واکنش تند علی خامنه ای به سخنان جنجالی فایل صوتی ظریف + پاسخ ظریف به آیت الله خامنه ای

رادیو فردا :رهبر جمهوری اسلامی ایران بدون نام بردن از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، از فایل صوتی و اظهارات او درباره قاسم سلیمانی انتقاد کرد و گفت: «این حرف‌ها تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان ما و آمریکاست».

علی خامنه‌ای روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت در یک سخنرانی که از شبکه حکومتی خبر صداوسیما پخش شد، با دفاع از نیروی قدس سپاه پاسداران و عملکرد فرمانده سابق آن، قاسم سلیمانی، گفت که «نیروی قدس بزرگترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی منفعل در غرب آسیاست».

او گفت: «شنیدیم که رسانه‌های دشمن و مخالف جمهوری اسلامی هم پخش کرده‌اند. انسان متأسف می‌شود وقتی این‌ها را می‌شنود».

رهبر جمهوری اسلامی با بیان این‌که نیروی قدس «سیاستمدار عزت‌مدار جمهوری اسلامی را تحقق بخشیده است»، گفت: «برخی از این حرف‌ها تکرار حرف‌های آمریکاست. آمریکایی‌ها سال‌هاست از نفوذ جمهوری اسلامی به شدت ناراحت هستند. از شهید سلیمانی به خاطر این ناراحت بودند و به این خاطر ایشان را به شهادت رساندند».

آقای خامنه‌ای تصریح کرد: «ما نباید حرفی بزنیم که این معنا را تداعی کند که داریم حرف آن‌ها را تکرار می‌کنیم چه در باره نیروی قدس چه شخص شهید سلیمانی».

او در ادامه با بیان اینکه سیاست کشور متشکل از برنامه های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است، گفت: «این‌که این بخش آن بخش را نفی کند اصلاً معنی ندارد و این خطای بزرگی است که از مسئول جمهوری اسلامی نباید سر بزند».

به گفته وی، «سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود. در همه جای دنیا مربوط به مجامع بالادستی و مسئولین عالی رتبه هستند که تعیین می‌کنند. البته وزارت‌خارجه هم مشارکت دارد. اما مجری است».

محمدجواد ظریف در یک فایل صوتی که هفته پیش از گفت‌وگوی سه ساعته او با سعید لیلاز منتشر شد، انتقادات بی‌سابقه‌ای را از تسلط نظامیان بر سیاست خارجی ایران مطرح کرد و گفت حکومت ایران، «میدان» یعنی عرصه فعالیت سپاه پاسداران را بر «دیپلماسی» ترجیح داده است.

او قاسم سلیمانی را به وارد کردن آسیب به دیپلماسی متهم کرد.‎

وزیر خارجه ایران همچنین فرمانده سابق نیروی قدس را متهم کرد که در مسیر تلاش‌های دولت روسیه برای «نابود کردن» دستاوردهای برجام دولت روحانی، با مسکو همراه بود و با «اراده روسیه» موجب درگیری بیشتر ایران در جنگ سوریه شد.‎

به‌گفته آقای ظریف، «قاسم سلیمانی را روس‌ها در تیر ۹۴ دعوت کردند به مسکو برود، در شرایطی که تصمیم‌شان را برای دخالت در سوریه گرفته بودند» و اضافه می‌کند «چرا روسیه در حالی که می‌توانست از روی مدیترانه خاک سوریه را بزند اما از روی ایران زد. چرا هواپیماهای روسیه از روی ایران پرواز کردند. این اتفاق‌ها همه مال بعد از برجام است».‎

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از اظهارات روز یکشنبه خود از توسعه رابطه با چین و روسیه دفاع کرد و کشورهای غربی را متهم کرد که به گفته او، «اصرار دارند سیاست خارجی ایران زیر پرچم آن‌ها باشد».

او گفت: انقلاب، ایران را از «سیطره» غربی‌ها خارج کرد و «حالا تلاش می‌کنند که آن به سیطره برگردانند. لذا جمهوری اسلامی با چین ارتباط برقرار می‌کند آن‌ها ناراحت می‌شوند، با روسیه ارتباط برقرار می‌کند آن‌ها ناراحت می‌شوند».

یک هفته پس از بحث و جنجال گسترده درباره این فایل صوتی، آقای ظریف از خانواده قاسم سلیمانی طلب بخشش کرد.

او در یک پست اینستاگرامی، سخنانش در فایل صوتی را صادقانه خواند ولی گفته که «اگر می‌دانستم جمله‌ای از آن عرایض انتشار عمومی پیدا می‌کند، حتما همچون گذشته آن را بر زبان نمی‌آوردم».

