گرداندن تعدادی از متهمان جوان و نوجوان چهارشنبه سوری در خیابانهای مشهد + تصاویر

«متهمان چهارشنبه سوری در مشهد»دویچه وله :نیروی انتظامی مشهد تعدادی جوان را که «متهمان چهارشنبه‌سوری» معرفی شده‌اند با پلاکارد در ملا عام گرداند. رسانه‌های ایران این اقدام را «طرح پیش‌گیرانه» خوانده‌اند.

خبر کوتاه است و عکس‌فراوان: ۳۴ مرد جوان که شرمنده و غمگین به نظر می‌رسند و در تلاشند که خود را پشت پلاکاردهایی که به آنها داده شده پنهان کنند، در سطح شهر گردانده می‌شوند.  

برخی از آنها زخمی هستند و از عکس‌های منتشره برمی‌آید که بعضی‌شان زیر سن قانونی باشند.
رسانه‌های داخلی، این مجازات علنی را که در قرون وسطی‌در اروپا هم رایج بود، «طرح پیش‌گیرانه» نامیده‌اند. مشخص نیست که هدف مقامات قضایی جمهوری اسلامی از این اقدام، «پیش‌گیری» از چه جرایمی است.

در گزارش‌های رسانه‌های اینترنتی هم نیامده است که این افراد متهم به انجام چه عمل خلافی شده‌اند.

در نمایش عمومی «متهمان چهارشنبه‌سوری» هادی شریعت‌یار، معاون پیش‌گیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد هم شرکت داشته است.
«مغایر با مقاوله‌نامه‌های حقوق‌بشری»
هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران این اقدام را  برخلاف اصل حفظ کرامت انسانی خوانده است. این وبسایت خبری می‌نویسد: «در سال‌های اخیر نیروی انتظامی هر از گاهی اقدام به چرخاندن متهمان در سطح شهر می‌کند، اقدامی که مغایر با مقاوله‌نامه‌های حقوق‌بشری، قوانین داخلی و نقض کرامت انسانی است.»
روز ۲۷ اسفند خبرگزاری‌های ایران در رابطه با دستگیری «متهمان چهارشنبه‌سوری» به نقل از قاضی شریعت‌یار نوشتند: «اقدامات پیش‌گیرانه خوبی نیز در ماه‌های اخیر توسط دستگاه‌های متولی از جمله نیروی انتظامی، پلیس اماکن و دادسرا در حوزه شناسایی دست‌اندرکاران خرید، فروش و نگه‌داری مواد محترقه صورت گرفت و اماکنی که در آنها این اقدامات را انجام می‌دادند مهر و موم شدند و با نصب بنر و پرچم این موضوع اطلاع‌رسانی شد.»

معاون پیش‌گیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد وعده داده بود که این افراد در طول سال در «کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی توجیهی» شرکت خواهند کرد و «از ظرفیت آنها در اقدامات پیش‌گیرانه استفاده خواهد شد»
شریعت‌یار همچنین مدعی شده بود که هر سال از میزان تجمعات چهارشنبه‌سوری کاسته می‌شود. او برای این منظور از مردم «قدردانی و تشکر» کرده بود.

گرداندن «متهمان» در سطح شهر در ایران سابقه‌ای طولانی دارد. آخرین مورد که در تهران رخ داد موجی از انتقادهای مدافعان حقوق بشر و فعالان شبکه‌های اجتماعی در داخل و خارج ایران را برانگیخت.
+6
رأی دهید
-158

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  خیلی هم خوب و عالیه. کلاس‌های تربیتی همراه با گردش علمی.
  126
  20
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تا مادر آدم بوی کربلا نگرفته باشه، آدم همچون کاری با جوان های آن مملکت نمیکنه.
  6
  70
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۲
  ۵۲
  مستان خدا - ایران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. گردش علمی ؟؟؟. خوب و عالیه؟؟؟. کلاسهای تربیتیه؟؟؟؟. تصور میکنم هیچگاه به گردش علمی نرفته ای. تحقیر جوانان پر شور ایران نشان از حقارت کسانی است که که با شادی آشنایی ندارند من نمیدونم چقدر حرفت جدی بود ولی شوخیش هم چندش آوره
  6
  78
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۹
  ۵۵
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  تمام این نوجوانان تحقیر شده در آینده تبهکار و دزد و متجاوز میشن . یا در نهایت میشن مزدور جمهوری اسلامی
  4
  26
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
  ۶۷
  1954Omid - بلژیک، بلژیک

  با سلام.لطفا یکی بیاد این گیس بریده ً فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک را خفه کنه. این اسلام خمینی که قراربود شماها را آدم کنه، هنوز آدم نشدی؟ حداقل از آن کشوری که زندگی میکنی کمی علم و معرفت و انسانیت یاد بگیر. بسی تاسف .
  3
  27
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۹
  ۴۰
  Afgbidin - کرک، ایرلند
  میگیم چرا افغان ها را تحقیر میکنند، از این ها چه انتظاری میتوانی داشته باشی وقتی مردم خود را این چنین تحقیر میکنند!
  8
  24
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.