تبعیض علیه پاکبانان افغان و پدیده «واکسن خواری» در تهران

پاکبانان و ماموران شهرداری در اولویت دریافت واکسن هستندبی بی سی :در پی انتشار گزارش‌ها درباره "فساد" در روند واکسیناسیون، پیروز حناچی، شهرداری تهران برای ارائه توضیحات در جلسه شورای شهر تهران حاضر شد. پرونده‌ای که برخی رسانه‌ها در ایران آن را "واکسن خواری" نامیده‌اند.

آقای حناچی، روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت از برکناری دستکم ۶ نفر از مسئولان و مدیران شهرداری در مناطق ۶، ۹ و ۷ تهران خبر داد.

او با تاکید بر اینکه "هیچ یک از مدیران شهری تا رده ۴ مدیریتی واکسن تزریق نکردند" از عزل سه نفر در شهرداری منطقه ۶، معاون خدمات شهری یکی از مناطق و دو رئیس ناحیه در مناطق ۹ و ۷ تهران خبر داد.

او گفت که به جز در منطقه ۶ خطای صورت گرفته در سایر مناطق "کمتر از یک درصد بوده" است.

به گفته شهردار تهران از شنبه ۱۱ اردیبهشت "کد ملی و مسئولیت افرادی که واکسن دریافت کرده" در سایت شفافیت منتشر شده است.

آقای حناچی، افزود که همچنین "مقرر شد فهرست کسانی که خارج از نوبت واکسن زدند نیز منتشر شود."

پیش از این این اظهارات شهردار تهران، غلامحسین محمدی در توییتی نوشته بود که در فهرست منتشر شده نام افراد ذکر نشده و فقط کد ملی افراد مشخص شده است و "افشای نام دریافت کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی "موجب اعتراض" است و "پیگرد قانونی دارد."

نحوه توزیع واکسن کرونا در مناطق مختلف شهر تهران هم در جلسه امروز شورای شهر با انتقاداتی رو به رو شد.

زهرا صدر اعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: "برخی مناطق تاکنون هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند برای مثال در مناطق جنوبی، منطقه ۱۶.۱۷، ۱۸.۱۹، ۲۰،۲۱ و ۲۲ هیچ واکسنی دریافت نشده است."

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران تا روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت در مجموع ۹۵۶ هزار و ۴۲۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲۱۸ هزار و ۶۳۱ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در ایران به یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۴ دوز رسید.

همزمان جمعیت هلال احمر ایران از رسیدن "یک میلیون دوز" واکسن چینی از طرف صلیب سرخ چین به تهران خبر داد.

هلال احمر ایران می‌گوید که این "بزرگترین محموله واکسن کرونا" از ابتدای شیوع ویروس است و برای توزیع تحویل وزارت بهداشت می‌شود.
تامین ارز واردات واکسن از بدهی‌های عراق به ایران
رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت در نشست خبری مشترک با وزیر برق عراق از وعده عراق برای پرداخت بدهی هایش بابت پول برق و گاز به ایران خبر داد و گفت: "انتظار ما این است که نخستین پرداخت‌ها (از سوی عراق) ظرف روزهای آتی انجام شود و بتوانیم مسائل مالی دو قرارداد خرید "دو میلیون دوز" و "شصت میلیون دوز واکسن را هم بموقع حل کنیم."

او گفت که از یک ماه پیش به دستور رئیس جمهور ایران "برای تامین ارز مورد نیاز واردات واکسن از نقاط مختلف جهان" با در حال پیگیری بوده و افزود: "تقریبا روزانه با رئیس بانک تجارت عراق درباره پول‌های ایران در تماس هستم."

در همین حال، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بار دیگر تاکید کرد که "هیچ یک از دستگاه های ذیربط نباید اجازه دهند تامین فوری واکسن در پیچ و خم مراحل اداری معطل شود و واکسن لازم طبق اولویت های تعیین شده، در اختیار گروه های مختلف جامعه قرار گیرد."