انتشار فایل صوتی گفت‌وگوی سه ساعته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، بازتاب‌های زیادی داشته است و برخی نمایندگان مجلس با «توهین و اهانت»‌ دانستن سخنان ظریف درباره قاسم سلیمانی، خواستار برخورد با او شده‌اند.‎

همچنین رسانه‌های نزدیک به سپاه با اشاره به سخنان ظریف درباره سلیمانی، به شدت از رفتار و سخنان وزیر خارجه ایران انتقاد کرده‌اند.‎

خبرگزاری فارس با بازنشر چند گزارش و گفت‌وگو با نمایندگان مجلس، سخنان ظریف را «خلاف واقع» دانسته و گفته است انتشار چنین فایلی در ادامه «پروژه جنون‌وار» است که می‌خواهد سپاه را مقصر اصلی مشکلات نشان دهد.‎

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین، در واکنش به فایل صوتی محمدجواد ظریف گفت: «او با خون مسافران پرواز مظلوم‌نمایی می‌کند».‎

اشاره آقای اسماعیلیون به آن بخش از مصاحبه جنجالی وزیر خارجه ایران است که درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران گفته است: «[به مقام‌های نظامی] عرض کردم دنیا می‌گوید به هواپیما موشک خورده است. اگر واقعا موشک خورده است بگویید ببینیم ما چطور می‌توانیم آن را علاج کنیم».
ظریف: بیانات رهبری ختم کلام استبی بی سی :ساعتی بعد از این سخنان آقای ظریف در اینستاگرام با انتشار عکسی از خود در کنار آقای خامنه‌ای، سخنان او را "ختم کلام و نقطه پایانی برای بحث‌های کارشناسی" خواند.

آقای ظریف در تایید سخنان آیت‌الله خامنه‌ای درباره تصمیم‌گیری‌ها در حوزه خارجی نوشت "سیاست خارجی باید موضوع وفاق و انسجام ملی باشد و از بالاترین سطح مدیریت و هدایت شود و بر این اساس پیروی از نظرات و تصمیمات رهبری ضرورتی غیرقابل انکار برای سیاست خارجی است."

آقای خامنه‌ای وزارت خارجه را "مجری" تصمیم‌ها خواند و گفت: "این را همه بدانند که سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود بلکه در مجامع بالادستی تعیین می‌شود."

آیت‌الله خامنه‌ای وزارت خارجه را "مجری" تصمیم‌ها دانست و گفت سیاست خارجی در مجامع بالادستی تعیین می‌شود

آقای ظریف که ساعاتی پیش از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی به خاطر گفته‌هایش درباره قاسم سلیمانی، عذرخواهی کرده بود در پست تازه‌اش هم نوشته بسیار متاسف است که فایل صوتی او "دزدانه منتشر و به صورت گزینشی مورد بهره‌برداری و دستمایه خصومت ورزی بدخواهان کشور و مردم و انقلاب گردید و اسباب تکدر خاطر شریف مقام معظم رهبری را فراهم آورد."

اظهارات وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای چند ساعته که به گفته مقام‌های دولت "محرمانه بوده و فایل آن به سرقت رفته"، جنجال بسیاری در صحنه سیاسی ایران به پا کرد.

گفته‌های انتقادآمیز او درباره نقش و نفوذ قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در سیاست‌های منطقه‌ای ایران و ترجیح "میدان به دیپلماسی" در جمهوری اسلامی، موجی از واکنش به همراه داشت و با انتقاد و هشدار تند چهره‌های حکومتی و هواداران آقای سلیمانی روبرو شد.
آیت‌الله خامنه‌ای، نیروی قدس سپاه را "بزرگترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا" توصیف کرد و گفت آمریکایی‌ها از نیروی قدس و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ناراحت هستند و "اصرار دارند که سیاست خارجه ایران زیر پرچم آن‌ها باشد."

آقای خامنه‌ای گفت "ما نباید حرفی بزنیم که این معنا را تداعی کند که داریم حرف آن‌ها را تکرار می‌کنیم چه درباره نیروی قدس چه شخص شهید سلیمانی... نباید جوری حرف بزنیم که به معنای این باشد که سیاست‌های کشور را قبول نداریم و دشمن را شاد نکنیم."

آقای ظریف در واکنش به این انتقادها پیشتر در صفحه اینستاگرامش نوشت: "اگر می‌دانستم جمله‌ای از آن عرایض انتشار عمومی پیدا می‌کند، حتما همچون گذشته آن را بر زبان نمی‌آوردم."

