کشف ۱۱۰ گور باستانی در دلتای رود نیل

 عکس آرشیوی استرادیو فردا :وزارت میراث باستانی و گردشگری مصر روز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت اعلام کرد که باستان‌شناسان این کشور ۱۱۰ مقبره باستانی را در دلتای رود نیل کشف کردند.

این گورها که در برخی از آن‌ها بقایای اجساد انسان وجود دارد در یک نقطه باستان‌شناسی در ناحیه «داکاهلیا» واقع در ۱۵۰ کیلومتری شمال شرقی قاهره کشف شده‌اند.

وزارت میراث باستانی و گردشگری مصر افزود: ۶۸ مورد از این گورها که شکل بیضی دارند متعلق به دوران ماقبل دودمانی مصر است که به شش هزار تا حدود سه هزار سال قبل از میلاد باز می‌گردد.

۳۷ گور دیگر که شکل مستطیل دارند متعلق به دوره دوم میانی مصر باستان است که سال‌های ۱۷۸۰ تا ۱۵۷۰ قبل از میلاد را در بر می‌گیرد و مردمان سامی‌تبار «هیکسوس» بر مصر حکومت می‌کردند.

به گفته وزارت میراث باستانی و گردشگری مصر، پنج گور بیضی شکل دیگر نیز در این نقطه کشف شده که متعلق به دوره پیش دودمانی «نقاده ۳» هستند. این دوران، سال‌های ۳۲۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد را در بر می‌گیرد.

باستان‌شناسان در تعدادی از این قبرها باقی‌مانده اجساد انسان، بزرگسال و خردسال، اشیاء مربوط به تدفین و ظروف گلی و سفالی کشف کرده‌اند.

این مورد یکی از مجموعه اکتشافات باستان‌شناسی طی سال‌های اخیر است که دولت مصر با تبلیغات گسترده سعی می‌کند از آن‌ها برای احیای گردشگری در آن کشور بهره گیرد.

صنعت گردشگری مصر پس از ناآرامی‌های سیاسی سال ۲۰۱۱ و اکنون از همه‌گیری ویروس کرونا به شدت لطمه خورده است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.