جنجال بسته شدن فروشگاه‌های مشروبات الکلی در ترکیه ; اردوغان کوتاه نخواهد آمد

رادیو فردا :در دور تازه شهربندان در ترکیه، در حالی که دولت این کشور فروشگاه‌های مواد غذایی را از تعطیلی‌ معاف کرده، دستور به بسته شدن فروشگاه‌های مشروبات الکلی داده است؛ امری که باعث جنجال سیاسی در این کشور شده است.

دولت ترکیه فروش الکل را از ۲۹ آوریل تا ۱۷ مه ممنوع اعلام کرده است و مخالفان سیاسی دولت در این رابطه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، را متهم می‌کنند که سعی دارد «ارزش‌های مذهبی خود را به ملتی ۸۳ میلیون نفری تحمیل کند.»

بنابر گزارش‌ها، دیوان عالی کشور در ترکیه اکنون این تصمیم را به چالش کشیده اما سلیمان سویلو، وزیر کشور، در تازه‌ترین سخنان خود گفته است که این تصمیم با «مهار کرونا» مرتبط است و دولت رجب طیب اردوغان از این تصمیم «کوتاه نخواهد آمد.»

در پی اعلام این تصمیم، بسیاری از رسانه‌های ترکیه، ازجمله پایگاه خبری «دووار» (دیوار)، نوشتند که این تصمیم را «ادامه همان سیاست حکومت رجب طیب اردوغان برای تخریب مبانی ۹۰ساله سکولاریسم در ترکیه»‌ می‌دانند.

معترضان، دولت اردوغان را که ریشه‌های اسلام‌گرایی دارد، متهم می‌کنند که با ساخت تعداد بسیاری زیادی مدرسه اسلامی، معروف به «مدارس امام خطیب»، و تشویق کودکان به رفتن به این مدارس به‌جای دبستان‌های معمول، به دنبال «مهندسی جامعه» برای گسترش اسلام‌گرایی است و ممنوعیت اخیر الکل در ماه رمضان نیز در همین راستا صورت می‌گیرد.

در همین حال، گزارش رسانه‌ها حاکی است که بسیاری از فروشگاه‌ها از این دستور دولت پیروی نکرده و فروش مشروبات در آنها همچنان ادامه دارد و بسیاری از مشتریان نیز تصاویر خرید مشروب خود را در شبکه‌های اجتماعی پست می‌کنند. هشتگ «دستت را از الکل من بکش کنار» (alkolümedokunma#) اکنون از هشتگ‌های پرطرفدار در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی ترکیه است.

بندیکی پالاندوکن، رئیس انجمن بازرگانان ترکیه، خواستار لغو این ممنوعیت شده و این سوال را خطاب به دولت مطرح کرده است که «آیا در یک کشور قانونمند توسعه‌یافته و دموکراتیک که با اروپا ادغام شده و همچنین مشتریان خارجی زیادی دارد، چنین ممنوعیتی امکان‌پذیر است؟»

رجب طیب اردوغان از مدت‌ها پیش از سوی مخالفان متهم به این است که شهرداران اسلام‌گرا را تقویت می‌کند، از ممنوع کردن مشروبات الکلی در محلات دفاع می‌کند و به تلاش خود برای گسترش حجاب اسلامی ادامه می‌دهد.

دولت ترکیه اسفندماه گذشته با دستور رجب طیب اردوغان از کنوانسیون اروپایی «حمایت از زنان در برابر خشونت» خارج شد که این تصمیم منجر به اعتراض‌ و تظاهرات منتقدان شد.
+77
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Persian-joker - روتردام، هلند

  اگه این اردوغان رو سرنگون نکنند ، مدتی نمیگذره که اسم ترکیه به جمهوری اسلامی ترکیه تعغییر میکنه
  22
  196
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  مست کردن شبانه، حق مسلم ماست.
  27
  147
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ترکیش هم میشه: هر گجه مشروب ایچماخ، بیزیم حقیمیزدی آخ!
  25
  85
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۴
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. چه قدر تو سبکی آخه بشر. به قول خودت اینهمه ساله اینجا میای گدایی خیرسر امواتت شب جمعه رو هنوز بلدنیستی کچل جان هاهاها مگه همه اینجا ترکی بلدن که اومدی ترکی نوشتی؟آخه تو که با یه غوره سردیت میشه با یه مویز گرمیت تورو چه به خوردن عرق سگی؟هاهاها برو یه لیوان شیرت رو بخور هاهاهاها
  64
  7
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران

  جالبه از سرنوشت ایران درس نمی گیرن که این اسلام گرایی چه آتشی به کشور زد . همین چند ماه پیش بود که فرمانده نیروی انتظامی اعتراف کرد که مصرف الکل در ایران ده ها برابر حالت عادی و غیر قابل کنترل شده
  9
  47
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. با این ادبیات شما معلومه که زمانی نه چندان دور مزه عرق طوسی بودی
  4
  25
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۲
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  این احمق داره ترکیه را سعودی میکنه در صورتیکه سعودی داره میشه لاس وگاس. بهتر توریست ایرانی دیگه ترکیه نمیره
  2
  21
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. انگلیس و آمریکا پولهای ایران رو آزاد کردند. سری به جعبه پست لونه تون بزن، حتما تکه استخوان جدیدی از وزارت اطلاعات براتون پست شده.
  3
  24
  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۷
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اینجاست که میگن پدر تجربه بسوزه هاهاهاها هرچندربع پهلوی کنس تر و ناخن خشک تر و نرگداتر ازاینه که چیزی ازش بماسه ولی فردا صبح دوشنبه برو پست باکست رو نگاه کن شاید صنارسه شاهی چک بانکی نوشته باشه هاهاهاراستی شنیدم زنش که سرطان داشت داره شیمی درمانی میکنه
  25
  2
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۳
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  با ادامه حکومت اردوغان ،مردم ترکیه هم باید کم کم ساختن مشروب خانگی را یاد بگیرند.
  3
  21
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.