«سپاه قبل از شلیک موشک به هواپیما جی‌پی‌اس را از کار انداخته بود»

ایران‌وایر: یک کارشناس هوانوردی در گفت‌وگو با یک نشریه کانادایی در روز چهارشنبه‌ اول اردیبهشت ۱۴۰۰ گفته است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قبل از شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی، دستگاه موقعیت‌یاب (جی‌پی‌اس) پرواز ۷۵۲ را از کار انداخته بود.
 
«آندره میلن»، کارشناس مشاور پرونده پرواز۷۵۲ در گفت‌وگو با هفته‌نامه «کینگ سِنتینِل‎» چاپ کانادا، این اظهارنظر را مطرح کرده است. او کسی است که نتیجه بررسی‌هایش از سوی دادستانی مبارزه با تروریسم کشور اوکراین در پرونده ساقط‌کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران مورد استفاده قرار گرفته است.
 
آن‌گونه که این کارشناس هوانوردی گفته، سپاه پاسداران ابتدا سامانه ردیابی پرواز ۷۵۲ را به همراه سیستم ارسال فرکانس اضطراری که برای نشان دادن محل  دقیق سقوط مورد نیاز بوده، از کار انداخته و به همین دلیل هم موفق شده است به سرعت نیروهای خود را به محل سقوط برساند.
 
این گزارش در ادامه به حضور نیروهای سپاه در محل سقوط و از کار انداختن سیستم «ای‌ال‌تی» هواپیما که پس از اصابت موشک‌ها قادر به ارسال فرکانس به شبکه‌ ماهواره‌ای اضطراری جهان بود، اشاره کرده است.
 
در پی اظهارات دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین مبنی بر این‌که سپاه پاسداران «عمدا» به هواپیمای مسافربری شلیک و آن را ساقط کرد تا از افزایش تنش منطقه‌ای بین ایران و امریکا جلوگیری کند، دولت اوکرانی در تلاش است با استفاده از تحقیقات کارشناسی، از ایران در دادگاه جنایت علیه بشریت شکایت کند.
 
دولت ایران ادعای مقامات اوکراینی مبنی بر سرنگونی عمدی هواپیما را انکار کرده اما آن‌گونه که در گزارش کارشناسی آندره میلن آمده، هدف سپاه از ایجاد اختلال در سامانه ردیابی هواپیما این بوده است که در یک عملیات از پیش تعیین ‌شده»، از مسافران هواپیما به‌‌عنوان «سپر انسانی» استفاده کند.
 
هواپیمای مسافربری اوکراینی صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸، مدت زمان کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران با شلیک دست‌کم دو موشک توسط پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و همه مسافران  آن جان باختند.
 
مقامات اوکراینی پیش‌تر در گفت‌وگو با روزنامه کانادایی «گلوب اند میل» گفته بودند سپاه با شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی، تلاش کرد از تنش جدی با امریکا جلوگیری کند.
 
پس از حملات موشکی نیروی سپاه به پایگاه‌های امریکا در عراق در پی کشته‌ شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق سپاه «قدس» به دست ارتش امریکا، احتمال تنش نظامی در میان این دوکشور به بالاترین سطح خود رسیده بود.
 
آندره  میلن در گفت‌وگوی خود به پنهان‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در موضوع ساقط کردن هواپیمای اوکراینی، این اقدام را کشتار از پیش برنامه‌ریزی‌شده از طریق پنهان‌کاری و از بین بردن شواهد خوانده است.
 
به گفته او، وقتی سه روز بعد نیروی هوافضای ایالات متحده اطلاعات ماهواره‌ای حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه پرواز ۷۵۲ را منتشر کرد، جمهوری اسلامی ناچار به پذیرش این اقدام نیروی سپاه شد و حالا دولت اوکراین پس از تحقیقات خود و بر اساس «شواهد» به این نتیجه رسیده که سپاه پاسداران با هماهنگی یگان پدافند هوایی «تور ام یک»، از فناوری شلیک الکترونیکی در جنگ الکترونیکی استفاده و دو موشک به پرواز ۷۵۲ شلیک کرده است.
 
جمهوری اسلامی هم‌چنان ساقط کردن هواپیمای مسافربری با ۱۷۶ سرنشین را «خطای انسانی» می‌داند.
+95
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در صدر اسلام هم همینطور بود. سپاه اسلام GPS شترهای کاروانیان را از کار مینداخت و زمانی که شترها در صحرا سرگردام میگشتند به آنها یورش میبردند و غزوات میکردند تا بیضه اسلام قدرت بگیرد.
  4
  47
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  هر چی دراز گوش چهارپا هست، میتونید تو سپاه چارپایان پیدا کنید..بی شرف تر و رذل تر از پاسدار وجود نداره و فقط زورش به مردم مظلوم ایران میرسه ورنه اسرائیل هر ماه یکیشون رو مثل سگ میکشه و میندازه جلوی خامنه ای..
  1
  49
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  خیلی کثیفند اینها،یک جنایت ضد بشری واقعی بوده.
  0
  12
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.