آقای ظریف از "مردم بزرگوار ایران و همه عاشقان سردار و به ویژه خانواده بزرگوار سلیمانی عزیز" خواست که او را ببخشند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در شرایطی از محمد جواد ظریف انتقاد کرده که نام او برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده در ایران مطرح شده است، هر چند که او تاکنون گفته است که داوطلب نامزدی در انتخابات نخواهد شد.

ساعاتی پیش از سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای، "جبهه اصلاحات ایران" اسامی ۱۴ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری را که به این ائتلاف معرفی شده اعلام کرد و گفت که نام محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در صدر اسامی پیشنهادی و بالاتر از اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، قرار دارد.
 
+82
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  اینگا ولی ایران رو با خاک یکسان کرد فقط بلدید بگید دشمن دشمن خیلی گاوه
  8
  77
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  این اخوند فاشیست و جانی برای ۸۰ میلیون ایرانی و نسلهای آینده شان تصمیم گیری میکنه . در ادامه راه رهبرش خمینی جانی تر از خودش ادرار میکند به آرا و نظرات مردم ایران . ایران و ایرانی فقط در حمله مغولها و مسلمانان صدر اسلام به این درجه از ذلت و خوآری رسیده بودند
  9
  103
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۶
  ۵۴
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  ابن باز اومد حرف ارباب هاشو به طرفدارانش گفت.
  2
  42
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۲
  ۵۴
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. بنظر شما برنامه نویسه ۸۰ میلیون کیه؟.
  1
  22
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۵
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  این ظریف که‌کاره ای نیست که‌حالا گفته غلط کردم‌. خامنه ای هم‌کاره ای نیست . این نظام جمهوری اسلامی یک‌هیولای ۷ سر است و هیچکس واقعا نمی داند از کجا این مترسکها را هدایت می‌کند . نظام‌چیز دیگری است که‌همه‌‌در سایه هستند. رفسنجانی را بینید چطور سربنیست کردند . ظریف که جوجه هم‌‌نیست و‌اگر نمی گفت غلط کردم‌الان‌با شیشه نوشابه در خدمتش بودند البته معلوم هم نیست که شیشه نوشابه خدمتش دادن تازه بعد از گفتن غلط کردم . خیلی هیولاست این نظام اسلامی و یک‌هزار توی در یک هزار توی مخوف دیگر است.
  2
  50
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
  ۳۶
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  یاد اون شعر آقای هالو افتادم که به خدا میگفت خدایا شکرت که به ما کلی درد و غم و فقر و فلاکت و بد بختی و سه روزی دادی و یکی ازش پرسید اینقدر بد بختی و باز میگی خدا یا شکرت اونم جواب داد خدا اگه خدا باشه خودش میدونه شکر گفتن من بدتر از صد تا فحش خواهر مادر بود. این آقای خامنه ای هم اگه شعور داشته باشه میفهمه اون جمله ظریف که بیانات عوظما همیشه نقطه پایان بحث های کارشناسی هست به زبان ساده یعنی کارشناس و اینا کشکه هر چی دیکتاتور بگه همونه
  3
  44
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۳
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  سخنان ظریف با اذن خود خامنه ای منتشر شده است ولی به مانند همیشه خامنه ای پای خودش را از قبول مسئولیت کنار کشیده است
  3
  52
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تو روح پدر رهبر و وزیر یکجا.
  7
  63
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  اکثرمردم برای نون شب محتاجن،اصلا چه فرقی می کنه براشون که ظریف درباره سردارسلیمانی چی گفته.
  5
  58
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۲
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این کفتار پیر اقتدار ضحاک گونه خودش را به نوچه گان نشان داد.بر مبنای اعتقاد او کامل ترین دین اسلام است و بهترین مذهب اسلام شیعه و بالاترین شاخه شیعه نوع ۱۲ امامی است. در ادامه صحیح ترین درک از شیعه ولایت فقیه است؛ پس او کامل ترین نوع انسان در کل هستی است. لذا قدرت او الهی است . اراده او اراده الله در مورد سیاست کل کشور است . او خود را چوپان گله امت اسلامی میبیند
  3
  22
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۴
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  هر انچه در بین مسئولا" نظام پست اخوندی رخ میدهد نمایشی هست برای فریب اذهان عموم . دوستان در طول این سی سالی که خامنه ای رهبر نظام شده انقدر دروغ گفته دماغش کج شده است.
  3
  15
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  تمام اینها سیاه بازی های قبل از برگزاری خیمه شب بازی انتخابات فرمایشی حکومت کثیف اسلامیست. رای بی رای فقط سرنگونی کامل جمهوری جعلی فتنه و فساد اسلامی.
  2
  8
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.