کیسه گشادی که شرکت‌های خصوصی برای واردات واکسن کرونا دوخته اند

ایران اینترنشنال: در حالی که به دلیل تعلل دولت ایران در تامین واکسن کرونا، شرکت‌های خصوصی مورد تایید حکومت اقدام به خرید و واردات آن می‌کنند یک مقام وزارت بهداشت از دریافت پیش‌فاکتورهایی با قیمت ۱۲ برابر در این زمینه خبر داده است.
 
کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، طی نشستی مجازی با فعالان بخش خصوصی در کلاب‌هاوس، ‌گفت: «در پروفورم [پیش‌فاکتور] ۲/۵ تا ۱۲ برابری قیمت واکسن باید پرسید که واقعا دنبال چه چیزی هستیم.»
 
او اشاره کرد برای واکسن چهار دلاری پیش‌فاکتور ۵۰ دلاری ارائه شده است و نگرانی درباره رخ دادن «واکسن‌گیت» وجود دارد.
 
این ابراز نگرانی رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در حالی است که مجوز واردات واکسن از سوی وزارت بهداشت و به شرکت‌های محدود و طرف اعتماد داده می‌شود.
 
پیشتر حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، تعداد این شرکت‌ها را سه مورد اعلام کرده بود.
 
اما اکنون جهان‌پور می‌گوید شرکت‌هایی که پیش‌فاکتور داده‌اند در قیمت‌های خود واکسن ۱۰ دلاری را ۲۵ تا ۷۰ دلار پیشنهاد کرده‌اند. او پیش‌فاکتورها را دارای «مساله و ماجرا» دانست.
 
تاکنون بر اساس اعلام مقام‌های گمرک ایران بیش از سه میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شده است.
از آمریکا و بریتانیا نیاید، مجوز می‌دهیم همزمان علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا، اعلام کرده دولت ایران به شرکت‌های بخش خصوصی تنها زمانی اجازه خرید واکسن‌های کرونای بریتانیایی و آمریکایی را می‌دهد که این واکسن‌ها در کشور دیگری تولید شده باشند.
 
انتظار می‌رود این سیاست حکومت نیز روند تهیه و خرید واکسن توسط بخش خصوصی را طولانی و مبهم‌تر کند. 
 
رییسی که در یک نشست آنلاین با فعالان بخش خصوصی در کلاب‌هاوس صحبت می‌کرد، گفت: «ما روی برند واکسن بحثی نداریم و فقط از آمریکا و انگلیس واکسن نمی‌خریم.»
 
دستور ممنوعیت واکسن‌های بریتانیا و آمریکا را دی‌ماه سال گذشته علی خامنه‌ای، ‌رهبر جمهوری اسلامی،‌ صادر کرد.
فساد کرونایی شکل گرفته است نگرانی درباره ابهام و فساد احتمالی در جریان واردات واکسن کرونا از سوی یک مقام قرارگاه پدافند زیستی هم تایید شده است.
 
محمد کریمی‌نیا، معاون این قرارگاه،‌ روز یکشنبه به روزنامه همشهری گفت فعال نبودن بخش‌های نظارت و قانون‌گذاری در ۱۵ ماه گذشته موجب شکل‌گیری «فساد کرونایی» در کشور شد.
 
کریمی‌نیا همچنین به «تفاوت» در آمار مقام‌های رسمی درباره تعداد واکسن‌های وارداتی انتقاد کرد.
+56
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  شما ها که نمی توانید یک واکسن برای مردم تهیه کنید چگونه میتوانید مملکت را اداره کنید ؟مرگ بر خامنه ای
  5
  67
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  اصلا شما بگو ۱۰۰ دلار . بیشرف تو باید ازشان بخری و مجانی در اختیار مردم قرار دهید بجای اینکه پول بفرستید لبنان و سوریه و یمن . باید شرف داشته باشید و به هر قیمتی هر کسی واکسن داد بخرید که ملت دارد جان می‌دهد از بی عرضی این جماعت مفتخور اخوند.
  2
  45
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
  ۳۱
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  خامنه ای باید از روسیه حامله شود
  4
  34
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  در ضمن باعث تمام این دلال بازی‌ها و دزدی‌ها و خون مردم را مکیدن شماها هستید که عرضه ندارید واکسن برای مردم تهیه کنید و شرکت‌های خودتان که برای دوستان دکترتان هست و درصد می گیرید از آنها این دلال بازی‌ها را در ایران راه می اندازند که بیشتر خون مردم بیچاره را بمکند. می گویند آنکه دزد است خودش اول داد می زند ای دزد ای دزد . حالا زدن خودشان را به موش مردگی که قیمت بالا می‌دهند و ما چکار کنیم دلال بازی است دیگر. بیشرفها.
  3
  29
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  ذات کثیف و پلید ملاها با دزدی ، مفتخوری، جنایت و شیادی سرشته شده و جیب بری اسلامی بهر طریقی باید از مردم دزدی کند. اساس دین این بی شرافت ها غارتگریست
  4
  24
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
  ۱۶
  حسن دلاک رئیس - دوغوز اباد، اتیوپی
  تمام مملکت فساده. تمام وسایل پزشکی توسط شرکتهایی وارد میشه که مربوط به خودشون و وابسته هاشون هست و سالهاست که مافیای دارویی داره خون این مملکت رو میمکه و الان صدای خودشون هم در اومده . هیچ وارداتی بدون رانت و سودجویی در این مملکت امام زمان وجود نداره . روسای بیمارستان شروع این مافیان در لایه های پایین تا اون آقازاده های بالا نشین.
  1
  6
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::arya_japan - توکیو، ژاپن::]. میتونن دوست عزیز، منتها تا معنویات توش نباشه نمیکنن اینکار رو.
  0
  3
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.