صدا و سیما: طبق توافق در وین ،نازنین زاغری در مقابل پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند به ایران آزاد می شود

دویچه وله :به گفته تلویزیون ایران در وین توافق شده تا نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در ایران در قبال پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند به ایران آزاد شود. همچنین گفته شده آمریکا هفت میلیارد دلار از پول‌های ایران را آزاد می‌کند.

 صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت (دوم ماه مه) اعلام کرد که نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران در ازای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی بریتانیا به ایران آزاد خواهد شد.

این پول مبلغی است که در آخرین سال‌های حکومت محمدرضا شاه بابت خرید تانک‌های چیفتن به بریتانیا پرداخت شد اما با وقوع انقلاب اسلامی در ایران این تانک‌ها به ایران تحویل داده نشد.

این توافق در مذاکرات وین به دست آمده است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی همچنین به گرفتن مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در ازای آزادی جیسون رضاییان اشاره کرده و گفته است: «قبلاً آمریکا و واسطه‌های اروپایی تلاش کرده بودند بدون امتیازدهی، ایران را وادار به تبادل کنند تا ضمن کاستن از ضربه حیثیتی ایران به سرویس جاسوسی آمریکا، از تکرار ماجرای جیسون‌گیت جلوگیری شود اما در نهایت آن ماجرا تکرار شد.»

جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست در تهران بود که پس از دستگیری مانند تمامی دوتابعیتی‌های بازداشت شده دیگر به جاسوسی متهم شد. این اتهام هیچگاه ثابت نشد.

نازنین زاغری کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز از فروردین ۹۵ در زندان بود. پس از پایان محکومیت پنج ساله و آزادی‌اش از زندان اما پرونده دیگری برای او تشکیل و به یک سال حبس تعزیری و یک سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد.

دولت بریتانیا به محکومیت جدید نازنین زاغری به شدت اعتراض کرد و آن را غیر قابل قبول دانست.
مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی
هم زمان با خبر صدا و سیما سایت المیادین لبنان که طرفدار جمهوری اسلامی است از آزادی چهار ایرانی بازداشت شده در زندان‌های آمریکا در مقابل آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران خبر داد.

این رسانه به هویت این افراد اشاره‌ای نکرده اما نوشته است که واشنگتن هفت میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را نیز آزاد خواهد کرد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز به نقل از یک مقام آگاه نوشت که در مذاکرات وین تیم آمریکایی حاضر شده ضمن پرداخت هفت میلیارد دلار به ایران چهار زندانی ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها را نیز آزاد کند.

این اخبار در حالی منتشر شده که پیشتر یک دیپلمات غربی گفته بود پیشرفتی در مذاکرات وین حاصل نشده و کارهای زیادی در پیش است.
+63
رأی دهید
-63

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  یه نازنین زاغری داشتین قیمت خوب , یه جیسون رضاییان فی مناسب ! این روح الله زم و میلاد حاتمی رو که ازش کم کنین , سر جمع چقدر ؟؟
  10
  36
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۱
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نظام جنایتکار اخوندی در گروگان گیری دست بالای دارد . ایرانیان خارج نشین دو تابعه مواظب و اگاه باشن وقتی به ایران سفر میکنن امکان دارد گرگان بعدی نظام اخوندی باشند, پس بیاید و برای مدتی سفر کردن به ایران را تحریم کنید تا نظام اخوندی به خود اید و پایان به گروگان گیری ایرانیان خارج نشین بدهند.
  7
  51
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۷
  ۲۹
  Lincoln - کورنوال، انگلستان

  یکی از بیزنس های اصلی جمهوری اسلامی شده گرو کشی و آدم ربایی که ظاهرا خیلیم پر سوده،دزد که از دزدبزنه شاه دزده...
  5
  41
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۵
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این پول برای نازنین ساغری پرداخت نمیشود. در زمان شاه ایران بیعانه ای برای خرید تعدادی تانک به انگلستان داده شده بود و همواره برگشت این پول با سود بانکی اش به اخوندها مورد نفاق بود. ایران نازنین ساغری را به گروگان گرفته بود تا بیشترین ها را بگیرد و اگر مسئله حل شود ایران بطور اتوماتیک این گروگان را باید آزاد کند
  4
  25
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۸
  ۳۶
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  خوب راهی رو پیدا کردن والا. گروگان گیری رسمی. خوبیش هم اینه که بقیه کشورها ها نمیتونن مقابله به مثل کنن. یعنی اولا قوانینشون اجازه نمیده یکی رو بیگناه بگیرن برا گرو کشی دوما اگرم یه کشوری حالا این کارو کرد این بدبختها برای جمهوری اسلامی پشیزی ارزش ندارند که بخواد برای آزادیشون امتیاز بده. ترجیح میده در درد و رنج کشته بشن و شهید حسابشون کنه تا بار آزادیشون پول بدن. نمونه اش دیپلمات های کشته شده توسط طالبان. یه جایی خوندم باارزش ترین جاسوس ها جاسوس های انگلیسی و اسرائیلی هستن و بی ارزش ترینوشن جاسوس های ایرانی. یعنی جاسوس جمهوری اسلامی گیر افتاده امیدی به آزادی نداشته باش.
  6
  28
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  پارو، کمانچه، رزم جوب، مسافران، میلیونر به صف، پول تکه استخوان بعدی رسید. قلم‌ها به دست، حمله به سایت!
  9
  28
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۰
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  تا یکی ککی تو تومبونش نباشه نمیگیرنش ببرن بندازنش تو هلفدونی آب خنک بخوره ازقدیم گفتن مرغی که انجیر میخوره مثل این نازنین توک دماغش کجه هاهاهاها
  51
  8
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۰
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  ج.ا با گروگان گرفتن شهروند دو تابعیتی خودش ، از کشورهای دیگر باج میگیرد.این عمل مشابه اینستکه شخصی بچه خودش را ببرد جلوی در همسایه و چاقو بگذارد روی شاهرگ بچه خودش ،و به همسایه بگوید اگر باج ندهی سر بچه خودم را می برم.در هر صورت با در یافت این دو باج ، (400 میلیون و ۷ میلیارد) پول جهت اختلاس زالو ها و زالو زاده های نظام اسلامی فراهم شده است
  9
  27
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۰
  ۳۵
  eternity - اوکلاهما، ایالات متحده امریکا

  این اوج وقاحت ه ک ج.ا. اتباع بیگناه ایرانی رو برا باجگیری ب گروگان میگیره. داشتن شهروندی ایران -در دوره کنونی- بجز حقارت چه ارزش مادی یا معنوی داره. ایشون میبایست شهروندی ج.ا. ایران رو باطل میکرد در اون صورت دیگه ج.ا. جرات نمیکرد حتی یه روز به این گرونگانگیری ادامه بده.
  6
  33
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۲
  ۳۹
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  اولا دوستان در این سایت به این اخبار باید رای مثبت بدید که بیشتر دیده بشه دوما این دقیقا مثال دزدی سر گردنه یا راه زنی هستش به روش جمهوری اسلامی یک بدبخت رو میگیرن برای آزادیش جیب بری میکنن
  2
  8
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۴
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  در تمام دنیا دولت‌هاحمایت و پشتیبانی از شهروندان خود را در راس قرار می‌دهند ولی دولت ما با گروگانگیری شهروند خود در قبال پول در داخل ایران همه دنیا را شوکه کرد، آزاد شدنش و در کنار خانواده‌اش بودن باعث خوشحالیست.
  2
  3
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  جمهوری کثیف گروگانگیر های اسلامی. مرگ بر جمهوری اسلامی.
  2
  2
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.