مقر آژانس دارویی اروپا در آمستردامدویچه وله :اتحادیه اروپا واکسن کرونا سینوواک را که تولید چین است، بررسی می‌کند. به این منظور آژانس دارویی اروپا در روندی سریع ارزیابی و بررسی‌های خود را در این راستا آغاز کرده است. زمان اعلام نتیجه اما هنوز مشخص نیست.

نهاد تنظیم‌کننده مقررات دارویی اتحادیه اروپا (ُEMA) اعلام کرده، در پروسه‌ای سریع در حال بررسی تأیید واکسن چینی سینوواک در مقوله اثربخشی و ایمنی است. این نهاد روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت (۴ مه) گزارش داد که در حال حاضر نتایج اولیه آزمایشگاهی و نتایج تحقیقات بالینی در اختیار این سازمان قرار گرفته است.

این مرجع تأیید محصولات دارویی در اروپا می‌نویسد، از نتایج اولیه چنین برمی‌آید که واکسن چینی تولید پادتن در برابر ویروس را تحریک می‌کند و می‌تواند در محافظت از بدن در برابر کووید ۱۹ مؤثر باشد.
روند بررسی سریع
بررسی این واکسن از سوی اما در چارچوبی که روند بررسی در آن تسریع شده، انجام می‌شود. در این رویه همه داده‌ها پیش از اینکه پژوهش‌ها در این باره به پایان رسیده باشد و پیش از درخواست رسمی مجوز ورود به بازار ارزیابی می‌شوند.

در مورد تمامی واکسن‌های کرونا که تاکنون مجوز دریافت کرده‌اند، سازمان دارویی اروپا برای سرعت بخشیدن به صدور مجوز احتمالی، بر أساس این شیوه عمل کرده است.

هنوز مشخص نیست که بررسی‌ها در مورد سینوواک چقدر زمان‌بر هستند.

تاکنون تنها واکسن‌های شرکت‌های تولیدکننده غربی توانسته‌اند تأیید و مجوزی در سطح اتحادیه اروپا به دست بیاورند؛ واکسن‌های چون بایون‌تک/ فایزر، مدرنا، آسترازنکا و جانسون اند جانسون.
در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تنها مجارستان است که از واکسن روسی و چینی هم استفاده می‌کنددر میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجارستان افزون بر این واکسن‌ها از واکسن تولید کننده چینی یعنی سینوفارم و واکسن روسی اسپوتنیک هم استفاده می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت یک ماه پیش اعلام کرد، دو واکسن چینی سینوفارم و سینواک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را ایمن و موثر می‌داند. این نهاد اما در عین حال تأکید ورزید که همچنان به داده های بیشتری برای بررسی آن‌ها نیاز دارند.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.