او گفت که با اختصاص ارز لازم مشکل تامین منابع را برای خرید و واردات واکسن، را "حل کرده است."
تبعیض علیه پاکبان‌های افغان
در جلسه امروز (یکشنبه ۱۲ اردیبهشت) شورای شهر تهران، حجت نظری، عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران درباره ضرورت تزریق واکسن کرونا به پاکبانان افغان در ایران به شهردار تهران تذکر داد.

او گفت که "نباید میان پاکبان ایرانی و غیر ایرانی تفاوتی وجود داشته باشد."

آقای نظری با اشاره به اینکه نزدن واکسن به پاکبان‌های افغانستانی نداشتن "کد ملی است" از دولت خواست تا "هر چه زودتر تدابیری در این خصوص اتخاذ کند."

او افزود که "نداشتن کد ملی مانع از دریافت واکسن می‌شود، اما مانع از انجام کارهای سخت نمی‌شود."

گزارش شده است که حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند.
گزارش‌ها درباره تزریق خارج از نوبت واکسن
    تهران: ۱۰ اردیبهشت، برکناری رئیس یک بیمارستان
    تهران: ۹ اردیبهشت، برکناری ۴ مدیر و کارمند شهرداری
    گلستان؛ ۴ اردیبهشت برکناری معاون علوم پزشکی
    اصفهان: ۳ اردیبهشت، اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره شهردار این شهر
    خوزستان: ۳ اردیبهشت اعلام بررسی واکسن زدن شهردار اهواز در جلسه شورای شهر
    گلستان: ۲۸ فروردین برکناری رئیس شبکه بهداشت
    خوزستان: ۲۷ فروردین، اعلام خبر واکسیناسیون خارج از نوبت چند مدیر شهری آبادان
 
تازه‌ترین آمار رسمی مربوط به کرونا
شمار کل جانباختگان: ۷۲ هزار و ۴۸۴ نفر

شمار کل مبتلایان: دو میلیون و ۵۳۴ هزار و ۸۵۵ نفر

مبتلایان در شبانه‌روز گذشته: ۱۸ هزار و ۶۹۸ نفر

جانباختگان در شبانه‌روز گذشته: ۳۹۴ نفر

افراد بستری در بخش ویژه: ۵ هزار و ۴۴۳ نفر

به گفته وزارت بهداشت ایران در حال حاضر ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۵۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۸۴ شهر در وضعیت زرد و ۹ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

با وجود آمار نگران کننده کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفت که در حال "پشت سر گذاشتن پیک چهارم کرونا در کشور هستیم."
آزمایش کرونا اتباع هندی و پاکستانی قبل از ورود به بوشهر منفی بوده
سکینه سالاری، معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از تعطیلی و قرنطینه یکی از مراکز اقامتی خبر داد و گفت که ۹ خدمه‌هندی و پاکستانی یکی از اقامتگاه‌های دارای مجوز استان بوشهر قبل از ورود به بوشهر کرونا نداشتند و تست آنها منفی بوده است.

هفته گذشته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفته بود که از ۱۹ تبعه هندوستانی که روز یکشنبه ۵ اردیبهشت وارد این استان شدند و در قالب ۲ گروه هشت و ۱۱ نفره در ۲ مهمان‌پذیر اسکان یافتند، تست کرونای هشت نفر از آنان مثبت اعلام شده ‌است.

خانم سالاری، توضیح داد که"دو نفر از آنها از اتباع پاکستان بودند و از یک ماه و نیم قبل در بوشهر اسکان داشته و ۳ نفر خدمه هندی با پرواز ماهان از هند به دبی و از دبی به تهران پرواز داشته و ۴ خدمه هندی دیگر، با اتوبوس از شیراز به بوشهر آمده بودند و همه آنها قبل از ورود به استان بوشهر تست کرونایشان منفی بوده است."

در پی شیوع گونه جدید ویروس کرونا در هند، نگرانی‌هایی از بابت ورود این ویروس به داخل ایران و به ویژه مناطق جنوبی ایجاد شده است.
+4
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  یعنی هنوز یه سیستم اماری کد ملی و این چیزا برا مهاجرا ایجاد نکردن؟ . یعنی چقدر طول میکشه؟ هزینه ایی نداره چون زیرساخت همه چی هست.
  1
  3
  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.